Mitől lesz „PRO” egy váz?
Korábban írtam már egy hasonló témájú cikket az objektívekről, így elérkezettnek láttam az időt, hogy a profi vázak ismérveit is sorra vegyük.
Viszont még az elején szeretném leszögezni, hogy egy profi kategóriába sorolt - erről a későbbiekben írok bővebben is - fényképezőgéptől még nem lesz valaki varázsütésre professzionális fotós. Ugyanis egy ügyes fényképész, aki tudja, hogy mit, miért csinál, ő egy szerényebb képességű olcsóbb eszközzel is elboldogul. Persze, persze, sokkal egyszerűbb az élet, ha valaki egy bizonyos speciális többlet szolgáltatásokkal bíró, munkavégzésre tervezett vázzal dolgozik. Elvégre biciklivel sem indulunk el Budapestről a Balatonra... Meg lehet valósítani, de szívesebben mennél te is autóval, igaz?
Termék szintek
A gyártók megadott szempontok alapján különböző szintekre osztják fényképezőgépeiket, ezek a következők:
1. Belépő szint
- Kedvezőbb ár
- Olcsóbb anyagok használata
- Javában automata funkciók
2. Amatőr szint
- Magasabb árkategória
- Fejlettebb szolgáltatás készlet
- Magasabb testreszabhatóság
3. Félprofi szint
- Borsosabb ár
- Több manuális állítási lehetőség
- Tartósabb anyagok
4. PROFI szint
- Kifejezetten magas ár
- Masszív, nehéz kialakítás
- Fejlett kezelőszervek, szolgáltatások
A kifejezetten munkára tervezett és gyártott eszközök számos előnnyel bírnak, mint olcsóbb társaik. Néhány tulajdonságukat vizsgálva pedig egyértelműen megállapítható, hogy ez bizony egy profi fényképezőgép.
Strapabíróság
A negyedik kategóriába sorolt eszközöket sokkal többet, intenzívebben és gyakran szélsőségesebb körülmények között használják. Ezért a megnövekedett igénybevétel mellett is megbízhatónak kell lenniük. Többek között ezért valamilyen ellenálló fémötvözetből készül a vázuk, emiatt nehezebbek is, cserébe viszont időjárásálló tömítéseket is kapnak.
Ez a strapabíróság a termék belső alkatrészeinél is elengedhetetlen feltétel. Ezek tartósabb anyagokból készülnek, ez az exponáló gombtól a legkisebb összetevőig a legtöbb komponensre igaz.
Különböző felhasználási módok
Lehetetlen olyan terméket készíteni, amely a megszámlálhatatlan területen dolgozó összes fotós igényét maradéktalanul kielégíti. Mások a körülmények egy stúdióban, mint egy versenypályán, esküvőn vagy éppen háborús övezetben. A profi gépek viszont megpróbálják kielégíteni a legspeciálisabb igényeket is, míg az olcsóbb árkategóriába tartozó vázak inkább a tömeg igénybevételének felelnek meg.
Kezelőszervek, szolgáltatások
Ezen a téren egy felső kategóriás fényképező temérdek lehetőséget és mozgásteret biztosít, ugyanis az automata funkciók itt már háttérbe szorulnak. A profik ugyanis általában maguk szeretnék megadni a legtöbb paramétert, ezzel beleszólva a fényképező működésébe. Igaz, hogy a fénykép készítés elve itt is ugyanúgy működik, viszont maga a termék jóval több szolgáltatást nyújt. Ezek mellett a sorozatfelvételi képességük, az AF rendszer és a stabilizátor teljesítménye is jóval meggyőzőbb. A fizikális csatlakozók felhozatalában egyre többször megtalálható a teljes méretű HDMI vagy az RJ45-ös csatlakozó, a vezetéknélküli funkciók között pedig már alapnak számít a Bluetooth és a Wi-Fi.
Zárógondolatként pedig még annyit mindenképp szeretnék megosztani veled, hogy a Megapixel szám nem minden, hiszen a Canon zászlóshajója, az EOS R3 24 Mpixelével áll a csúcson, míg az EOS R5 45 Mpixellel bizonyos tulajdonságokban simán elmarad tőle...
Írta: Háfra Zsolt