• AKCIÓK
  • FOTÓS OKTATÁS
  • FOTÓS ESZKÖZ BÉRLÉS
  • FOTÓS, VIDEÓS WORKSHOPOK
  • 7% CETELEM KEDVEZMÉNY
  • HÍREK, TESZTEK
  • BEMUTATÓTERMÜNK
  • GY.I.K.
  • KAPCSOLAT
  • Kategóriák
    törlés
    Tesztjeink
    Akciókamera és drón
    Állvány és gimbal
    Audió
    Bang & Olufsen
    Canon
    Fényképezőgép
    Fotós eszközbérlés
    Fujifilm
    GoPro
    Legújabb tesztek
    Nikon
    Objektív
    Objektívszűrő
    Olympus
    OM SYSTEM
    Panasonic
    Segítség vásárláshoz
    Sigma
    Sony
    Tamron
    Távcső
    Újdonság
    Szűrés törlése

    Canon RF 10-20mm f/4 L IS STM teszt –Feszegesd a tér és a kreativitás határait!

    220volt
    220volt
    2023.11.15 07:58
    Canon RF 10-20mm f/4 L IS STM teszt –Feszegesd a tér és a kreativitás határait!

    A Canon RF 10-20mm f/4L a világ legszélesebb, full-frame-es objektívje autofókusszal és teljesen új stabilizációs technológiával.

    A Canon RF 10-20mm f/4L IS STM messze nem csak egy gyors tükör nélküli frissítés, hanem teljes mértékben kihasználja az RF foglalat előnyeit. Ennek köszönhetően minden elképzelhető módon sikerült javítani az EF elődhöz képest. Sokkal könnyebbé és kompaktabbá vált, miközben a legújabb technológiát is sikerült belepréselni, mint például az 5 fokozatú képstabilizátor, a Peripheral Control IS technológia, a vezérlőgyűrű és a programozható gomb. 

    Emellett ez a Canon első L sorozatú objektíve, amely léptetőmotorral (STM) rendelkezik, ez a sima és csendes működéséről ismert, így ideális videofelvételek rögzítéséhez is. Egy másik újdonság, hogy ez a vállalat első olyan optikája, amely STM pozicionáló érzékelőt használ. Ez azt jelenti, hogy az STM autofókusz-motornak nem kell minden egyes alkalommal, amikor a fényképezőgépet kikapcsoljuk, teljesen visszaállnia, így gyorsabban, kis késleltetéssel beindul abban a pozícióban, ahol kikapcsoltuk a vázat.

     

    Canon EOS R6 II, Canon RF 10-20mm f/4 L IS STM, 1/80, f/4, 10 mm, ISO 500

    A Canon RF 10-20mm f/4 L IS STM felépítése

    Az egyik legjelentősebb különbség az új objektív és elődje között a hordozhatóság és a kompakt kialakítás. A mindössze 570 grammos súlya 610 grammal könnyebb - ez több mint 50%-os súlycsökkenés! A 83,7 x 111 mm-es méretekkel pedig körülbelül 35%-kal kisebb a helyigénye is. Ezt a Canon állítása szerint a tükör nélküli objektívbajonett rövid peremtávolságának köszönhetően tudta elérni. Azáltal, hogy az objektív hátsó elemét közelebb tolta az érzékelőhöz, a az elülső elemet kisebbre tudta méretezni, aminek további előnye, hogy a fény útja az objektíven keresztül egyenesebb lehet, ami kevesebb aberrációt okoz.

    A frontlencsétől haladva a tubuson található az RF objektíveken megszokott vezérlőgyűrű, amelyre számos funkció programozható. Az alatta lévő fókuszgyűrű segítségével teljes körű manuális fókuszálás is megvalósítható. A széles gyújtótávolság skálával pedig gyorsan beállítható a kívánt érték. Ezeken kívül még található egy Az AF/MF kapcsoló, egy programozható gomb és az IS kapcsolója, amely önmagában 5 fokozatú stabilizációt kínál, vagy 6 fokozatú stabilizációt, ha egy kompatibilis EOS R szériás vázzal, testbe épített képstabilizátorral (IBIS) használod.

    A beépített, szirom alakú objektív napellenzője egészen a gömbölyded elülső lencsetagig nyúlik, a szabadon hagyott üvegfelület pedig fluorbevonattal rendelkezik, amely véd az ujjlenyomatok és a maszatolódás ellen. L-sorozatú objektívként por- és vízálló, így magabiztosan használható zord időjárási körülmények között is. A hátsó részen egy szűrőtartó található 35 x 20 mm-es zselatinszűrők rögzítéséhez.

    Optikai felépítés tekintetében 9 lekerekített lamellát és 16 lencsetagot találunk, utóbbi 12 csoportba rendezve. Ezek között hét speciális elem található, a jól korrigált egyenes vonalú képekért nagyon alacsony torzítással és aberrációval; a különböző szögekből érkező becsillanások csökkentésére Air Sphere (ASC) és Subwavelength structure (SWC) bevonatokat alkalmaztak. 

     

    A Canon RF 10-20mm f/4 L IS STM képminősége

    Ahogy az a Canon egyik csúcsminőségű L-sorozatú optikájától elvárható a képminőség tökéletesnek bizonyult a tesztidőszak alatt. Igaz, hogy a látószög miatt a hordótorzítás hatalmas a teljes tartományban és 10mm-nél erősen vignettál a kép. Feltehetően lesz egy objektívprofil is, amely ezt korrigálja az Adobe Camera Raw, a Lightroom és a Canon Digital Photo Professional programokban.  Az egyenes vonalú kialakítása teszi különlegessé ezt az optikát, mivel az épületek függőleges vonalainak egyenesnek kell maradniuk, így jó választás építészeti és tájképfotózáshoz.  F/4-es rekesznél legszélesebb gyújtótávolságnál lenyűgözött  az objektív tisztasága a teljes tartományban.

    A Canon RF 10-20mm f/4L IS STM-et egy Canon EOS R6 II-vel használtam, így a rendelkezésre álló 6 fokozatú kompenzációt teljes mértékben ki tudtam használni. Érdemes megjegyezni, hogy csak a legújabb firmware-t futtató R6 II lesz képes teljes mértékben kihasználni az új Perifériavezérlésű képstabilizáló funkciót. Az első bekapcsoláskor jelezte is a váz, hogy frissíteni kell a firmware-t.

     

    A Canon RF 10-20mm f/4 L videós tulajdonságai

    Mivel az objektív vékonyabb kialakítású és sokkal kiegyensúlyozottabb, mint a régi EF 11-24mm objektív, ezért sokkal jobb választásnak tűnik videózáshoz. Jól használható gimbalhoz, például a DJI RS 3 Pro Combo-hoz, sőt még drónokhoz is remek opció lehet.

    Kézből történő felvételek készítésekor kihasználhatjuk az új perifériás képstabilizátor előnyeit, amely korrigálja a képkocka sarkaiban az IBIS rendszer által videófelvétel készítésekor okozott ingadozást. Röviden, a Canon létrehozott egy algoritmust, amely kiszámítja az érzékelő szintjén fellépő torzítás mértékét, az objektív rendszerét ezután ennek kompenzálására alkalmazza. 

     

    A léptetőmotoros autofókusz videós használat során is előny lehet, mivel ezek a motorok működés közben jelentősen egyenletesek és csendesebbek. Ez azt is jelenti, hogy a fókusz zúgását nem rögzítheti a belső vagy külső mikrofon. Tesztem során az autofókuszt nagyon csendesnek és gyorsnak találtam, az IS pedig lenyűgöző. Ezt a lentebb látható videó is bizonyítja. Mozgó autóból, kézből rögzítettem a snitteket.

    A bajonettnél található hátsó zselatinszűrőtartó egy remek opció a szűrőzhetőségre, ugyanakkor megvannak a korlátai. Míg a semleges sűrűségű és színszűrők videós használatra praktikusak lehetnek, addig az olyan szűrők, mint a vario ND és a polárszűrő már okozhatnak fejtörtést.

     

    A Canon RF 10-20mm f/4 L IS STM pozitívumai

    • Kompakt kialakítás
    • Tökéletesen kiegyensúlyozott felépítés gimbalhoz
    • Vezérlőgyűrű és személyreszabható gomb
    • 5 fokozatú optikai IS (akár 6 az IBIS-szel)
    • Szuper széles látómező

    A Canon RF 10-20mm f/4 L IS STM negatívumai

    • Drága (de olcsóbb, mint az EF elődje)
    • Vignettálás RAW-ban 10mm-nél
    • Nincs fókusztávolság ablak
    • Nehéz a szűrők használata

    A Canon RF 10-20mm f/4 L -ről röviden

    A Canon RF 10-20mm f/4L IS STM egy olyan élvonalbeli objektív, amely megmutatja az RF rendszer előnyeit, és az ultraszéles látószögű zoomok határait feszegeti... Amikor egy vállalat "világújdonságot" jelent be, az gyakran lehet porhintés, de itt nem erről van szó! Az EF 11-24mm f/4-es elődjéhez képest az új objektív könnyebb, hordozhatóbb, olcsóbb, és egy maroknyi valóban hasznos fejlesztéssel büszkélkedhet (stabilizátor, vezérlőgyűrű, egyéni gomb, STM). Igaz, a gyártó meg is kéri az árát, de nem kell meglepődni, hiszen egy professzionális, L-es termékről van szó. Ez az objektív arra készült, hogy a tájkép-, építészeti, belsőépítészeti és street-fotósok első számú választása legyen, mivel sokoldalú, ultra széles tartományt fed le, és állandó f/4-es maximális rekeszértékkel rendelkezik. 

    A terméket a Canon Magyarország biztosította.

    Írta és a felvételeket készítette: Háfra Zsolt

     


    Tesztképek

    A Canon EOS R100 a legjobb kiindulópont azok számára, akik az okostelefonoknál jobb minőségű felvételeket szeretnének készíteni.

    A 2023 februárjában bemutatott Canon EOS R8 egy fejlett technológiával rendelkező kompakt méretű MILC fényképezőgép, amely elsősorban a kezdőket és a haladókat célozza meg pénztárcabarát árával.

    2022 november utolsó napjaiban került a boltokba a Canon EOS R6 fényképezőgépének második verziója, az EOS R6 Mark II, amely számos téren felülmúlja elődjét!

    A Canon 2023 február elején mutatta be az EOS R50-et, amely alapvetően az M50 sorozat újabb, okosabb kivitele RF bajonettel, amely sokkal elterjedtebb, mint az M-es termékcsalád.

    Összehasonlítom a fenti termékeket! Az összehasonlításhoz pipáld ki más termék(ek) oldalán is az "Összehasonlítom" négyzetet!
    bezár