Így használj két mesterséges fényforrást szabadtéri portrékhoz
A rossz megvilágítás tönkretehet egy portrét. Ha tudod, mikor és hogyan használj két fényforrás, az feldobhatja a munkádat, és segíthet a trükkös megvilágítási helyzetek kezelésében.
Ebben a cikkben megnézzük, hogy mikor elég egyetlen fényforrás, és mikor kell egy másodikat is hozzáadni a kívánt hatás eléréséhez. Vegyünk egy gyakorlati példát, szabadtéri fotózás a Nap ellenfényével. Ebben az esetben a környezeti fény többféle szerepet is betölthet. A Nap ez esetben úgynevezett „kicker” fényként működik, amely kiemeli téma széleit. A talajról vagy a környezetből visszaverődő fény pedig kitölti az árnyékos részeket. Ebben az esetben elég egyetlen mesterséges fény használható főfényként.
A fényviszonyok azonban nem mindig ideálisak. Előfordul, hogy a környezeti fény csak egy funkciót tölt be, például ellenfényt hoz létre, így a téma egyenetlen megvilágításban marad. Vagy, előfordulhat, hogy olyan helyzetben fotózol, amikor a környezeti fény nem biztosít elegendő kitöltést. Ilyenkor jön képbe a második fényforrás. Ennek hozzáadásával kiegyensúlyozhatod a téma expozícióját, és elkerülheted az alulexponált árnyékokat, miközben a háttérvilágítást is kontroll alatt tarthatod.
Ezen a ponton Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy miért nem használunk magasabb ISO-t és hosszabb záridőt? A probléma az, hogy ez megváltoztatná az egész kép expozícióját. Előfordulhat, hogy a végén túlexponált hátteret kapunk, miközben megpróbálunk több fényt adni a témára. Egy második fény hozzáadásával stabilan tarthatjuk a háttér expozícióját, és megfelelő egyensúlyt kaphat a téma arca anélkül, hogy az összképet veszélyeztetné.
A két fényforrásos megoldás mellett szól a praktikum is. Például egy méretes oktabox egyszerre szolgálhat fő- és kitöltőfényként, kültéri környezetben nehézkes, különösen, ha egyedül dolgozol. Ehelyett kisméretű, hordozható megoldásokat javasolnék, mint egy kis négyzet alakú softbox, amely képes akkumulátorról üzemelni. Ezek a kisebb eszközök lehetővé teszik a gyors mozgást, a változó körülményekhez való alkalmazkodást és a rugalmasságot...
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A kezdő fotósok esetében szokott előkerülni ez a téma a különböző fórumokon, ezért megpróbáltam összeszedni az érveket és ellenérveket a legnépszerűbb programokról...
A fotózás alapvető pillére az úgynevezett expozíciós háromszög. Az ISO, a zársebesség és a rekesznyílás megismerése minden fotósnak ajánlott.
Amikor valaki megkérdezi tőlem, hogy milyen fényképezőgépet vegyen, akkor általában a MILC/DSLR és az APS-C/FF dilemma is előtérbe kerül.
Az éjszakai fényképezés technikailag ijesztő lehet. Még a modern fényképezőgépekkel sem könnyű jó minőségű éjszakai fotókat készíteni. Az alábbi írásból kiderül, hogyan tudsz mégis remek fotókat készíteni.