• AKCIÓK
  • FOTÓS OKTATÁS
  • FOTÓS ESZKÖZ BÉRLÉS
  • FOTÓS, VIDEÓS WORKSHOPOK
  • 7% KEDVEZMÉNY HITELKÁRTYÁVAL
  • HÍREK, TESZTEK
  • BEMUTATÓTERMÜNK
  • GY.I.K.
  • KAPCSOLAT
  • Kategóriák
    törlés
    Hírek, érdekességek
    Akciókamera és drón
    Beszámoló
    Canon
    Fényképezőgép
    Fotós kisokos
    Fujifilm
    GoPro
    Legújabb tesztek
    Nikon
    Objektív
    Olympus
    OM SYSTEM
    Összehasonlítás
    Panasonic
    Segítség vásárláshoz
    Sigma
    Sony
    Tamron
    Tippek, trükkök
    Toplistáink
    Törzsvásárlói VIP Club
    Újdonság
    Vlogkamera
    Szűrés törlése

    Nikon Z50 II vagy Nikon Z50: Mik a különbségek?

    220volt
    220volt
    2025.01.16 08:14
    Nikon Z50 II vagy Nikon Z50: Mik a különbségek?

    Most, hogy végre elérhető az új Nikon Z50 II, ideális az idő a Z50 megvásárlására, vagy jobb, ha az utódját választod? Első látásra több a hasonlóság a két modell között, mint a különbség. De, ha egy kicsit mélyebbre ásunk, a különbségek még nyilvánvalóbbá válnak...

    Szenzor

    Mindkét fényképezőgép ugyanazt a DX érzékelőt használja, amely 20.9Mp-s képeket készít, és 209 fázisérzékelős autofókuszponttal rendelkezik. Valójában azonos érzékelőket használnak a DX-érzékelős fényképezőgépek teljes Z-sorozatában, amelybe a kereső nélküli Z30 és a retro-stílusú Zfc is beletartozik, ezek fizikailag kisebb „APS-C” méretű érzékelőt használnak, mint az FX-érzékelős full-frame modellek a sorozat felsőbb szintjein.

     

    Autofókusz

    A két fényképezőgép közötti fő belső különbség alapvetően abban rejlik, hogy a Z50 II processzora egy generációval újabb, mivel a szívében nem Expeed 6, hanem Expeed 7 processzor dolgozik. Ez hatalmas különbséget az autofókusz teljesítményében.

    Ez a kompakt, fogyasztóbarát DX tükör nélküli fényképezőgépet a Nikon zászlóshajóinak, a teljes képkockás Z8 és Z9 fényképezőgépeknek az autofókusz-teljesítményével ruházza fel, amely kilencféle témát, köztük embereket, állatokat és mindenféle járművet követ, elképesztő pontossággal. Egyszerűen utcákkal előzi meg a Z50 fényképezőgépet, amely csak alapszintű ember/állat autofókusszal rendelkezik.

    Az Expeed 7 processzor számos más teljesítménybeli javulást is biztosít a Z50 II számára, amelyeket az alábbiakban részletezek.

     

    Váz és kezelőszervek

    Mindkettő kis méretű fényképezőgép, természetesen a kínálatban feljebb található full-frame tükör nélküli fényképezőgépekhez képest, de a Z50 II méretben valamivel nagyobb elődjénél és egy kicsivel nehezebb is.

    Ennek eredményeképpen az új fényképezőgépet átalakították, és javult az ergonómiája. Az újratervezett markolatának köszönhetően kényelmesebb kézbe venni, míg a hátoldalon lévő szemkagyló kevésbé áll ki.  A Z50 II kezelőszerveinek elrendezése sokkal jobban követi a nagyobb, Full Frame testvérekét, több fizikai gombbal.

    Sőt, a Z50 II egy olyan vadonatúj gombbal is rendelkezik, amely egyetlen más Nikon fényképezőgépen sem található meg. A Picture Control gomb gyors hozzáférést biztosít a képvezérlőkhöz, amelyek lényegében azok a beállítások, amelyeket a fényképezőgép a képek kamerán belüli feldolgozása során használ. Tehát az, hogy ez mennyire hasznos, teljesen attól függ, hogy JPEG-eket készít-e, nem pedig Raw-fájlokat. Természetesen a is Z50 támogatja a Picture Controls (Képvezérlők) funkciót is, de ezek használatához a menürendszerbe kell belemerülni.

    Ha már a képvezérlőknél tartunk, a Z50 II 31 típussal rendelkezik a Z50 28 típusával szemben, az újdonságok a Flat Monochrome, a Deep Tone Monochrome és a Rich Tone Portrait. 

     

    ISO teljesítmény

    Első látásra mindkét fényképezőgépnek ugyanaz a kibővítetlen ISO-tartománya: IS0100-51 200. A Z50 II képei azonban magasabb ISO-beállításoknál élesebbek és tisztábbak, és kevesebb képzajt mutatnak. Mivel tehát az érzékelők azonosak, a Nikon Z50 II-nél a jobb képfeldolgozási képességek kizárólag az Expeed 7 jobb feldolgozási teljesítményének köszönhetőek.

     

    Sorozatfelvételi képesség

    Mindkét fényképezőgép maximális felvételi sebessége 11 kép/mp, ha mechanikus zárat használunk. A Z50 II azonban rendelkezik a High-Speed Frame Capture+ móddal, amely elektronikus zár használatával akár 30 kép/mp-re növeli a képkocka sebességet. Ezzel az üzemmóddal csak JPEG felvételeket lehet rögzíteni, nem pedig Raw fájlokat. Ez azonban a Pre-Release Capture funkcióval együtt is használható, amely már a fényképezés előtt megkezdi a képek rögzítését, így hihetetlenül hasznos, ha azt szeretnéd, hogy ne maradj le a pillanatról. Ez a trükkös mód úgy működik, hogy a háttérben lévő képeket rögzíti, amint az exponálót félig lenyomja, teljes autofókusszal és automatikus expozícióval, és egy teljes másodpercnyi kép közül választhat, mielőtt az exponálót teljesen lenyomná.

     

    Videós tulajdonságok

    Mindkét kamera képes 4K videót készíteni, de a Z50 II akár 60 képkocka/mp sebességgel is képes 2x slo-mo felvételt készíteni, bár 1,5-szeres vágással. Míg a Z50 maximum 30 képkocka/mp sebességgel, vágás nélkül. A Z50 II túlmintavételezett 5,6K videót használ, így a végső videókép élesebb és tisztább lesz. Mindkét fényképezőgépnél a videó ISO-tartománya 100-25 600.

    A Z50 II támogatja az N-Log (Nikon-Log) rögzítést és a teljes 10 bites kodeket, hogy nagyobb rugalmasságot kínáljon. Míg a Z50 csak a normál (nem log) videofelvételt támogatja - hasonlóan ahhoz, mintha az állóképek készítésekor csak JPEG-eket és nem Raw-fájlokat készítenél.

    Mindkét fényképezőgép rendelkezik mikrofoncsatlakozóval, külső mikrofon csatlakoztatásához, de csak a Z50 II rendelkezik fejhallgató-csatlakozóval, amely egyben távkioldó aljzat is, és kompatibilis az új Nikon МС-DС3 távkioldóval. 

     

    Stabilizáció

    Ha azt remélted, hogy a DX-érzékelős Z-sorozatú fényképezőgépek második generációja testbe épített képstabilizátorral rendelkezik, akkor csalódnod kell. Elődjéhez hasonlóan a Z50 II is a rezgéscsökkentő (VR) objektívekre támaszkodik. A DX fényképezőgépekhez készült Z-sorozatú objektívek közül sok igen hatékony VR-rel rendelkezik, beleértve a csekély méretű Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR kit objektívet is.

     

    Memóriakártya

    Mindkét fényképezőgép SD-kártyákat fogad, de a Z50 II támogatja a gyorsabb UHS-II kártyákat, míg a Z50 csak az UHS-I szabványt. Ez azt jelenti, hogy a Z50 II gyorsabban tud írni a kártyára (így kevesebb a pufferelési idő a fényképezés vagy videofelvétel befejezése után), ami kétségtelenül lehetővé teszi a 30fps sebességű High-Speed Frame Capture+ módot.

    Ez a kártya számítógépre vagy merevlemezre történő átvitelekor is fontos tényező, mivel a gyorsabb UHS-II szabványnak köszönhetően sokkal gyorsabban tölthet le fájlokat.

    A képek átvitelét illetően a Z50 II-nek van még egy előnye: a Nikon Z6 III mellett ezek az egyetlen olyan fényképezőgépek, amelyek eddig kompatibilisek a Nikon új Nikon Imaging Cloud szolgáltatásával. Ez többek között automatikusan feltölti a fényképezőgép képeit a felhőalapú tárhelyre, amikor az egy Wi-Fi hálózat hatósugarában van.

     

    Kereső és hátsó kijelző

    A hátsó LCD és az EVF felbontása pontosan megegyezik: a hátsó képernyő 1.04 millió képpontos, a kereső pedig 2.36 millió képpontos OLED kijelzővel rendelkezik. Azonban nem azonosak. A Z50 II EVF-je kétszer olyan fényes, mint a Z50-é, a technikai mérőszám 1000 cd/m2, szemben az 500 cd/m2 fényerővel. Ennek az az eredménye, hogy a Z50 II kijelzője könnyebben látható, ha a környezeti fény erős.

     

    Összességében

    Míg a fényképezőgépek felbontása, a képkockasebesség, az ISO-tartomány és a testbe épített képstabilizátor hiánya változatlan, a Nikon Z50 II a teljesítmény minden más területén ugrásszerűen fejlődött, elsősorban a frissített Expeed 7 processzornak köszönhetően.

    Ez a fényképezőgép messze a jobb, és könnyedén megbirkózik az olyan nagy igényű fotózási műfajokkal, mint a sport- vagy a természetfotózás, miközben a crop-érzékelőnek köszönhetően az objektívek praktikus, 1,5-szeres szorzót kapnak. Sőt, odáig mennék, hogy azt mondom, ez a tükör nélküli megfelelője a D500 DSLR-nek, a Nikon legnagyobb teljesítményű DX DSLR-jének. 

    Az egyetlen elképzelhető ok, amiért a Z50-et a Z50 II helyett érdemes megvenni, az a költségek.

    És végül, ha már van egy Z50-esed, érdemes-e frissítened a Z50 II-re? Nos, ez messze a legfejlettebb DX-érzékelős fényképezőgép, amelyet a Nikon kínál, és ha elkötelezett  vagy a DX-objektívek ökoszisztémája mellett, akkor hosszú éveken át jó szolgálatot fog tenni. Azt mondanám, hogy érdemes komolyan megfontolni.

     

    Írta: Háfra Zsolt 

     


    Ezek a cikkek is érdekelhetnek: 

    Akár optikai kereső, akár elektronikus kereső, akár a fényképezőgép hátsó képernyője között kell választanod, az előnyök és hátrányok ismerete segíthet abban, hogy a legtöbbet hozd ki a felszerelésedből. Ez nem csak a preferenciákról szól - hanem arról, hogy az adott helyzethez a legjobb opciót válaszd.

    A megfelelő objektív megváltoztathatja a képek megjelenését és érzetét. A Nikon Z 50mm f/1.4 és a Z 50mm f/1.8 S összehasonlítása azt feszegeti, hogy az egyes lehetőségek mitől lesznek kiemelkedőek a fényképezési stílusod szempontjából.

    A fotózásnak két különböző megközelítése van: a reaktív és a proaktív. Az, hogy milyen típusú fotózással foglalkozol, a személyiségedtől függ, és attól, hogy mennyire érzed jól magad a különböző szituációkban. Te tudod melyik csoportba tartozol?

    A tökéletes fényképezőgép véget nem érő keresése során gyakran használunk egy közös kifejezést, hogy leírjuk a tökéletes teljesítményt: zászlóshajó. De mi is valójában a „zászlóshajó” kamera?

    Összehasonlítom a fenti termékeket! Az összehasonlításhoz pipáld ki más termék(ek) oldalán is az "Összehasonlítom" négyzetet!
    bezár