• AKCIÓK
  • FOTÓS OKTATÁS
  • FOTÓS ESZKÖZ BÉRLÉS
  • FOTÓS, VIDEÓS WORKSHOPOK
  • 7% CETELEM KEDVEZMÉNY
  • HÍREK, TESZTEK
  • BEMUTATÓTERMÜNK
  • GY.I.K.
  • KAPCSOLAT
  • Kategóriák
    törlés

    Hírek, érdekességek
    Akciókamera és drón
    Beszámoló
    Canon
    Fényképezőgép
    Fotós kisokos
    Fujifilm
    GoPro
    Legújabb tesztek
    Nikon
    Objektív
    Olympus
    OM SYSTEM
    Panasonic
    Segítség vásárláshoz
    Sigma
    Sony
    Tamron
    Tippek, trükkök
    Toplistáink
    Törzsvásárlói VIP Club
    Újdonság
    Vlogkamera
    Szűrés törlése

    HEIF, HEIC vagy JPEG ? – Tegyünk rendet!

    220volt
    220volt
    2024.01.26 08:30
    HEIF, HEIC vagy JPEG ? – Tegyünk rendet!

    Ha fotózásra adod a fejed, akkor előbb vagy utóbb biztosan találkozol ezzel az anomáliával...

     

     

    A képminőség, a tárhely és a képformátum preferenciái örök idők óta vita tárgyát képezik a fotózás és a fényképezőgépek szerelmesei között. Az egyik leglátványosabb fájlformátum, amelyet az utóbbi években fejlesztettek ki, a hírhedt High-Efficiency Image File Format, azaz HEIF. Az Apple a 2017-es WWDC-n jelentette be a JPEG-ről a HEIF-re való áttérést. Azóta néhány technológiai és fényképezőgép-óriás, például a Canon és néhány más márka is átvette a HEIF-et.

     

    Röviden a HEIF (HEIC) formátumról

    A HEIF (High Efficiency Image File Format) egy olyan fájlformátum, amely egy modern tömörítési algoritmust használ, ez képes a képeket kisebb méretben tárolni - miközben megtartja a kristálytiszta, nagy felbontású képminőséget. A HEIF az elődjéhez, a H.264-hez képest más hatékony képtömörítési algoritmust használ, amely kisebbé teszi a fájlméretet, miközben megtartja ugyanazt vagy jobb képminőséget. Mivel a HEIF nem fájlkiterjesztés, hanem lényegében egy „konténer”, sokkal rugalmasabb, mint a JPEG.

     

    Mi a különbség a HEIF és a HEIC között?

    Biztosan te is hallottad már mindkettőt, akár felváltva is használni. Nem véletlenül, ugyanis meglehetősen sok közük van egymáshoz. Tulajdonképpen egy, és ugyanaz. Nemes egyszerűséggel a HEIC az Apple által a HEIF-fájlok számára választott fájlformátumnév. A HEIC egyáltalán nem az Apple találmánya, hanem az MPEG csoport fejlesztette ki. Ők voltak az AAC és néhány más népszerű, széles körben használt kodek alkotói is.

    A HEIF pozitívumai

    • Kevesebb tárhelyet foglal el a JPEG-hez képest
    • Jobb minőséget biztosít a JPEG-hez képest
    • Segítheti a nem-destruktív képszerkesztési szoftvereket
    • Akár 16 bites színsémát is támogat, míg a JPEG 8 bites színsémát kínál
    • Az olyan saját funkciók, mint az élő fotók, a HEIF miatt lehetségesek

    A HEIF negatívumai

    • Hiányzik a különböző platformokkal és eszközökkel való kompatibilitás
    • Jelenleg nem támogatja a legtöbb népszerű webböngésző és közösségi oldal
    • Nem nyitott forráskódú

    Röviden a JPEG formátumról

    A szabványos vagy alap JPEG (Joint Photographic Experts Group) fájl az egyik legnépszerűbb és legrégebbi, 1992 óta használt képformátum. Az emberek gyakran összekeverik a JPEG és a JPG formátumot, azt gondolva, hogy ezek különbözőek. Nos, a kettő között nincs különbség, kivéve a karakterek számát. Régebben a Windows 3 karakteres korlátot szabott a .jpg fájlkiterjesztésekre, ellentétben a Mac vagy a Linux rendszerekkel. Manapság azonban a Windows elkezdte támogatni a 4 karakteres fájlkiterjesztéseket, mint például a .jpeg.

    A JPEG pozitívumai

    • Állítható a digitális kép tömörítési foka
    • A HEIF-hez képest széleskörűen támogatott

    A JPEG negatívumai

    • Az újabb képfájlformátumokhoz képest több tárhelyet igényel

    Konklúzió

    Ha az összes eszközöd és alkalmazásod támogatja a HEIF formátumot, akkor ezzel megtakaríthatsz némi helyet a merevlemezen, és még rugalmasabb szerkesztést is kínál. Ahogy a fényképezőgépek egyre nagyobb megapixelszámmal rendelkeznek, a képek tárolása egyre nehezebbé válik...

    Természetesen egy olyan kép, amelyet nem tudsz megnyitni, nem jó - és a JPEG még mindig a leguniverzálisabb fájlformátum. Amióta az Apple elkezdte használni a HEIC formátumot, számos eszköz és alkalmazás támogatja a kisebb fájlméretet. Megint mások azonban nem teljesen kompatibilisek. Ha olyan fájlt szeretnél, amelyet tucatnyi embernek küldhetsz el e-mailben anélkül, hogy a fájl megnyitása bármelyik címzettnél gondot okozna, a JPEG még mindig egyértelműen a győztes - egyelőre.

     

    írta: Háfra Zsolt


    Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

    Ha fotózásra adod a fejed, akkor előbb vagy utóbb biztosan találkozol ezzel a kérdéssel. A 220volt munkatársai is találkoztak már párszor ezzel a kérdéssel az értékesítő pultban...

     

    Egy hatásos és lenyűgöző fotót a minőségi tényezők és a szilárd technika kombinációja képezi, de kezdőként nehéz lehet megtalálni az egyensúlyt ezek között.

    Vészesen közeleg az év vége, így itt az ideje a 2023-ban készített fotóid learchiválásának, hogy a megörökített emlékek tényleg meg is maradjanak.

     

     

    A kristály fotógömbök, vagy Lensball-ok, még mindig népszerűek. Vannak, akik már évek óta használják, mint kreatív fotós eszköz és vannak akik még csak most ismerkednek ezzel a végtelenül egyszerű, ugyanakkor rengeteg lehetőséget rejtő kiegészítővel. Ez a cikk leginkább az utóbbi tábornak lesz hasznos.

    Összehasonlítom a fenti termékeket! Az összehasonlításhoz pipáld ki más termék(ek) oldalán is az "Összehasonlítom" négyzetet!
    bezár