JPEG vagy RAW? - Az örök dilemma
Ha fotózásra adod a fejed, akkor előbb vagy utóbb biztosan találkozol ezzel a kérdéssel. A 220volt munkatársai is találkoztak már párszor ezzel a kérdéssel az értékesítő pultban...
Először is fontos leszögezni, hogy mindkét kódolásnak megvan a létjogosultsága és a „rajongótábora” akik csak arra esküsznek. Azonban mindkettő hasznos és nem is feltétlen kell döntened, mivel a legtöbb fényképezőgép mindkét formátumban képes rögzíteni ugyanazt a pillanatot. Mindenesetre hasznos, ha tisztában vagy az előnyeikkel és hátrányaikkal.
A JPEG formátumról röviden
Az a kép, amit ebben a formátumban készítesz, a rögzíthető információk csupán töredékét tartalmazza. Ezért utómunkára csak részben alkalmas.
Mikor válaszd ezt?
Ha nem professzionális felhasználás a cél, csak az, hogy a nagypapa szülinapjáról legyen egy fénykép, amin rajta van az egész család. Ezt pedig belerakjuk a fotóalbumba, akkor teljesen elég a JPEG. Ha kevés tárhely áll rendelkezésre és nem szeretnél foglalkozni az utómunkával, akkor is elegendő ez.
A JPEG formátum pozitívumai
- Szabványos formátum
- Kevesebb helyet foglal
- Gyorsabb vele az utómunka
A JPEG formátum negatívumai
- Utómunkánál korlátozottak a lehetőségek
- Nagyobb nyomatokhoz nem ideális
A RAW formátumról röviden
Az angol kifejezés magában hordozza a lényeget: a RAW jelentése nyers. Az a kép, amit ebben a formátumban rögzítesz, utómunkát igényel. Látszólag ugyanis gyengébb minőségű, azonban lényegesen több információt tartalmaz, mint a JPEG.
Mikor válaszd ezt?
Ha megrendelésre dolgozol és biztosra akarsz menni. Személy szerént én mindig kiválasztom ezt az opciót a fényképezőn. Még akkor is, ha nem tervezek komolyabb utómunkát a képekkel. Mivel szeretek biztosra menni.
A RAW formátum pozitívumai
- Nagyobb a mozgástér szerkesztésnél
- Optimális tömörítés
- Akár a bebukott vagy a kiégett részek is visszaállíthatók
A RAW formátum negatívumai
- Időigényesebb szerkesztés
- Több tárhely szükséges
- Speciális szoftverrel jeleníthető meg
Konklúzió
A fentieket olvasva láthatod, hogy mindkét formátumnak megvannak az előnyei és a hátrányai is. A legideálisabb, ha kompromisszumot kötsz és mindkét formátumban rögzíted a megörökíteni kívánt pillanatokat. Így, később szinte bármire tudod használni a fotókat.
Írta és a fotókat készítette: Háfra Zsolt
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mi csábított a fotózás felé? Egy adott műfaj volt az? Egy személy? Bármi is legyen, szeretném elmondani, hogy milyen előnyökkel jár, ha minél nyitottabb és kísérletezőbb vagy, amikor még új vagy a szakmában.
Egy hatásos és lenyűgöző fotót a minőségi tényezők és a szilárd technika kombinációja képezi, de kezdőként nehéz lehet megtalálni az egyensúlyt ezek között.
Mint azt korábban már írtam, a fényképezést több oldalról is meg lehet közelíteni. Ez igaz a fényképezőgépen található módok használatára is.
A korábbi két cikkben már alaposan gorcső alá vettem az objektív torzításait és a perspektivikus torzítást. Ezúttal pedig arról írok, hogyan csökkenthetők az objektívtorzítás elfogadhatatlan következményei a megfelelő objektív kiválasztásával.