13+1 tipp a csodás naplementés fotókhoz
A naplemente fotózása szórakoztató, kifizetődő és gyakran lélegzetelállítóan szép – de lenyűgöző naplementés felvételeket készíteni nehéz lehet, különösen a kezdők számára. A világos égbolt és a sötét előterek expozíciós problémákhoz vezetnek, míg a korlátozott megvilágítás a fényképezőgép rázkódása miatti elmosódást okozhat.
Itt jön jól ez a cikk! Az alábbiakban 14 könnyen követhető tippet osztok meg, amelyek azonnal javíthatják a naplementés képeid. Tehát ha készen állsz arra, hogy naplemente fotózás mesterévé válj, akkor merülj bele.
1. A legjobb felvételek érdekében tervezz előre
Bár néha gyönyörű naplementés felvételeket készíthetsz mindenféle átgondolás nélkül, a legjobb felvételek általában valódi tervezéssel születnek, mivel az időablak viszonylag rövid így célratörőnek kell lenni.
Ezért a fotózás előtt egy-két nappal keresd fel azokat a helyeket, ahol szeretnél felvételeket készíteni. Keress érdekes helyszíneket - olyan helyeket, ahol a napot egészen a horizontvonalig lefényképezheted, és ahol lehetőség nyílik olyan felvételek készítésére, amelyek az előtér elemeit és sziluettjeit is tartalmazzák.
2. Használd a megfelelő kamerát
Technikai szempontból lenyűgöző naplementés képeket készíthetsz bármilyen típusú fényképezőgéppel, a legolcsóbb okostelefon-modelltől a legdrágább közepes formátumú tükör nélküli egységig. A legújabb Full-Frame-s tükör nélküli kamerák lélegzetelállító dinamikus tartományt kínálnak. Ez lehetővé teszi a sötét árnyékok és a világos csúcspontok egyetlen képkockán belüli rögzítését, ami jól jön, ha a naplementét szeretné egyetlen felvételben megörökíteni.
3. Különféle gyújtótávolságokkal fényképezz
Egy nagylátószögű objektív esetében a Nap kisebbnek hat, ez lehetővé teszi a teljes táj megörökítését. Ha azonban az égitestre fordítanál nagyobb hangsúlyt, akkor használj teleobjektívet.
4. Használd a harmadolást a kompozíció javításához
A harmadolás kimondja, hogy a jelenet kulcsfontosságú elemeit a kép egyharmadáig kell elhelyezni. Tehát ahelyett, hogy a horizontot a tájkompozíció közepére helyeznéd, helyezze a tetejére vagy aljára.
5. Kísérletezz különböző expozíciókkal
A naplementékben az a nagyszerű, hogy nincs egyetlen „helyes” expozíció. Lenyűgöző eredményeket érhetsz el alul- vagy túlexponálással; a kulcs a kísérletezés.
6. Az Auto Exposure Lock a barátod
Az AEL használata egyszerű. Először is irányítsd a kamerát a jelenet azon területére, amelyet tökéletesen meg szeretnél örökíteni, például a gyönyörű előtérre. Ezután kattintsd el a fotót. Végül állítsd be újra a képet (az expozíciózár megtartása mellett).
7. Kísérletezz különböző szögekkel
Próbálkozz az alacsony vagy éppen a magas pontból való fotózással. Keress valamit, amit a kép előtereként használhatsz és „kukucskálj át rajta”. pl: híd korlát vagy kert kapu rácsai.
8. Amikor csak lehetséges, RAW formátumban fényképezz
A RAW fájlok több színinformációt tartalmaznak, így könnyebb a színeket különböző irányokba tolni anélkül, hogy kellemetlen sávos effektusok lépnének fel. Továbbá több tónusinformációt tartalmaznak, így helyreállíthatja a JPEG fájlokban teljesen elveszett árnyékok és csúcsfények részleteit.
9. A legjobb színek érdekében lépj ki az Automatikus fehéregyensúly funkcióból
A fehéregyensúly beállítása szabályozza a színek hőmérsékletét a jelenetben. Tehát a fehéregyensúlytól függően hidegebb (kékebb) vagy melegebb (vörösebb) fotót kapsz. Ezért az automatikus fehéregyensúly használata helyett állítsa a fényképezőgépet a Cloudy (Felhős) vagy Shade (árnyék) beállításra, amelyek kissé felmelegítik a dolgokat.
10. Mindig vigyél magaddal állványt
Ha állványt használsz a naplemente képeinek rögzítéséhez, akkor az elmosódás egyik fő forrását már eltávolította: a kézfogás miatti remegést. Ha hosszabb záridővel fotózol, például 1/60 mp vagy annál hosszabb záridővel, akkor az állvány óriási különbséget jelent. Ez stabilan tartja a fényképezőgépet – így a fájlok élesek maradnak.
11. Használj távkioldót vagy két másodperces időzítőt
Fontos azonban foglalkozni az elmosódás egy másik forrásával is: az exponáló gomb lenyomásakor keletkező rezgéssel. Lehet, hogy nem veszi észre, de minden alkalommal, amikor lenyomja az exponálógombot, enyhe rezgést kelt – és ha elég lassú a zársebesség, akkor ez a rezgés elhomályosítja a képet. Ezt a jelenséget képes orvosolni egy távkioldó vagy használj időzítőt.
12. Ne félj manuálisan fókuszálni
Mindannyian szeretjük az automatikus élességállítást – de néha, amikor extrém fényviszonyok között fényképezel, az autofókusz egyszerűen nem tudja elvégezni a munkát. Az objektív körös-körül vadászni fog, és a felvétel végül életlen lesz.
13. Naplemente, mint háttér
A lenyugvó nap fényében minden csodálatos lesz! Így a naplemente előrehaladtával tartsd szemmel a körülötted lévő egyéb fotózási lehetőségeket. Például portré, tájkép vagy makró felvételeket készíthetsz.
+1 Folytasd a fényképezést (még a nap eltűnése után is)
Ne pakolj össze, ha már lement a Nap, az ezutáni időszak – az úgynevezett kék óra – gyönyörű színeinek és éteri fényének köszönhetően további témául szolgálhat.
Konklúzió
Most, hogy ismered ezeket a tippeket, jó úton haladsz afelé, hogy megörökíts néhány lenyűgöző naplemente fotót. Tehát a következő alkalommal, amikor a nap alacsonyra ereszkedik az égen fogd a fényképezőgéped és indulj kifelé! Csodálatos képek várnak...
Ezek is érdekesek lehetnek számodra:
Egy hatásos és lenyűgöző fotót a minőségi tényezők és a szilárd technika kombinációja képezi, de kezdőként nehéz lehet megtalálni az egyensúlyt ezek között.
Manapság oly sok inger ér az interneten és annyi látványos fotó lelhető fel a közösségi médiában, hogy igencsak nehéz kitűnni. Így elengedhetetlen, hogy fotósként néha új ötletekkel és technikákkal kísérletezz!
Mint azt korábban már írtam, a fényképezést több oldalról is meg lehet közelíteni. Ez igaz a fényképezőgépen található módok használatára is.
Az ISO érzékenység eszközönként eltérő, de fontos eleme a helyes expozíció beállításának. Természetesen a manuális beállítások mellett az automatikára is hagyhatjuk az érték megadását. Ebben a cikkben elmagyarázom, hogyan használhatod az automatikus ISO-t a lehető legjobban!