Canon EOS R1 teszt – Sokkal több mint egy R3 Mark II, ez az új zászlóshajó
A Canon EOS R1-et példátlan AI funkciók és a gyilkos autofókusz kombinációja a piac legfélelmetesebb fényképezőgépévé teszi.
A Canon EOS R1 az a fényképezőgép, amelyre azóta vártam, hogy az egész R rendszer 2018-ban elindult. Nos, az összes gyártó csúcskategóriás váza járt már nálam. És számtalan óra, fénykép és végtelen másodpercekből percekké vált videó után azt hiszem, nyugodtan kijelenthetem, hogy a Canon EOS R1 a legjobb zászlóshajó a kategóriájában. Mint ahogy kiderül majd a tesztből, rengeteg közös műszaki eleme van az új Canon EOS R5 Mark II-vel. Olyannyira, hogy a két fényképezőgép lényegében testvérek, de az R1-nek rengeteg olyan előnye van, ami a profi fotósok számára egyértelmű és nélkülözhetetlen választássá teszi. Nézzük is meg közelebbről...
A Canon EOS R1 felépítése
Az EOS R1 tagadhatatlanul egy EOS-1 sorozatú fényképezőgép súlyával és érzetével rendelkezik, továbbá olyan felépítésű, amely azt sugallja, hogy akár szögeket is verhetsz vele egy deszkába, ha a kalapácsod eltűnt. Valahol az EOS R3 és az EOS-1D X Mark III mérete és súlya között helyezkedik el. Az R1 és az 1D X Mark III közötti legszembetűnőbb különbség a fényképezőgép magasságában - az R1 18 mm-rel rövidebb - és a súlyában mutatkozik, ahol az R1 több mint 300 g-mal könnyebb, mint DSLR elődje. Egészen pontosan az R1 157.6 × 149.5 × 87.3 mm-es dimenziókkal bír és 1115 grammot nyom az akkumulátorral együtt.
Az R1 keresője láthatóan nagyobb, mint a korábbi EOS tükör nélküli fényképezőgépeké, köszönhetően a frissített szemvezérelt AF rendszernek. Az EVF 9.44 millió képpontos OLED keresőt használ, amely a Canon állítása szerint OVF módban (az optikai kereső használatát szimulálni hivatott beállítás) körülbelül háromszor olyan fényes, mint az R3 EVF-je. Nagyítása 0.9x, ami a legnagyobb az EOS sorozatban, és 40%-kal nagyobb, mint az 1D X III-ban lévőé. Figyelemre méltó, hogy az EVF kijelzője nem csökken alacsonyabb felbontásra fényképezés közben.
Az EVF felett található a Canon multifunkciós vakupapucsa, amely kommunikációs és tápellátást biztosíthat olyan tartozékok számára, mint például egy mikrofonadapter. Az új ER-SC3 vakupapucs fedél pedig megvédi az érzékeny csatlakozót az időjárás viszontagságaitól.
A Canon egy új színkódolt füllel bővítette menürendszerét. Az "olívazöldnek" nevezett új rész egyetlen menübe központosítja a fényképezőgép vezérlési beállításait a könnyebb hozzáférés érdekében, beleértve a fényképezési és lejátszási módok testreszabását is.
Az EOS R1 két CFexpress B típusú kártyafoglalattal rendelkezik, amelyek akár 2 TB-os kapacitást is támogatnak.
A Canon EOS R1 csatlakozói és tápellátása
A professzionális használathoz elengedhetetlen a csatlakoztatási lehetőségek garmadája. Az R1 az első olyan EOS fényképezőgép, amely rendelkezik a vázba épített Wi-Fi6E/11ax 6GHz-es szabvánnyal, ami az átviteli sebesség új szintjeit nyitja meg, a 2.5G Base-T ethernet pedig a leggyorsabb hálózati kapcsolattal rendelkező kamerává teszi a piacon. A további portok közé tartozik egy USB-C port (USB 3.2 Gen 2, 10 Gbps), egy teljes méretű HDMI-port, 3.5 mm-es mikrofon- és fejhallgató-csatlakozók, valamint egy PC Sync csatlakozó.
A Canon EOS R1 ugyanazt az LP-E19 akkumulátort használja, mint az EOS R3 és az EOS-1D X Mark III, de ezekkel a fényképezőgépekkel ellentétben nem kompatibilis a korábbi LP-E4N vagy LP-E4 akkumulátorokkal. Az R1-en ez az akkumulátor 700 CIPA-besorolású felvételt készít töltésenként, szemben az R3-as 440 felvétellel, ami közel 60%-os növekedést jelent. A Canon akkumulátortöltőt is mellékel a fényképezőgéphez. A fényképezőgép USB-n keresztül is tölthető a Canon PD-E1 vagy PD-E2 hálózati adapterével vagy egy hasonlóan erős USB PD tápegységgel.
A Canon EOS R1 képminősége
Az EOS R1 egy teljesen új 24.2 megapixeles CMOS-érzékelő köré épül. Ez egy gyorsabb érzékelő, mint amit a korábbi Canon fényképezőgépekben láttunk, és állóképek készítésekor 2.8 ms (1/360) kiolvasási sebességgel rendelkezik. Ehhez képest az EOS R3 esetében ez az érték alig kevesebb mint 5 ms, így az R1 teljes érzékelő kiolvasása majdnem kétszer olyan gyors, mint az R3-é. Az új érzékelő 14 bites üzemmódban akár 40 kép/mp-es, elsötétítésmentes sorozatfelvételt biztosít.
Az EOS R1 a Canon Digic X processzorát az új Digic Accelerator társprocesszorral együtt használja. A Canon állítása szerint ez a társprocesszor a fényképezőgép továbbfejlesztett autofókusz-funkcióinak kulcsa, különösen a gépi tanulásból származó mesterséges intelligenciát használó funkcióké. Az eredmény a Dual Pixel Intelligens AF, a Dual Pixel továbbfejlesztett változata, amely akár 60 kép/mp sebességgel is képes elvégezni az AF és a követési számításokat elektronikus zárat használva.
Canon EOS R1, RF 100-500mm f/4.5-7.1 L IS USM, 1/160, f/10, 325 mm, ISO 100
A képfeldolgozási funkciók ebben a fényképezőgépben vitathatatlanul még fontosabbak, mint az R5 Mark II-ben. A mélytanulás és az algoritmikus AI kombinációját használja a kamerán belüli felskálázáshoz, amely a 24.2 MP-es képeket 96 MP-es fotókká alakítja át. Ezzel azonnal felülmúlva a piacon lévő összes teljes képkockás fényképezőgépet, és gyakorlatilag a GFX és a Hasselblad szintjét üti.
Ezen felül a High ISO zajcsökkentés a mesterséges intelligencia segítségével 2 fokozatban zajmentesíti a képeket. Csodákat művel, amikor a magasabb ISO-értékekkel dolgozol, ezek már így is sokkal tisztábbak, mint amire a zászlóshajó képérzékelőjének és a szerény pixelszámnak köszönhetően számíthatsz. - Az alábbi galériában található képek kb. 135 x-es nagyítással kerültek kivágásra a teljes méretű fotóból. -
Canon EOS R1, RF 70-200mm f/2.8 L IS USM, 1/200, f/3.5, 70 mm, ISO 100
A társprocesszor mindenféle varázslatot tesz lehetővé, beleértve az új Action Priority módot. A fényképezőgép kapott kosárlabda, foci és röplabda módokkat. Ezt az üzemmódot mélytanuló AF-felismeréssel tanították be, hogy felismerje, érzékelje és kövesse a játékosok testmechanikáját, amikor egy labda van a képben. Ez azt jelenti, hogy képes felismerni, amikor egy focista felugrik, hogy fejjel levegye a labdát, és kiszámítja, hogy a labda valószínűleg merre fog menni legközelebb. Megérti, amikor egy röplabdázó a levegőbe ugrik, és hátraveti a karját egy keresztbecsapásért.
Az okos autofókusz funkciók nem állnak meg itt. A következő a Registered People Priority, egy arcfelismerő üzemmód. Egyszerűen csak készíts egy fényképet az alanyodról és a fényképezőgép regisztrálja az adott személy arcát. Akár tíz arcot is eltárolhatsz, és az R1 automatikusan fókuszálni fog az egyikre, amint az belép a képbe. Sőt, priorizálni lehet a regisztrált személyeket.
Canon EOS R1, RF 70-200mm f/2.8 L IS USM, 1/1600, f/4, 70 mm, ISO 100
Nyilvánvalóan beszélnünk kell a felvételi sebességről. Amióta a Nikon Z9 és a Sony A9 III előhúzta a 120 kép/mp-es kártyát, a Canon felé is felcsillantak az elvárások, hogy lépést tartson a többiekkel, és ugyanilyen őrült képkockasebességet kínáljon a saját zászlóshajó fényképezőgépénél... Az R1 adattábláját elnézve a sebesség közel sem éri el a riválisok csúcssebességét, maximum 40 kép/mp. Ez tehát a vereség beismerése? Aligha. A sorok között olvasva a Canon üzenete elég egyértelmű. A profi sportfotósoknak nincs szükségük 120 kép/mp-re...
Az R1 rendelkezik a Pre-continuous shooting móddal, amely 20 képkocka rögzítését kezdi el, amikor félig lenyomod az exponáló gombot. Az érzékelő nagy részletességű aluláteresztő szűrővel is rendelkezik, amely javítja a felbontást, miközben csökkenti a fényerő moiré és a szín moiré értékét. Ezt ugyanazzal a speciális, négyrétegű, tizenhat pontos, Gauss-eloszlású almintavételezéssel éri el, amely a Canon EOS-1D X Mark III-on (az előző zászlóshajón) debütált, a hagyományos kétrétegű, négy pontos almintavételezés helyett.
Canon EOS R1, RF 70-200mm f/2.8 L IS USM, 1/250, f/14, 110 mm, ISO 100
Ahogy az várható volt, az R1 az Eye Control AF rendszer továbbfejlesztett változatát örökölte az R3-tól. Az extra nagyméretű elektronikus kereső infravörös LED-ek és egy vezérlőérzékelő segítségével követi a szemed mozgását, így a fókuszpontot egyszerűen a témára pillantva mozgathatod . Az új rendszer kétszeresképkockasebességgel és jelentősen megnövelt felismerési hatótávolsággal büszkélkedhet és még szemüveggel is fantasztikusnak találtam a használatát.
A Canon EOS R1 videós tulajdonságai
A Canon EOS R1 videós beállításai között 6K DCI RAW 60p-ig, 4K DCI és UHD 120p-ig, 2K DCI és FullHD 240p-ig, 35 mm-es / APS-C crop 4K DCI és UHD 120p-ig, valamint 2K DCI és FullHD 120p-ig 35 mm-es / APS-C cropok érhetők el. És ami a legjobb, hogy a nagy képkockasebességű felvételek már hangot is rögzítenek.
Egy rakás Cinema EOS-barát funkciót is tartalmaz, többek között ProRes RAW Atomos eszközökkel való kommunikáció, Canon Log 2 és 3/HLG támogatás, LUT támogatás, Custom Picture támogatás, 4 csatornás / 24 bites hang, News ML - G2 metaadatok támogatása, és egy csomó más finomság - beleértve a teljes méretű HDMI portot.
Az R5 Mark II-höz hasonlóan az R1 is hőelvezető kialakítással rendelkezik, hogy elvezesse a hőt a belsejéből: egy alumíniumlap választja el a memóriakártyahelyet, a CMOS-érzékelőt és a motort, amelyek mindegyike saját grafitlemezzel rendelkezik, hogy a hőt a test külseje felé terelje. Ez, kombinálva az általános nagyobb test miatt eredendően jobb hőkezeléssel, elég robusztus rögzítési határokat eredményez, mielőtt túlmelegedne.
A Canon EOS R1 pozitívumai
- 96MP kamerán belüli felskálázás
- 40fps sorozatfelvétel
- Preduktív AF-követés
- 6K 60p Canon-Log 2-vel
A Canon EOS R1 negatívumai
- Csak JPEG/HEIF felskálázás
Mit tartalmaz a doboz?
A Canon EOS R1 dobozában a vázon kívül egy ER-i szemkagyló, ER-SC3 vakupapucsfedél,
R-F-5 vázsapka, ER-L1 pánt, LC-E19 akkumulátortöltő, LP-E19 akkumulátor, akkumulátoregység-fedél, AC hálózati kábel, IFC-100U interfészkábel, EOS R1 kábelvédő, felhasználói kézikönyv és garanciajegy található.
Tökéletes választás, ha...
egy profi fényképezőgépet szeretnél
sokoldalú fényképezőgépet szeretnél, ami bármilyen területen megállja a helyét
sportot fotózol
rendezvényt, esküvőt fotózol
szükséged van az Eye AF-re
A Canon EOS R1-ről röviden
Elfogultság nélkül ki merem jelenteni, hogy a Canon EOS R1 a legjobb sportkamera, amit valaha használtam. Nemcsak a 24 megapixeles, sportfotózásra tökéletes érzékelő miatt, hanem lehetővé teszi a képek 96 megapixelesre történő felskálázását a kamerán belül, minőségromlás nélkül. Az új autofókusz algoritmusok, a prediktív követés és a kiemelt arcfelismerés az általam valaha használt legrobosztusabb AF rendszert eredményezi, a videó pedig egy álom az olyan funkciókkal, mint a 6K 60p RAW és a C-Log2. A profik tudják, hogy az elsőség nem csak a sebességről szól, hanem az okosságról is - és az EOS R1 mindkettővel vödörszámra rendelkezik...
Írta és a felvételeket készítette: Háfra Zsolt
A terméket a Canon Magyarország biztosította.
Publikálva: 2024.11.06
Tesztképek
A Canon EOS R5 II a vállalat legfontosabb - és legerősebb – fényképezőgépe lett.
Egy éve a gyártó megszivárogtatta, hogy valami forradalmin dolgozik. Ezután csupán pár hónapot kellett várni arra, hogy lássuk a kézzelfogható terméket, amely az EOS R3 nevet viseli, és a tükör nélküli paletta jelenlegi királya.
Az RF 24-105mm F2.8L IS USM Z-t már sok fotós és videós epekedve várta. Végre megérkezett, ráadásul nem egy videózásra is alkalmas standard zoomként, hanem egy vérbeli hibrid termékként.
A Canon RF 35mm f/1.4 L VCM, az egyik legjobban várt RF objektív végre itt van. Te mit gondolsz, vajon beváltja a hozzá fűzött reményeket?