Milyen szempontokat vegyél figyelembe az ideális fotós táska választásánál?

A 220volt kínálatában számos gyártó, különböző célnak megfelelő fotós táskái találhatók meg. Az ideális fotós táskát megtalálni sokszor nehezebb, mint azt gondolnád. Íme néhány magyarázat a különböző táskákról, azok céljáról és arról, hogy mire kell figyelni a táska kiválasztásakor.
Az én felszerelésem egy nagyobb fotós hátizsákban van, hogy mindig nálam legyen az egész felszerelésem. Szeretem, ha tudom, hogy minden ott van a hátamon, amire csak szükségem lehet. Még akkor is, ha csak egy objektívet használok a fotózás során. Természetesen van kisebb táskám is, ami egy vázhoz és egy objektívhez idális. Sokféle táskát kipróbáltam már különböző gyártóktól. Néhányan kiemelkedtek a többi közül, míg volt olyan, amit gyorsan tovább is adtam, mert egyszerűen nem voltak elég jók.
Egy kicsit a különböző márkákról
Mindannyiunknak megvannak a kedvenc márkáink, és vannak jó modellek. Sőt, előnye lehet az egy gyártó mellett való maradásnak, ami a felszerelés kompatibilitása és az alkatrészeik cserélhetősége.
Számomra ez hosszú évekig a Manfrotto volt. Részben azért választottam őket, mert a táskáik kényelmesek, jól megmunkáltak, és a tervezésük jól átgondolt. Természetesen más márkák is készítenek jó felszereléseket. Például nemrég próbálam a Thinktank és a K&F Concept néhány táskáját is...
A táska vásárlásakor figyelembe veendő dolgok
Azt kapod, amiért fizetsz. A jobb minőségű táskákat úgy kell kialakíani , hogy megfeleljenek az igényeidnek, és évekig tartsanak. Az olcsó táskák rövid időn belül tönkremennek. A hevederek kifoszlanak, a cipzárak elszakadnak, a csatok pedig törékennyé válnak és elpattannak. Ráadásul általában általános célúak, és nem tökéletesen a fotós speciális igényeihez tervezték őket. Az online piactereken több tucat ilyen táska található, és ha szűkös a költségvetésed, és csak ezt engedheted meg magadnak, akkor ki vagyok én, hogy azt mondjam, ne vegyél egyet? Azonban azt kapod, amiért fizetsz, és ha többet költesz, általában olyan táskát kapsz, amely hosszabb ideig tart és jobban megfelel az igényeidnek. Ha egy táskáért magas árat fizetsz, elvárod, hogy megfeleljen bizonyos elvárásoknak. Erősnek és kényelmesnek kell lennie, a cipzáraknak pedig jó minőségűnek. Az egyik első dolog, amit teszek, amikor eldöntöm, hogy egy táska elég jó-e, az, hogy megnézem, hogyan van varrva. Többnyire rejtett varratokkal kell rendelkeznie, így a táskán kívül minimális, a belső térbe átmenő öltések láthatók; ezek a vízzárás gyenge pontjai. Emellett nem szabad, hogy laza szálak vagy kihagyott öltések legyenek.
A táskák felpróbálása olyan, mint a ruhák felpróbálása; a különböző táskák különböző testalkatokhoz illenek. A kényelmesen széles, párnázott vállpántok mellett egy jó hátizsáknak legalább egy szegycsontpánttal és lehetőleg csípőövvel is rendelkeznie kell. A trend azonban az, hogy a gyártók ez utóbbiakat külön árulják, és gyakran ezek a csípőszíjak cserélhetők a különböző modellek között.
A táska nyitási pozíciói és a hozzáférés módja is fontos szempontok. Gyorsan kihúzható oldalsó bejáratra van szüksége? Vagy fontosabb a hátaddal szemben lévő nyílással kínált extra biztonság?
Gondolj arra is, hogy mit teszel még a táskába. A fényképezőgépén és objektívjein kívül lehet, hogy van nálad tartalék akkumulátorok, szűrők, memóriakártyák, állvány, útlevél, pénz, kocsikulcs, kabát, laptop vagy táblagép és egyéb apróságok. De az is lehet, hogy csak a fényképezőgéped van nálad.
Az igények határozzák meg, hogy milyen táskára vagy táskákra van szükséged; nem minden táska felel meg az igényeinek... Szerencsére minden márkától többféle, különböző célokra tervezett modell létezik. A teljesség igénye nélkül a kínálatban megtalálhatók hétköznapi fotós hátizsákok, utazó fotós hátizsákok, fotós hátizsákok túrázáshoz, Messenger oldaltáskás, hevederek és válltáskák és gurulós fotós bőröndök.
Összefoglalva
A táska vásárlásakor vedd figyelembe az igényeid: hogyan és hol fogod használni, és milyen körülmények között. Továbbá, ha lehetséges, próbáld fel őket, nyisd ki és zárd be a cipzárakat és a csatokkal, és ellenőrizd a varrást.
Írta: Háfra Zsolt
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Akár optikai kereső, akár elektronikus kereső, akár a fényképezőgép hátsó képernyője között kell választanod, az előnyök és hátrányok ismerete segíthet abban, hogy a legtöbbet hozd ki a felszerelésedből. Ez nem csak a preferenciákról szól - hanem arról, hogy az adott helyzethez a legjobb opciót válaszd.
Az éjszakai fényképezés technikailag ijesztő lehet. Még a modern fényképezőgépekkel sem könnyű jó minőségű éjszakai fotókat készíteni. Az alábbi írásból kiderül, hogyan tudsz mégis remek fotókat készíteni.
Ha van valami, ami az kezdő fotósokat összezavarja, az „autofókusz” és az „autofókusz mód” közötti különbség.
Régen olyan egyszerű volt. A fényképezőgép zárja kinyílt és újra becsukódott. A kettő közötti idő volt az expozíciós idő. A digitális fényképezőgépekkel és a tükör nélküli rendszerekkel a dolgok egy kicsit bonyolultabbá váltak...