Beszámoló - Szép és okos. Van ilyen?
Októberben az Olympus E-P7 kamerát teszteltem különböző objektívekkel. Helyszínül az otthonomat, Szentendrét választottam, amely ilyenkor ősszel ezer színbe öltözik. De vajon mit tudhat egy olyan fényképezőgép, amely elsősorban a külsejével fogja meg az embert? Vajon lehet egy kamera egyszerre szép és okos is? Ennek jártam utána a hónapban.
Bevallom, nehéz helyzetből indult az Olympus E-P7 a kezemben. Munkáim során egy OM System OM-1 vázat használok, amely jelenleg az OM System legfejlettebb fényképezőgépe. Így talán már érthető, miért volt bennem kétség. Azonban nem kevés pozitív meglepetést tartogatott számomra ez az ékszernek is nevezhető kamera. De menjünk szépen sorba.
Kompakt méret, dizájnos külső
Az E-P7 kétféle színben kapható. Az egyik nőies, a másik férfias. Bár, én vagyok az élő példa rá, hogy egy nőnek is megtetszhet a fekete-ezüst változat, ugyanis az E-P7 ezen színkombinációja kísértetiesen hasonlít az én Olympus Pen-F vázamra. Szóval, kinek mi jön be. A fekete-ezüst verzió mellett az én kezemben is látható fehér-ezüst váz szintén annyira gyönyörű, hogy kiegészítőnek is elmenne a nyakunkban lógva.
Az E-P7 kamerának több előnye is van, ha a külsejét vesszük alapul. A kompakt méret (118,3 x 68,5 x 38,1 mm) lehetővé teszik, hogy akár egy válltáskában is elférjen, de akkor is észrevehetetlen, ha nyakba akasztva sétálgatunk vele, akár éppen egy szentendrei kirándulás alkalmával. A súlya mindössze 337 gramm (kártyával és akkuval), tehát egy kisebb objektívvel alig éri el a fél kilogrammot. Ez azért is hasznos info egy olyan kameránál, mint az E-P7, mert a könnyű szerkezet lehetővé teszi, hogy akár mindenhova magaddal vihesd, nem fog gondot okozni, hogy útban lenne vagy elfáradnál vele fotózás közben.
A fogás és a fotózás megkönnyítéseként a váz kapott egy markolatot, ami nem minden fényképezőgépnél evidens (sajnos). Én például az Olympus Pen-F kamerámra külön vettem egy olyan védőtokot, amely egyben markolat is, mert hiányzott a stabil fogása a váznak.
Tárcsák
A dizájnos külsőt erősítik a vázon található kis tárcsák és gombok, amelyek lehetővé teszik a gyors fotózást és a különböző képmódok közötti váltást. Itt több mindenre is gondolok. A kamera felső részén látható tárcsákkal beállíthatod, milyen módban szeretnél fotózni: automata,
félautomata, rekesz- vagy záridő előválasztás, manuális, de a videózáshoz szükséges első lépéseket is itt találod meg. A tárcsán találsz egy ART feliratot is, amely a Pen saját filtereit mutatja meg neked. Nagyon sok van, közülük többet szeretek is, mert jópofák és feldobják a képeket. Nekem az Instant Film és a Key Line II. Filterek a kedvenceim. Érdemes tesztelgetni őket, melyik témához mi passzol. A fekete-fehér, vagyis monokróm módhoz is több lehetőséget kínál, például szemcsés, filmes hatást vagy épp kontrasztosabb végeredményt.
Színes vs. fekete-fehér
A rekesz- vagy záridő állításához külön tárcsákat tudsz tekerni, illetve a manuális módban két tárcsa is segítségedre lesz, egy a záridőhöz, és egy másik a rekesz helyes beállításához. Ezek könnyen, mindenféle erő kifejtése nélkül működnek. A váz alján, az objektív mellett jobbra található egy másik kis tárcsa, ami az én személyes kedvencem. Segítségével kiválaszthatod, hogy színesben vagy fekete-fehér módban szeretnéd elkészíteni a képeket. Ehhez nem kell mást tenned, csak egy kis pöcköt jobbra vagy balra elfordítani, a color vagy a monocrome felirat irányába. Sokszor elmondom, most sem hagyom ki, hogy én szeretem azt a képet már a kamera kijelzőjében is fekete-fehérben látni, amit terveim szerint végleges formájában is fekete-fehérben szeretnék bemutatni. Az Olympus és OM System monocrome hatású képei különlegesek és egyediek, élj velük! Ahhoz, hogy a nyers képed fekete-fehér legyen az utómunkánál a RAW kiterjesztést el kell engedned, mert a kamera ART és fekete-fehér módjait olyan változtatásnak érzékeli a rendszer, amit JPEG formátumban ment csak le. Ugyanakkor, ha előzetesen beállítod, hogy a képed filter és nyers formában is mentve legyen, végeredményben kapsz egy JPEG és egy RAW (filter mentes) verziót is.
OI.Share app
Az ART és fekete-fehér módokhoz, valamint a JPEG és RAW kérdés megsegítéséhez egy kis plusz segítséget is ad számodra az OM System márka. Le tudsz tölteni az elektronikai eszközeidre (telefon, táblagép, számítógép, laptop) egy applikációt, OI.Share néven, amely program segít a képek feltöltéséhez (erről részletesen lejjebb olvashatsz majd) és utólagos képmódosításokat is engedélyez. Például a kamerába beépített ART módokat később is végigpróbálhatod a képeiden, ha út közben nem szeretnél ezzel foglakozni. A képeidet már az applikáción belül is szerkesztheted, nem kell hozzá más program, ha csak minimális, lokális beállításokon gondolkodsz.
Kijelző
Visszatérve az Olympus E-P7 kamera külső tulajdonságaira, nem lehet elmenni a gyönyörű, 3" méretű képernyő mellett, amely egy 1,037,000 pixel felbontású, kihajtható LCD kijelző. A kijelző valóságos képet mutat a fotózni kívánt témádról, te pedig kiválaszthatod, hogy érintéssel vagy a vázon található expo gombbal rögzíted a fotódat. Ami az E-P7 esetében érdekes és említésre méltó kérdés, hogy kinek van szüksége kukucskálóra egy ekkora kijelző mellett? Nos, az igazság az, hogy előfordulhat, hogy van. Van, aki szeret belenézni a kukucskálóba, ahelyett, hogy egy kijelzőt figyelne. Ezt szerintem nehéz eldönteni anélkül, hogy kipróbálnád a kamerát. Azt tanácsolom, hogy élj a 220volt eszközbérlési lehetőségével (https://berles.220volt.hu/), ahol kipróbálhatod az E-P7 kamerát egy számodra ideális objektívvel vagy objektívekkel. Mindkét döntésre volt már példa, akinek nem volt rá szüksége és aki rájött, hogy szüksége van a kukucskálóra is. Amennyiben utóbbira esne a választás, az OM System márkán belül is találsz hasonló árazású kamerát, mint az E-P7, amely tudásban is hasonló paraméterekkel bír, ilyen például az Olympus OM-D E-M10 Mark IV. (https://www.220volt.hu/Olympus-OM-D-E-M10-Mark- IV-kit-14-42mm-f-3.5-5.6-EZ-Pancake-ezust-ezust).
Beépített vaku
Az E-P7 kamera vázába beépítettek, szinte láthatatlan módon egy vakut, amely egy pici gomb lenyomásával felugrik a kamera tetején. Sokan lebecsülik a plusz vaku adta lehetőséget, de szerintem érdemes tesztelni és használni, ha szükséged lenne több fényre. Az én tapasztalatom az volt, hogy elég az ISO értéken némileg módosítani, és tökéletes képek készültek. A beépített vakut, ha már nem szeretnéd használni, egyszerűen csak visszatolod a helyére.
Okos, logikusan kitalált belső
Nagyon szeretem az OM System által kitalált menürendszert, mert logikus, könnyen elsajátítható, megoldást kínál. Van egy gyorsmenü funkciója is, amely a vázról hívható elő. Ez az ablak tartalmaz minden olyan beállítási lehetőséget, amelyre szükséged lehet a fotók elkészítésénél. Gondolok itt a fehéregyensúlyra, az ISO értékre, a felvétel módjára, a képmódra, az arcprioritásra, az autófókusz és képstabilizátor lehetőségekre stb. Ezen felül a menüben minden további beállítás elérhető, ami a fotózáshoz, a kamera működéséhez vagy épp a 4K videózáshoz szükséges. Magyar menürendszere is van, így akkor sem kell megijedni, ha nem beszél valamilyen idegen nyelvet.
Minőségi nyers fotók
Ez a kamera már tudja azt, amit az OM-D típusok is, nevezetesen, hogy 20 MegaPixeles felbontásra képes, jobban szerkeszthető RAW kiterjesztésű képeket készít, mint az elődei. Leegyszerűsítve, óriásplakát méretű képeket is készíthetsz vele. Ez a tudása emeli többek között az olyan kamerák szintjére, amelyeket már nem csak kezdő fotósok választanak maguknak.
4K videófelvétel
Kipróbáltam az E-P7 4K minőségű videó készítési funkcióját (3840 x 2160 (4K) / 30p, 25p, 24p / IPB (kb. 102 Mbps)) is. Az eredmény tűéles felvétel lett, valósághű színekkel. A kamera természetesen állványra is szerelhető, sőt, az okostelefonodról is tudod vezérelni, így mind a fotózás, mind a videózás magas szintre emelhető.
A képek feltöltése
Szintén egy nagy kedvencem az OM System családban, hogy a kameráknak, így az E-P7-nek is önálló wifi rendszere van, amely összeköthető a telefonoddal. Az előbb már említett OI.Share applikáció segítségével néhány perc alatt az összes kép vagy az általad leválogatott fotók felmásolhatóak a telefonra. Én ezt biztonsági mentésként szoktam alkalmazni, ha a természetben fotózom, vagy most is, amikor az október fotókat készítettem Szentendréről. Amúgy is megpihen néha az ember, megiszik egy finom kávét, miért ne lehetne ez az idő arra is jó, hogy biztonságban tudd a képeidet a telefonodon is?! A fotók RAW és JPEG formátumban is menthetők, valamint, ahogy arról szintén nemrég írtam, már a telefonban is szerkeszthetők. Lényegében, mire megiszod a kávéd, elkészülhetsz egy kedvenc képeddel, amit fel is tudsz tölteni a közösségi oldalaidra.
Árbarát megoldás
Tudom, hogy az előbb felsorolt külső és belső tulajdonságok még nem feltétlenül elegendőek ahhoz, hogy valaki megtalálja álmai fényképezőgépét. Sokszor az ár az, amely közbeszól, hiszen a fotózás költséges hobbi, ezt kár is lenne tagadni. Azonban végeredményben pontosan emiatt is vagyok nagyon elégedett az Olympus E-P7-vel, mert bebizonyította számomra, hogy tökéletes fotókat lehet vele készíteni, ugyanakkor az ára sem rugaszkodik el attól az elképzeléstől, hogy ez a kamera akár egy teljesen kezdő, a fotózás alapjait épp elsajátítani vágyó kezébe kerüljön. Ha már itt tartunk, még az ár előtt, én ezt a kamerát teljesen kezdőtől a haladó fotósig mindenkinek ajánlom! De akkor az ár. Csak a kamera, objektív nélkül is megvásárolható, akkor 339.900 forint (https://www.220volt.hu/Olympus-E-P7-vaz-feher), egy 14-42mm f/3.5-5.6 objektívvel együtt 379.900 forintba kerül (https://www.220volt.hu/Olympus-E-P7-Pancake-Zoom-kit-14-42mm- f-3.5-5.6-EZ-Pancake-feher-ezust).
A kamerához vásárolható objektíveket ezen a linken találod: https://www.220volt.hu/Foto-Video- Objektiv-Olympus-gepre
Divatos kiegészítők
Nem utolsó sorban érdemes egy pillantást vetned a fotós kiegészítőkre is, amelyekkel tovább csinosíthatod a kamerádat. Én szeretek nyakpántot és csuklópántot is viselni fotózás közben, mikor melyiket. A színes pántok mellett ez a kamera elfér egy borítéktáskában is, amely ezüst és arany színeivel akár egy parti szett tökéletes kiegészítője is lehet. Én például nemrég adtam kölcsön az arany borítéktáskámat egy barátnőmnek a húga esküvőjére, így nemcsak a kamerája volt jó helyen, de passzolt a ruhájához is. Jelenleg a kedvenc kiegészítőm a barack színű csuklópánt, amit az E-P7 tesztelése után az OM-1-em is megkapott.
A csuklópántokat ezen a linken találod: https://www.220volt.hu/Olympus-Csuklopant-Strawberry- Kisses
A borítéktáskát itt nézheted meg: https://www.220volt.hu/Olympus-Boritektaska-Be-my-rock-star