Így készíts jobb fotókat a nyári méhekről
Igaz, hogy már kifele megyünk a nyárból, azonban a méhfotó olyan rítus, amelyet minden új (vagy régi) fotósnak ki kell próbálnia. Íme néhány alapvető tipp, hogy elkezdhessük fotózni ezeket a színes teremtményeket.
A makrofotózás már eleve egy speciális készség ez megspékelve gyorsan mozgó rovarokkal kétségtelenül kihívást jelent, de nagyon szórakoztató is lehet. Ha azt reméled, hogy egy kit-objektívvel és gyakorlat nélkül elérheted ezt a fajta fotózást, akkor bár ez természetesen lehetséges, de nagyon nehéz is. Íme két felszereléssel, illetve két fotózással kapcsolatos tipp a jobb eredményekhez.
Az apró mozgó élőlények makrófotózásánál a felbontás a minden. Előfordulhat, hogy nem kapod meg a kívánt kompozíciót, vagy nem tudsz elég közel kerülni, ezért a képkivágás kulcsfontosságú. Míg a 24 megapixeles tartományba tartozó fényképezőgépek, mint például a Canon EOS R6 Mark II vagy a Nikon Z6 III jó kiindulópont, addig a Canon EOS R5 vagy a Nikon Z8 körülbelül 45 megapixelt jelent. Ez elég jó egy ilyen mély kivágáshoz, mint ez:
A jó méhfotó elkészítéséhez elengedhetetlen a megfelelő objektív. Bár lehet nem makró objektíveket is használni, amikor a kicsik világába szeretnél betekinteni. A fókuszálással és a tárgytávolsággal adódhatnak nehézségek. Ebben segít a makroobjektív, amelynek sokkal rövidebb a minimális fókusztávolsága. A Canon EOS R családban a Canon RF 100mm f/2.8 L Macro IS USM objektív egy megbízható választás, amely megfelelő munkatávolságot biztosít a méhek számára, a Nikon esetében pedig ennek megfelelője a Nikon NIKKOR Z MC 105mm f/2.8 VR S makroobjektív lenne. Léteznek rövidebb makroobjektívek is, de én már csak azért sem mennék rövidebbre, mert túl közel kerülni egy méhhez nemcsak nehéz, de nyugtalanító élmény is.
Végül pedig a felszerelés és a beállítások ismerete kulcsfontosságú. Sok fényképezőgépen van "spot focus" opció, amely lehetővé teszi, hogy egy nagyon-nagyon kis pontra fókuszálj a képkockán belül. Míg normál használat esetén ez az üzemmód sokszor eredményezhet elhibázott fókuszálást, makrófotózás esetén a szokásos fókuszálási területekhez képest extra szintű pontosságot biztosít. Célszerű a folyamatos autofókuszt használni.
Bár úgy tűnhet, hogy a méhek mozgása minimális, a valóság az, hogy még 1/1000 másodperces zársebességnél is a méhek szárnyai olyan gyorsan mozognak, hogy még mindig elmosódnak. Az ISO érték növelése segít kompenzálni ezt. Ha már beállítottad a gyorsabb zársebességet a magasabb ISO-értékhez, akkor már csak türelem kérdése, és várnod kell, hogy a méh a megfelelő pillanatban a fókuszmezőbe kerüljön.
Ha már bejártad a legközelebbi arborétumot és sikerült egy remek méhfotót készítened, kérlek, oszd meg velünk.
Írta: Háfra Zsolt
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha van valami, ami az kezdő fotósokat összezavarja, az „autofókusz” és az „autofókusz mód” közötti különbség.
Egy jó fotósnak, képesnek kell lennie arra, hogy teljes irányítást gyakoroljon a fényképezőgépe felett, és ez magában foglalja a manuális fókuszálás képességét is.
Az autofókusz típus és az autofókusz mód kiválasztása kicsit összezavar, és nem tudod, melyiket válaszd?
Régen olyan egyszerű volt. A fényképezőgép zárja kinyílt és újra becsukódott. A kettő közötti idő volt az expozíciós idő. A digitális fényképezőgépekkel és a tükör nélküli rendszerekkel a dolgok egy kicsit bonyolultabbá váltak...