Miről szólnak valójában a fotóid?

Megfigyeltem, hogy a drámai, élénk színekkel teli, naplementés vagy festői kilátásról készült fotók kapják a legtöbb lájkot a közösségi médiában. Az embereknek nem a fotós ügyes technikája tetszik, hanem az, amit látnak - a színek, a helyszín stb. Természetesen sok ilyen fotót kizárólag a színek vagy a kilátás miatt készítenek a fotósok, minden más ok nélkül...
Különösen a tájképek és az utcai fotók telítik a közösségi médiát, és a legtöbb fotó egyszerűen csak szép kilátás, élénk színek vagy drámai, nagy kontrasztú megvilágítás. Aztán ott vannak azok, akik belevágtak a filmes fotózásba, régi analóg fényképezőgépeket vásároltak, és különböző filmalapanyagokkal fotóznak. Sokan bármit lefényképeznek, amit látnak, pusztán azért, hogy bemutassák egy adott filmalapanyag jellemzőit, nem pedig azért, mert maga a téma különösen érdekes. Ezek a fotók általában céltalanul készültek, nem pedig valamiről.
Ne értsd félre - nincs ezzel semmi baj. Én is készítek szép képeket valamiről. Rengeteg olyan dolgot fotózok, ami nem igazán szól semmiről. A fényképezés kedvéért fotózok, hogy okot adjak magamnak arra, hogy sétálni menjek. Ez kreatív és élvezetes időtöltés.
Nem tudom, te hogy vagy vele - egy idő után megunom ezeket a képeket. Már alig állok meg, hogy megnézzem őket; annyi van belőlük, ahogy végig pörgetem a feedjeimet. Különösen a tájképek esetében, a népszerű helyszínekről készült nagyszerű fotókhoz már hozzászoktam, mert több ezer van belőlük, és mindegyik ugyanúgy néz ki. Gyönyörűen megkomponáltak, tökéletesen exponáltak, drámaiak, színes égbolt és nagyszerű fényviszonyok jellemzik őket. Igaz, szólnak valamiről, de közben mégis üresek...
Szubjektivitás
A fotózás és a szépség is a szubjektív dolgok táborát erősíti. Így nem is nagyon lehet vitatkozni arról, hogy ha egy kép színvilága nem tetszik valakinek.
Ezért, nem számít, hogy nem értesz egyet egy másik fotós kompozíciójával, vagy nem tetszik a téma, amit szeret. A lényeg a következő: olyan témákról fotózz, amelyek érdekelnek.
A hihetetlen Rick Rubint idézve: „A prioritás szempontjából az ihlet az első. Következő te vagy. A közönség az utolsó."
Tehát itt az ideje, hogy feltedd magadnak a kérdést: Mi inspirál eléggé ahhoz, hogy valami fényképezésen túlmutató történetet mesélj el a fotóiddal?
Írta: Háfra Zsolt
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A fotózásnak két különböző megközelítése van: a reaktív és a proaktív. Az, hogy milyen típusú fotózással foglalkozol, a személyiségedtől függ, és attól, hogy mennyire érzed jól magad a különböző szituációkban. Te tudod melyik csoportba tartozol?
Van hét gyakori csapda, amelybe sok fotós beleesik, és amelyről ritkán esik szó. A te munkád beleesik ezek valamelyikébe? Íme, hogyan ismerheted fel őket, és hogyan szabadulhatsz ki a karmaik közül.
Sokféleképpen lehet egy fotót vonzóvá tenni. A fény, a kompozíció és a mélységélesség nyilvánvaló. Az utófeldolgozás is része ennek a folyamatnak, függetlenül attól, hogy azt a kamerában vagy számítógépen végezzük. Ne feledkezzünk meg a képkivágásról sem, amely fontos része a folyamatnak.
A fényképezőgépek ma már lenyűgöző megapixelszámmal büszkélkedhetnek, egyes modellek 60 megapixelt is kínálnak. De tényleg szükség van ennyi megapixelre?