Hogyan tartsd tisztán fotós felszerelésed?
Előbb vagy utóbb minden fotós felszerelést elér a használatból eredő por, vagy megjelennek rajtuk a különböző ujjlenyomatok, és/vagy zsírfoltok. Ezeket érdemes komolyan venni, mert képesek befolyásolni a képalkotást és akár rontani is a minőségen. Azonban nem kell megijedni a kisebb szennyeződésektől, a 220volt kínálatában találsz költséghatékony megoldásokat erre a problémára!
Fontos megjegyezni, hogy a tisztítási eljárást nem kell mindennap elvégezni, sokkal jobb, ha csak meghatározott időközönként teszed. Vagyis akkor tisztítsd meg a frontlencsét vagy a szűrőt, ha az koszos lesz, kerüld a felesleges dörzsölést, nehogy megsértsd a speciális bevonatot. A tisztítási folyamat során rendkívül körültekintőnek és óvatosnak kell lennünk, nem szabad sajnálni a pénzt a dedikált tisztítószerekre. Ugyanis ha egy, a kezünk ügyébe került ronggyal kezdünk neki, akkor könnyedén megkarcolhatjuk a bevonatot, amely hatással lehet a későbbi képalkotásra és azt bizony nagyon macerás és költséges kijavíttatni…
A frontlencse elé célszerű feltekerni egy UV vagy protector szűrőt, amely hivatott megvédeni az objektívet. Ennek tisztítására szintén van dedikált megoldás, amelyet a piacon számos gyártó kínál a Hama-tól kezdve a B+W-n keresztül a Lenspenig. A 220volt kínálatában régebben számos opció megtalálható volt objektív tisztítás témakörében, de az utóbbi években csak a Lenspen aktív szenes termékei maradtak.
A márkának szinte a legtöbb otthon elvégezhető egyszerű tisztításra van megoldása, és ha körültekintően jársz el, akkor nem okozhatsz vele semmilyen kárt. Sőt, a különböző kiszereléseknek köszönhetően költséghatékonyan megtalálhatod a számodra legmegfelelőbb terméket.
Fontos leszögezni, hogy ha valamilyen szennyeződést nem tudsz eltűntetni a megfelelő eszközökkel sem, akkor hagyd, mert a végén csak kárt teszel az eszközben. Illetve, ha a tubuson belül látsz port, akkor azzal mindenképp fordulj a szakszervizbe, NE bontsd meg otthon az objektívet!
A Lenspen természetesen kínál szenzortisztításhoz is eszközöket, a Youtube-on pedig egy angol nyelvű videóban meg is mutatják, hogyan kell ezeket használni, de ha nem vagy biztos magadban, inkább fordulj ezzel is szakemberhez. Évente egyszer - szerintem legalábbis - célszerű egy alapos tisztításra beadni a vázat, különösen, ha szélsőséges körülmények között használja az ember...
Írta: Háfra Zsolt