Sportfotósok kötelező objektívjei az Olimpián
A világ a nyáron Párizsban megrendezésre kerülő multisporteseményre helyezi a hangsúlyt. Az atlétikától a lovagláson át a búvárkodásig igyekszem számba venni a legjobb és legsokoldalúbb objektíveket a sportfotózáshoz.
Az Olimpiai Játékok nagy múltra tekintenek vissza, az ókori Görögországban i. e. 776-ig nyúlnak vissza. Általában négyévente, szökőévenként rendezik meg ezt a nagyszabású, több sportágat felölelő eseményt, amelyen a világ legjobb sportolói képviselik országukat, és végül olyan aranyérmes teljesítményt nyújtanak, amely minket, egyszerű halandókat is csodálattal tölt el a tehetség, az erő és a kemény munka előtt, amely a sikerükkel együtt jár.
Az Olimpiai Játékok közvetítésekor az eseményt fotózó fotósok a legjobb felszereléseket használják, hogy az akció és az ünneplés minden fontos pillanatát megörökítsék. A 100 méteres sprint másodperc töredéke alatt történő befejezéstől a tornászok precíz landolásáig a megfelelő objektív jelentheti a különbséget egy jó felvétel és egy egyszer az életben készült felvétel között, amely egyetlen képkockában elmeséli a játékok történetét.
Egy ilyen nagyszabású eseményen a sebesség és a minőség létfontosságú szempont. Csak a legjobbat lehet használni. A felszerelés korszerűsítése költséges feladat lehet, de a sportfotózás során elengedhetetlen, hogy a megfelelő eszközökkel rendelkezz, hogy elég közel kerülhess az akcióhoz, és sikerüljön megörökítened a pillanatot. A jó teleobjektívek nem olcsók; van azonban mód arra, hogy a költségeket minimálisra csökkentsük. Nem titok, hogy sok fotós ma már inkább óvatosan használt termékeket vásárol, mint újakat, hogy a költségvetésen belül maximalizálják felszerelésüket, és a 220volt kényelmes szolgáltatást kínál a használt fotófelszerelések vásárlásához és eladásához.
A munkagép: Nikon Z 70-180mm f/2.8
A sok más mellett számos eseményre alkalmas Nikon Z 70-180mm fantasztikus választás, ha sportolásról van szó. Gyors autofókuszával és kiváló élességével - még közelről is - ez a középkategóriás teleobjektív rögtön győztes versenyzőnek számít. Ha ezt a Nikon Z9-cel vagy Z8-cal párosítod, akkor egy olyan nyerő kombinációt kap, amely világszínvonalú teljesítménnyel és szilárd megbízhatósággal képes kezelni szinte mindent, ami szem előtt van.
A pole pozícióban: Fujifilm Fujinon XF 200mm f/2 R LM OIS WR + 1.4x Teleconverter
Ezt az objektívet a sport-, akció- és természetfotósok tökéletes objektívjeként emlegetik. Ha a FUJINON XF 200mm f/2 R LM OIS WR-t az XF 1.4X TC WR telekonverterrel kombinálod, még távolabbi akciókat is elérhet, ami még sokoldalúbbá teszi ezt a csodálatos objektívet. Ez az objektív hihetetlenül éles, még f/2-nél is így biztos lehetsz benne, hogy hajnaltól alkonyatig megörökítheted az akciót. Ehhez a Fujifilm X-H2 tökéletes választás.
Az alulértékelt: Sigma 150-600mm f/5-6.3 DG OS HSM Sport
Ha olyan eseményről van szó, amely széles földrajzi térben zajlik, például egy futballmeccsen, akkor teleobjektívre van szükséged, és ez a Sigma tökéletes választás. A 150 mm-től 600 mm-ig terjedő gyújtótávolság-tartománynak köszönhetően biztos lehetsz benne, hogy minden pillanatot megörökíthetsz.
A biztos tipp: Canon EF 600mm f/4L IS III USM
A Canon EF 600mm f/4L IS III USM objektív még mindig kiváló választás sportfotózáshoz. Ha még mindig a megbízható DSLR-vázzal, például a csodálatos Canon 5D Mark IV-gyel fényképezel, akkor nem hibázhatsz ezzel az objektívvel, ha közel akarod hozni magadhoz az akciót. Éles, gyors, masszív és megbízható, ami biztos választássá teszi a sportoláshoz. Az árát tekintve drága; ez az objektív azonban kompatibilis minden valaha gyártott EOS fényképezőgéppel, ha a megfelelő objektívadapterrel együtt használod, így ez az opció túléli a rendszeres felszerelésfrissítéseket. Utódja a Canon RF 600mm f/4L IS USM szintén egy bitang erős választás.
Természetesen számos objektív van még a piacon, amely büszkén felkerülhetett volna a fenti listára. Igyekeztem olyan termékeket választani, amelyek több árkategóriát és gyújtótávot is lefednek.
Az én személy szerint az Olimpiai Játékoknak egy Canon EOS R3-ral (vagy R1-gyel) és ez EOS R5-tel indulnék neki. Ami az objektíveket illeti, nem hagynám otthon az RF 10-20mm-t, a 35mm f/1.4-et, a 24-70 mm f/2.8-at, a 70-200mm f/2.8-at és a 100-500mm-t. Néhány Canon fotós van annyira szerencsés, hogy éles körülmények között, még az értékesíés megkezdése előtt kipróbálhatja az új nagyágyút az EOS R1-et, amelyet a közvetítésekben és különböző fotókon ki is szúrtam. Legtöbbször a Canon RF 100-300mm f/2.8 L IS USM társaságában
Írta: Háfra Zsolt