• AKCIÓK
  • FOTÓS OKTATÁS
  • FOTÓS ESZKÖZ BÉRLÉS
  • FOTÓS, VIDEÓS WORKSHOPOK
  • 7% CETELEM KEDVEZMÉNY
  • HÍREK, TESZTEK
  • BEMUTATÓTERMÜNK
  • GY.I.K.
  • KAPCSOLAT
  • Kategóriák
    törlés
    Tesztjeink
    Akciókamera és drón
    Állvány és gimbal
    Audió
    Bang & Olufsen
    Canon
    Fényképezőgép
    Fotós eszközbérlés
    Fujifilm
    GoPro
    Legújabb tesztek
    Nikon
    Objektív
    Objektívszűrő
    Olympus
    OM SYSTEM
    Panasonic
    Segítség vásárláshoz
    Sigma
    Sony
    Tamron
    Távcső
    Újdonság
    Szűrés törlése

    Canon EOS R5 Mark II teszt – Az eddigi legsokoldalúbb és legkönnyebben használható profi váz

    220volt
    220volt
    2024.09.19 17:22
    Canon EOS R5 Mark II teszt – Az eddigi legsokoldalúbb és legkönnyebben használható profi váz

    A Canon EOS R5 II a vállalat legfontosabb - és legerősebb – fényképezőgépe lett.

    A 2024 júliusában bejelentett EOS R5 Mark II négy évvel az eredeti modell után érkezett meg a felhasználók legnagyobb örömére. Az új zászlóshajóval (EOS R1) egy időben bemutatott tesztalanyom véleményem szerint a gyártó egyik legsokoldalúbb fényképezőgépe. Számos újítást tartalmaz az elődjéhez képest. Így ez jóval több, mint egy egyszerű frissítés...

     

    A Canon EOS R5 Mark II felépítése

    Első pillantásra könnyű azt gondolni, hogy az EOS R5 Mark II külseje megegyezik elődjével, de van egy változás, amit a Canon eszközölt, ami engem eléggé boldoggá tesz. Ez pedig nem más, mint az, hogy a bekapcsoló gomb jobb oldalra került, ami ergonómikusabb kezelhetőséget tesz lehetővé. A régi bekapcsológomb mostantól a fényképezés és a videofelvételek közötti váltás kapcsolója lett. Az egyetlen másik kisebb változás a felső lemezen az új vakupapucs fedél, amelynek eltávolítása korántsem könnyű. Az biztos, hogy véletlenül nem fog lecsúszni. 

    A többi kezelőszerv elrendezése pontosan ugyanaz marad, mint az R5-ön, ami bölcs döntés, mivel a Canon tervei mindig is intuitívak voltak. A 746 grammos súlyával (akkumulátorral és kártyával) ez egy kicsit nehezebb, mint a régebbi fényképezőgép.

    Egy másik apró, de jelentős finomítás az 5.7 millió képpontos OLED kereső - a Canon szerint kétszer olyan fényes és elsötétedésmentes. Bár a „kétszer” részért nem tudok kezeskedni, ez mindenképpen jelentős különbség az R5-höz képest. Az új EVF a Canon Eye Control AF-et is örökölte, amely az EOS R3-ban is megtalálható. Ez a funkció követi a szemmozgást, miközben a keresőn keresztül pásztázza a jelenetet, és ennek megfelelően áthelyezi a fókuszpontot. 

    Mint minden Canon fényképezőgép esetében, az építési minőség kiváló. Az R5 II magnéziumötvözetből készült váza teljesen időjárásálló külsővel rendelkezik, és a kezelőszervek robusztusak. 

    Ahogy egy profi fényképezőhöz illik, kettős kártyahellyel bír. Ezek közül az egyik CFexpress B-t, míg a másik UHS-II sebességű SD-kártyát támogat, de az előbbibe kell beruháznod, ha teljes mértékben ki akarja használni az R5 II sebességét.

    A fényképezőgép alján hűtőnyílások is találhatók, és ezek csodálatra méltó munkát végeznek a hőmérséklet alacsonyan tartásában. Ennek ellenére azt tapasztaltam, hogy az R5 II még akkor is elkezdhet melegedni, ha állandó sorozatfelvételeket készítünk bekapcsolt Servo AF-fel, amire a sportfotósoknak valószínűleg szükségük lesz. A melegedés kordában tartásához a gyártó a Canon CF-R20EP hűtőventilátoros markolatot kínálja, amely külön megvásárolható.

     

    A Canon EOS R5 Mark II csatlakozói és tápellátása

    A beépített Bluetooth és Wi-fi kapcsolatok mellett számos fizikális porttal is rendelkezik.

    Természetesen van mikrofon- és fejhallgató-port is, valamint USB-C a töltéshez. A filmkészítők értékelni fogják, hogy az EOS R5 II rendelkezik teljes méretű HMDI-porttal (az EOS R5 nem rendelkezik) 

    Az egyetlen terület, elmarad elődjéhez képest, az az akkumulátor élettartama. Az új, nagy teljesítményű LP-E6P egység ellenére csak 630 felvételre elegendő, szemben az R5-ös LP-E6NH 950 felvételéhez képest. Az igazsághoz tartozik azonban, hogy az új funkciókat és a nagyobb sebességet is ez hajtja. 

    Canon EOS R5 Mark II, RF 85 mm f/2 Macro IS STM, 1/500, f/2.8, 85 mm, ISO 100 

     

    A Canon EOS R5 Mark II képminősége

    Sokan kedvelik a hasonló, nagy felbontású fényképezőgépeket, mint az R5 Mark II. A 45 megapixeles felbontás a legtöbb fotós számára bőven elegendő, és mivel a Sony A7R V 61 megapixeles és a Nikon Z8 45,7 megapixeles modelljéhez képest kevesebb pixelből áll, a Canon jobban kezeli a sebességet, mint néhány versenytársa.

    Az R5 Mark II tesztjénél egy RF 70-200mm f/2.8L IS USM-et és egy Canon RF 85mm f/2 Macro IS STM-et használtam. Az R5 II-vel készített képek élesek, az autofókusz és a témakövetés teljesítménye nagyon megbízható - vagyis a fotósnak csak a kompozícióra kell gondolnia.

    Canon EOS R5 Mark II, RF 85 mm f/2 Macro IS STM, 1/160, f/2.8, 85 mm, ISO 5000 

    Tesztalanyom teljesítményében tényleg nehéz hibát találni, az egymásra épített érzékelős kialakítás korlátai ellenére. Ahogy már korábban említettem, ez adja a fényképezőgép sebességét, de a dinamikatartomány egy kis csökkenése árán. Hacsak nem tervezed a kép jelentős megvágását, a sötétebb területeken a kisebb dinamikatartomány miatt az ebből eredő zaj nem jelent majd problémát. Az R5 II egy második képfeldolgozó processzorral bővült - a Digic X chippel együttműködve a Digic Accelerator akár 30 képkocka/másodperc sorozatfelvételi sebességet tesz lehetővé RAW felvételek készítésekor, és további 15 képkocka áll rendelkezésre, ha engedélyezve van az előzetes rögzítés. A Nikon Z8 csúcssebessége RAW-ban 20 kép/mp.

    A Canon nem csak az AF algoritmusát javította, hanem néhány új funkcióval is kiegészítette, amelyekkel tényleg nehéz elhibázni egy felvételt - a People Priority módban konkrét embereket választhatsz ki, akiket fő témaként kiemelhetsz, míg az új Action Priority funkció mélytanuló algoritmusokat használ, hogy megmondja a fényképezőgépnek, ha egy adott akcióra készül, és ennek megfelelően automatikusan áthelyezi a fókuszpontot. Ez utóbbi azonban még fejlesztés alatt áll, mivel a megjelenéskor csak három csapatsportágat támogat.

     

    Az R5 II ISO-érzékenységére is kíváncsi voltam. Bár ISO 5000-nél van némi zaj, ez nehezen észrevehető, hacsak nem vágod ki jelentősen a képet. Még ISO 8000 vagy 12 800-as ISO-értéknél is tisztességesen kontrollált a zaj, és ha úgy gondolod, hogy túl sok a látható szemcsésedés, akkor a Neural Network Noise Reduction funkciót is használhatod... feltéve, hogy RAW formátumban fényképezel. 

     

    A Canon EOS R5 Mark II videós tulajdonságai

    Bár a videóminőség is nagyon jó, kétlem, hogy a profi alkotók az R5 II-t választanák - vannak más hibrid kamerák, mint például a Panasonic Lumix S5 II vagy a Sony A7S III, amelyek jobban megfelelnek a professzionális videózáshoz. Mégis, ha 8K videóra vágysz, akkor szerintem ugyanolyan , mint a Nikon Z8 / Z9, ha nem jobb. És mivel jobb felvételi időkkel rendelkezik, mint elődje, az R5 II méltó befektetés lehet hibrid feladatokhoz.

    A teljes érzékelőt használja a 8K/60p és a 12 bites RAW felvételekhez, de van néhány különböző felbontás és képkockasebesség, amelyek közül választhatsz, ha a 8K-t túlzásnak érzed. DCI (17:9) vagy UHD (16:9) felbontásban is készíthetsz felvételeket, és egy csomó kodek közül választhatsz. A videósok számára talán a legjobb hír a Canon C-Log 2 egyéni képprofiljának hozzáadása. Ez eddig csak a Canon EOS mozifilmes kameráin volt elérhető, de a C-Log 3-hoz képest jobb dinamikatartományt és természetesebb színeket kínál, ami megkönnyíti a videókészítők számára a színminősítést és a vonzóbb vizuális megjelenítést. 

    Mostantól nincs 4 GB-os videófelvételi korlát, és tesztelésem során nem volt gondom a hőképződéssel 50 másodperctől 1 percig tartó snittek esetén, amikor 4K-ban forgattam. a hőmérséklet-mérő azonban megjelenik a kijelzőn (vagy az EVF-en), amit praktikusnak találtam, mivel vizuálisan jelzi, hogy a kamera mennyire melegszik (vagy forrósodik) fel a használat során.


     

    Canon EOS R5 vagy R5 Mark II ?

    A két R5-generáció között elég sok jelentős különbség van, ami miatt a Mark II inkább egy teljesen új sorozatnak, mintsem frissítésnek tűnik. Valójában több közös vonása van a Canon EOS R1-gyel, mint az EOS R5-tel, a két új zászlóshajónak közösek a fő jellemzői. Tehát lényegében ami a Nikon Z8 a Nikon Z9-nek, az R5 II az R1-nek - egy kisebb, bár nagyobb felbontású változat. A lényeges különbségeket egy másik cikkben kifejtem, amit e linkre kattintva olvashatsz.

     

    A Canon EOS R5 Mark II pozitívumai

    • Gyorsabb, pontosabb, mint az EOS R5
    • A rétegelt érzékelő minimalizálja a gördülő zár effektusokat
    • Új, közel tökéletes AF és témakövetési funkciók
    • AI-alapú, kamerán belüli szerkesztési funkciók

    A Canon EOS R5 Mark II negatívumai

    • Nagyon enyhe veszteség a dinamikatartományban
    • Gyengébb zajcsökkentés

    Mit tartalmaz a doboz?

    A EOS R5 Mark II dobozában a vázon kívül egy R-F-5 vázsapka, egy ER-EOS R5 Mark II szíj, egy LC-E6E akkumulátortöltő, egy hálózati kábel, egy  LP-E6P akkumulátoregység, egy IFC-100U interfészkábel + kábelvédő, egy felhasználói kézikönyv és egy garanciajegy található.

     

     

    Tökéletes választás, ha...

    egy könnyen kezelhető profi fényképezőgépet szeretnél

    sokoldalú fényképezőgépet szeretnél, ami bármilyen területen megállja a helyét

    sportot, esküvőt vagy természetet fotózol

    szükséged van az Eye AF-re, de nem akarsz R3-at venni

     Canon EOS 5D Mark IV DSLR-ről vagy akár egy régebbi EOS R-sorozatú fényképezőgépekről szeretnél váltani

     

     

    A Canon EOS R5 Mark II-ről röviden

    A nagyobb sebesség, pontosság és egy csomó új funkció hozzáadásával a Canon az EOS R5 Mark II-t inkább egy új fényképezőgép-sorozatnak is szánhatná. Egy második processzor kezeli az extra sorozatfelvételi sebességet, az rétegelt érzékelő minimalizálja a gördülő zár effektus okozta kellemetlenséget, az új People Priority és Action Priority üzemmódok pedig segítenek a tökéletes pillanat megörökítésében. Az az Eye Control AF megszokást igényel, de pontos kalibrálás után nagyszerűen és pontosan működik. Mindent összevetve, úgy, hogy az elődjével és az R3-mal is sokat dolgoztam éles körülmények között, úgy gondolom az EOS R5 Mark II vitathatatlanul a Canon eddigi legjobb profi fényképezőgépe.

     

    Írta és a felvételeket készítette: Háfra Zsolt  

    A terméket a Canon Magyarország biztosította. 

     

    Publikálva: 2024.09.19

     


    Tesztképek

    A Canon RF 35mm f/1.4 L VCM, az egyik legjobban várt RF objektív végre itt van. Te mit gondolsz, vajon beváltja a hozzá fűzött reményeket?

     

    Az RF 24-105mm F2.8L IS USM Z-t már sok fotós és videós epekedve várta. Végre megérkezett, ráadásul nem egy videózásra is alkalmas standard zoomként, hanem egy vérbeli hibrid termékként.

    A 2023 februárjában bemutatott Canon EOS R8 egy fejlett technológiával rendelkező kompakt méretű MILC fényképezőgép, amely elsősorban a kezdőket és a haladókat célozza meg pénztárcabarát árával.

    2022 november utolsó napjaiban került a boltokba a Canon EOS R6 fényképezőgépének második verziója, az EOS R6 Mark II, amely számos téren felülmúlja elődjét!

    Összehasonlítom a fenti termékeket! Az összehasonlításhoz pipáld ki más termék(ek) oldalán is az "Összehasonlítom" négyzetet!
    bezár