Nikon Z50 II teszt - Robusztus és meggyőző belépő szintű kamera
A Nikon Z50 II a vállalat legújabb belépőszintű APS-C tükör nélküli fényképezőgépe, amely egy 21 megapixeles CMOS-érzékelő köré épül. Az eredeti Z50-hez hasonlóan hibrid tulajdonságokkal bír. Elődjéhez képest frissített sorozatfelvételi módokat és AF funkciókat kínál, de a legtöbb fejlesztés a fényképezőgép videó oldalán történt.
A Nikon Z50 II felépítése
A Z50 II váza nagyon hasonlít elődjéhez, vagyis olyan, mint a Nikon eredeti Z-sorozatú, Full-Frame modelljeinek kissé zsugorított változata. A méretcsökkentés ellenére a Z50 II megőrizte a jelentős markolatát. A 127 x 96.8 x 66.5 mm-es dimenziókkal és 495 grammos tömeggel bíró váz elsősorban szálerősítésű műanyagból készült, ami masszív érzetet biztosít anélkül, hogy túlságosan nehéz lenne. A kézi markolat és a fényképezőgép hátsó sarka körül texturált bevonat található, amely kényelmes és megnyugtató fogást biztosít. Az elülső és hátsó vezérlőtárcsák jól elhelyezettek a mutató- és hüvelykujjal történő működtetéshez anélkül, hogy a kéz pozícióját a fényképezőgépen át kellene helyezni.
Elődjéhez képest négy extra gombot kapott a hátulján, ami azt jelenti, hogy a kezelőszervek sokkal jobban hasonlítanak a Full Frame modellekhez, a dedikált +/- zoom gombokkal, a meghajtó üzemmód gombbal és a „DISP” gombbal. A fényképezőgép tetején is van egy további gomb: közvetlenül a meglévő [REC], ISO és expozíciókompenzáló gombok mögött található egy dedikált „Picture Control” gomb.
A Z50 II a Z fc és Z30 modellekhez hasonlóan a fel/le billenthető képernyőről egy teljesen kifordítható képernyőre vált, amely 1.04 millió képpontos. A Nikon mind a négy APS-C Z-bajonettes modelljét úgy jellemezte, hogy „alkotóknak” készült, így ez a változás nem igazán meglepő.
A Z50 II keresője 1000 nit fényerővel bír, ez kétszer olyan fényes, mint a régebbi modellé, ami azt jelenti, hogy a szemednek kevésbé kell alkalmazkodnia, amikor a fényképezőgépet erős napsütésben használod. A kereső továbbra is viszonylag alacsony felbontású, 2.36 millió képpontos, ami megfelel a Z50 II alacsony pozíciójának a termékcsaládban. Egyenértékben kifejezve 0.68x-os nagyítást kínál, ami egy ilyen árú fényképezőgép esetében elég nagynak számít.
A Nikon Z50 II csatlakozói és tápellátása
A Z50 II specifikációi jól mutatják, hogy milyen messzire jutottunk az eredeti modell megjelenése óta eltelt öt év alatt. Az SD-kártya foglalata már teljes mértékben kezeli a gyorsabb UHS-II kártyákat, míg az USB-csatlakozót C típusú szabványra és 5Gbit/s átviteli sebességre fejlesztették. Kompatibilissé vált az UVC/UAC USB video- és hangszabvánnyal is, így webkameraként is használható, speciális illesztőprogramok vagy szoftverek nélkül. A kamera fejhallgató-csatlakozóval is rendelkezik, amely lehetővé teszi a hangmegfigyelést, ami igazán növeli a videokameraként való felhasználhatóságát.
A Z50 II az EN-EL25a akkumulátort használja, amelynek kapacitása 8.5Wh-ról 9.4Wh-ra nőtt. A 10%-os növekedés ellenére a Z50 II CIPA akkumulátorának teljesítménye a hátsó képernyő használatával 250, a keresővel pedig 230 felvétel egy töltéssel. Ezek körülbelül 20%-kal alacsonyabbak, mint az elődjénél, feltehetően az erősebb processzor miatt.
Ahogy az várható volt, a fényképezőgépet az USB-C csatlakozón keresztül lehet tölteni, így viszonylag könnyen feltölthető az akkumulátor. A dobozban azonban nem található akkumulátortöltő.
A Z50 II kompatibilis a Nikon Imaging Cloud szolgáltatásával is, amely a Z6 III modellel debütált. Ez azt jelenti, hogy Wi-Fi hálózathoz csatlakoztatva automatikusan feltölti a fényképeket a Nikon szervereire, amelyek továbbítják azokat az általad választott harmadik fél felhőalapú tárolószolgáltatásába, például a Dropboxba, a Google Drive-ba vagy a Lightroomba. Emellett a fényképezőgép automatikusan letöltheti a firmware-frissítéseket, és szinkronizálhatod a számítógépen vagy telefonon kiválasztott Picture Control előbeállításokat. Bár sok fényképezőgép rendelkezik hasonló funkciókkal, ezek használatához párosítani kell őket egy okostelefonnal, a Z50 II képes mindezt egyedül is megtenni a routerhez csatlakoztatva.
Nikon Z50 II, Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR, 1/160, f/4.8, 30 mm, ISO 100
A Nikon Z50 II képminősége
A Z50 II, ahogy a neve is mutatja, a vállalat eredeti APS-C Z-bajonettes fényképezőgépének frissített változata. A legtöbb előnye az újabb, erősebb Expeed 7 processzor használatából származik, de ezen túlmenően is van néhány finom, de potenciálisan jelentős újítás.
Az egyik legjelentősebb javulás, amely valóban az új processzornak köszönhető, a Z50 II autofókusz rendszere. Megkapa a témafelismerő módokat más, nemrégiben megjelent Nikon fényképezőgépektől, és a felismert témák számát háromról kilencre növeli. A 3D Tracking AF mód is elérhetővé vált, amely gyorsabbá teszi a témák követését, függetlenül attól, hogy a fényképezőgépet kifejezetten a felismerésükre képezték-e ki.
Egy másik Expeed 7 funkció, amely a Z50 II-re érkezett, az a nagy sebességű felvételek készítésének képessége e-shutter módban, amely lehetővé teszi, hogy a képek pufferelése már a zár félig lenyomott állapotában elkezdődjön, és a zár gomb teljes lenyomása előtt akár egy másodperccel rögzített képeket elmentse. A Z50 II C30 és C15 üzemmódja autofókusszal akár 30 kép/mp, illetve 15 kép/mp sebességgel is képes fényképezni, bár csak JPEG képeket rögzít.
Ami az általános képminőséget illeti, a színei szokásos Nikonosak, a dinamikatartománya kifejezetten jó és az ISO teljesítmény tekintetében is túlszárnyalt az előd modellt.
A Nikon Z50 II videós tulajdonságai
Annak ellenére, hogy ugyanazt az érzékelőt használja, mint a Z50, a Nikonnak sikerült jelentősen jobb videót kicsikarnia belőle. A Z50 II 10 bites pontossággal képes kódolni a videót, lehetővé téve a belső N-Log rögzítést a szín- és tónusosztályozási lehetőségek maximalizálásához vagy a HLG nagy dinamikatartományú rögzítést. A Z50 II emellett 4K/60 felvételek rögzítésére is képes az érzékelő egy kroppolt területéről.
Mindezek mellett a Nikon szerint javult az elektronikus képstabilizátor (eVR) videómódban. A Z50 II egy „termékismertető” autofókusz módot is kap, amely felülírja az arcfelismerő AF-et, ha egy tárgyat tartanak a kamera elé: ez a funkció hasznos lehet a vloggerek számára, akik egy adott terméket mutatnak be.
A Nikon Z50 II pozitívumai
- Nagyon jó képminőség
- Kiváló dinamikatartomány
- Jó videóminőség
- Kényelmes, jól elhelyezett kezelőszervek
- Rengeteg testreszabási lehetőség
- Gyors fénykép/videó váltás
A Nikon Z50 II negatívumai
- IBIS hiánya
- Töltő hiánya ( kábel van helyette)
Mit tartalmaz a doboz?
A Nikon Z50 II tükör nélküli fényképezőgép dobozában a vázon kívül található egy BF-N1 vázsapka, egy EN-EL25a lítium-ion akkumulátor, egy AN-DC29 vállpánt és egy UC-E25 USB-kábel.
Tökéletes választás, ha...
Mindennapi fotózáshoz keresel fényképezőt.
Első fényképezőgépet vásárolnál.
Utazásra, túrázásra keresel fényképezőt.
Erős, ugyanakkor kompakt méretű másodvázat keresel.
A Nikon Z50 II-ről röviden
Első ránézésre úgy tűnhet, hogy a Z50 Mark II nem szolgáltat semmi forradalmit az elődjéhez képest, tekintve, hogy ugyanazt az érzékelőt használja mindkettő. Kicsit mélyebbre tekintve, azonban számos új funkciót sorakoztat fel. Ezek mindegyike csábító lehet azoknak akik első fényképezőgépet vagy kompakt méretű másodvázat keresnek.
Az ergonómia és az építési minőség a méretéhez képest megfelelő, a teljesítménye pedig kifogásolhatatlan. Képminősége és ISO teljesítménye jobb volt, mint amire számítottam.
Különösen az autofókusz volt kiemelkedő. Korábban már dicsértem a Nikon 3D Tracking rendszerét és a témafelismerést, ez a Z50 II-ben is ugyanolyan jól működik.
Írta és a felvételeket készítette: Háfra Zsolt
A terméket a Nikon Magyarország biztosította.
Publikálva: 2025.01.07
Tesztképek
Jelenlegi tesztalanyom gyakorlatilag a Nikon Z 35mm f/1.4-es ikertestvére, amelyet a Nikon júniusban jelentett be. A két objektív mérete pontosan megegyezik: 87 mm hosszú és 75 mm átmérőjű, az új objektív súlya pedig 420 g, mindössze 1%-kal nehezebb, mint 35 mm-es testvére.
A forradalmi "részben rétegelt" érzékelővel és a szemet gyönyörködtető keresővel a Z6 III új magasságokba emeli a Nikon középkategóriás tükör nélküli fényképezőgépeit.
A Nikon Z 28-400mm f/4-8 VR S a Nikon Z család legújabb tagja. Ez egy full-frame fényképezőgépekhez tervezett szuperzoom objektív, amely a nagylátószögtől egészen a teleobjektív tartományig terjed.
A Nikon új stabilizált távcső termékcsaládja könnyű, 10x25 S és 12x25 S változatokat kínál...