Nikon Z 50mm f/1.4 teszt – Hiánypótló a Nikon Z családban
Jelenlegi tesztalanyom gyakorlatilag a Nikon Z 35mm f/1.4-es ikertestvére, amelyet a Nikon júniusban jelentett be. A két objektív mérete pontosan megegyezik: 87 mm hosszú és 75 mm átmérőjű, az új objektív súlya pedig 420 g, mindössze 1%-kal nehezebb, mint 35 mm-es testvére.
Figyelemre méltó, hogy az új objektív valamivel olcsóbb, mint a Nikon saját 50mm f/1.8 S objektívje, amely a Nikon prémium „S” objektívsorozatának része. Igaz, a Z 50mm f/1.4 nevében nem látható a prémium szériára utaló „S” betű, ennek ellenére az olcsóbb és fényerősebb újdonság hozza a kötelezőt, sőt többet is.
Ha visszatekintünk a múltba, akkor láthatjuk, hogy a Nikon hihetetlen fix gyújtótávolságú objektíveket adott már a világnak, a híres 58mm f/.95 Noctól a 85mm f/1.2 S-ig. A Nikon emellett f/1.8-as és f/2-es fix objektívek teljes választékát kínálja a gyújtótávolságok széles skáláján. Amit a Nikon furcsa módon figyelmen kívül hagyott, azok az f/1.4-es fixek, legalábbis a közelmúltig...
A Nikon Z 50mm f/1.4 felépítése
A Nikon Z 50mm f/1.4 objektív 420 gramm súlyú, 74.5 mm átmérőjű 86.5 milliméter hosszú. A frontlencséhez pedig egy 62 mm-es szűrő csavarható fel.
A Nikon Z 50mm f/1.8 S-hez képest figyelemre méltó újítás, hogy az új f/1.4 objektív egy másodlagos fokozatmentes vezérlőgyűrűvel, valamint egy fő, teljes méretű manuális fókuszgyűrűvel rendelkezik. Ahogy manapság elvárható, mindkét vezérlőgyűrű testre szabható a fényképezőgépen belüli menükön keresztül, de nyilvánvaló alkalmazásuk a fő vezérlőgyűrű használata a kézi fókuszáláshoz és az autofókusz kézi felülírásához, a kisebb másodlagos gyűrű pedig a fokozatmentes rekeszállításhoz, ami ideális videók készítésekor.
Amit a Nikon az egyik kezével ad, azt a másikkal elveszi. Míg nyer egy extra vezérlőgyűrűt, elveszíti az A/M autofókusz/manuális fókusz kapcsolót, amely például a Z 50mm f/1.8-onés sok más Z rendszerű objektíven megtalálható. Nem vagyok híve ennek, mivel ez azt jelenti, hogy a fényképezőgép menüjét kell használnom, amikor gyorsan váltani szeretnék az automatikus és a manuális fókuszmódok között.
Optikai felépítést tekintve az objektív 9 lekerekített lamellát és 10 lencsetagot tartalmaz utóbbit 7 csoportba rendezve, köztük egy aszférikus elemet. Ezzel optikailag egyszerűbb, mint az f/1.8 S objektív, és hiányzik belőle a prémium modell Nano Crystal Coatings bevonata.
A Nikon Z 50mm f/1.4 képminősége
A tesztidőszak alatt egy Nikon Z8-as vázat használtam. A Nikon Z 50mm f/1.4 általános képminőségéről elmondható, hogy karakteres és egyedi megjelenést ad a fotóknak, olyan stílust kínál, amely kiemelkedik a többi közül. Az f/1.4 tágra nyitott blendénél lágy megjelenésű, enyhe csillogás és mérsékelt kontraszt tapasztalható. Az egyediséget tovább növeli a bokeh effekt, ugyanis az 50mm-es f/1.4-es objektív sajátos jelleget ölt ezen a területen is. Vintage hatást kelt, ezt gyakran „szappanbuborék” bokeh-nek nevezik, ami polarizáló hatású lehet. Egyesek szeretik az egyedi megjelenést, amit a képekhez ad, míg mások túl keménynek és kevésbé kívánatosnak találhatják. A bokeh-minőségbeli különbség teszi az f/1.4 objektívet olyan objektívvé, amely azok számára vonzó lehet, akik művészibb, kevésbé klinikai megjelenésre vágynak.
Ami a fókuszálást illeti, a Z 50mm f/1.4 a Nikon gyors és csendes STM motoros technológiáját használja, és az objektív akár 0.37 méteres közelségre is képes fókuszálni, ez 27 cm-es munkatávolságot eredményez. A Z 50mm f/1.4 maximális nagyítása 1:5.9, ami nem sok. Az 1:10-es nagyítás körülbelül 0.6 m-es tárgytávolságnál érhető el.
Nikon Z8, Nikon Z 50mm f/1.4, 1/200, f/3.2, 50 mm, ISO 100
A kedvező ár oltárán bizony áldozni kell, így nem meglepő, hogy nem kapott képstabilizátort, ez azonban 2024-ben már nem okoz nagy problémát, mivel a Nikon full-frame Z vázai beépített, 5 tengelyes érzékelő-eltolásos stabilizációt biztosítanak, valamint opcionális elektronikus stabilizációt videó módban.
A középső élesség f/1.4-nél kivételes, bár a szélek/sarkok élessége csak átlagos ennél a rekesznél. Ha f/2.8 és f/11 közötti rekeszértékre csökkentjük az élesség az egész képkeretben kiváló. A színhibák minimálisak és a kamerán belüli automatikus korrekcióval szinte teljesen eltüntethető. Mint sok újabb objektív, ez is a torzítás automatikus, fényképezőgépen belüli korrekciójára támaszkodik, amelyet nem lehet kikapcsolni a felvételi menüben. A korrekció alkalmazásával azonban lényegében gyakorlatilag torzításmentes objektívként működik.
A Nikon Z 50mm f/1.4 pozitívumai
- Kiváló képminőség
- Programozható fokozatmentes vezérlőgyűrű
- f/1.4 maximális rekeszérték
- Kiváló ár-érték arány
- Olcsóbb, mint az f/1.8 S verzió
A Nikon Z 50mm f/1.4 negatívumai
- Nincs benne képstabilizátor
- Nincs automatikus/manuális fókuszkapcsoló
Mit tartalmaz a doboz?
A Nikon Z 50mm f/1.4 dobozában az objektíven kívül első lencsevédő sapka (LC-62B), hátsó sapka (LF-N1), szirom alakú napellenző (HB-115) és garanciajegy található.
Tökéletes választás, ha...
Lenyűgöző képminőséggel bíró alap objektívet keresel
Szereted a különleges bokeh effektet
Street, travel vagy portré fotozáshoz keresel minőségi objektívet
A Nikon Z 50mm f/1.4-ről röviden
Az objektív meglehetősen kompakt és könnyű, nagy f/1.4 rekesszel bír, és a Z 50mm f/1.8 S-nél olcsóbb, ráadásul a fókuszgyűrű mellett egy multifunkciós gyűrűvel is rendelkezik, ami sokkal kényelmesebbé teszi a különböző funkciók kezelését, mint az egy gyűrűs Z 50mm f/1.8 S. Úgy gondolom, hogy a Nikon Z 50mm f/1.4 a Nikon egyik legnépszerűbb Z-bajonettes objektívje lesz a tükör nélküli fényképezőgépekhez. Optikailag ez egy nagyon éles objektív és a bokeh is különleges, kicsit a vintage objektívekére emlékeztet. Ez azonban megosztó lehet. Emellett a dizájn szinte túl egyszerű, minimális külső kezelőszervekkel. Mindezek mellett tisztelem, amit a Nikon véghez visz. Megfizethető, nagy rekeszértékű fix objektíveket hoz minimális kompromisszumokkal. Az objektív gyorsan, halkan és pontosan fókuszál, és szuperül használható szinte minden helyzetben, különösen gyenge fényviszonyok között. ...
A terméket a Nikon Magyarország biztosította.
Írta és a felvételeket készítette: Háfra Zsolt
Publikálva: 2024.10.20
Tesztképek
A nemzetközi sajtóban talán ez a legtöbbet feltett kérdés jelenlegi tesztalanyommal kapcsolatban: „A Nikon Z8 a D850 szellemi utódja vagy egy mini Z9?”
A forradalmi "részben rétegelt" érzékelővel és a szemet gyönyörködtető keresővel a Z6 III új magasságokba emeli a Nikon középkategóriás tükör nélküli fényképezőgépeit.
A Nikon Z 28-400mm f/4-8 VR S a Nikon Z család legújabb tagja. Ez egy full-frame fényképezőgépekhez tervezett szuperzoom objektív, amely a nagylátószögtől egészen a teleobjektív tartományig terjed.
A Nikon Z 135mm f/1.8 S Plena gyakorlatilag minden szempontból tökéletes és tűéles, így ez az egyik legjobb Z bajonettes objektív jelenleg.