Nikon Z 28-400mm f/4-8 VR S teszt – A Nikon legsokoldalúbb objektíve
A Nikon Z 28-400mm f/4-8 VR S a Nikon Z család legújabb tagja. Ez egy full-frame fényképezőgépekhez tervezett szuperzoom objektív, amely a nagylátószögtől egészen a teleobjektív tartományig terjed.
A Nikon számára nem idegenek a szuperzoom objektívek. Az F-bajonettes tükörreflexes fényképezőgépeihez készített egy 28-300 mm-es objektívet, amely optikailag kiemelkedőnek számít. A DSLR-korszakban telített piac volt, ahol szinte minden gyártónak volt egy sor szuperzoomobjektíve minden bajonetthez. Azóta a 200 mm-nél nagyobb, tükör nélküli full-frame szuperzoomok ritkák. Ezt töri meg most a Z 28-400mm f/4-8 VR S hatalmas, 14.2x-es nagyításával. Jelenlegi tesztalanyom második a sorban a Z 24-200mm f/4-6.3 VR után, a Nikon szuperzoom objektívek Z-bajonettes sorában. Fő vonzereje a zoomtartományában rejlik, ami megkülönbözteti a többi Z bajonettes objektívtől. A 28 mm-es nagylátószögű felvételek készítésének képessége egészen a 400 mm-es távoli témákig rendkívül vonzó az travel, street fotósok és más alkotók számára, akiknek egy minden egyben megoldásra van szükségük.
Nikon Z6 II, Nikon Z 28-400mm f/4-8 VR S, 1/200, f/14, 400 mm, ISO 640
A Nikon Z 28-400mm f/4-8 VR S felépítése
Ez az objektív a Nikon jól ismert ergonómiájával rendelkezik, amely ezesetben mérhetetlen letisztultsággal párosul. A mindössze 725 g-os súlyával, 85 mm átmérőjével és 142 mm-es hosszával (összecsukva) az objektív könnyen hordozható. Az optikai stabilizátorral és az 1:2,8-as maximális nagyítással pedig sokoldalú felhasználásra alkalmas.
Kezelőszerveket tekintve szinte az egész tubust a zoomgyűrű foglalja el. Mögötte található egy többfunkciós vezérlőgyűrű, amely testre szabható az olyan beállítások vezérlésére, mint a rekesz, az ISO vagy számos más, tetszés szerinti funkció, vagy egyszerűen csak manuális fókuszgyűrűként használható. Ez egy kattanásmentesen forgatható gyűrű, ezt azok a videósok, akik kiszámítható kézi fókuszálást szeretnének végezni, valószínűleg értékelni fogják. Ráadásul lineáris fókuszreakciót is be lehet állítani, ellentétben az alapértelmezettel, amelyben a fókuszmozgás mértéke a gyűrű elforgatásának sebességéhez kapcsolódik.
Furcsa volt elsőre, hogy a tubuson nem található VR kapcsoló vagy AF korlátozó, sem többfunkciós gomb. A kezelhetőség érdekében a zoomgyűrű mögött található egy reteszelő kapcsoló. Ez segít elkerülni, hogy az objektív vállra akasztva vagy az utazótáskába csomagolva elmásszon...
A Nikon megbízható időjárásszigeteléssel látta el a foglalat és az összes mozgó alkatrészt, hogy a por és a nedvesség ne kerüljön a tubusba. Ez elengedhetetlen egy ilyen utazásra és kültéri használatra összpontosító objektív esetében, amely biztosítja, hogy magaddal viheted nyaralásokra, kirándulásokra és bármilyen kültéri feladatra.
A felszín alatt 9 lekerekített rekeszlamella és 21 optikai elem található, utóbbi 15 csoportba rendezve. Ezek között négy ED (speciális diszperziós) elem és három aszférikus elem található. De nincs fluorbevonat a frontlencsén, sem a Nikon speciális "ARNEO" tükröződésgátló bevonatát nem kapta meg, amellyel a Z 100-400mm és a Z 24-120mm rendelkezik.
A Nikon Z 28-400mm f/4-8 VR S képminősége
A teszt során egy 45 megapixeles Nikon Z8 vázat és egy Z6 II-t is használtam, amelyekről korábban már készült részletes teszt. Az objektív adattábláját szemezgetve a Z 28-400mm nagyon vonzó ajánlatnak tűnik, de a lényeg, hogy mit tud a gyakorlatban. Nos, képminőség tekintetében éles körülmények között is remek eredményeket produkál a nagy átfogás ellenére, szinte az egész gyújtótávolságon. A Z8 azért is jó váz ehhez a teszthez, mert ha ezen jól teljesít az objektív, akkor bármelyik Nikon tükör nélküli fényképezőgépre szerelve nagyszerű, részletgazdag képminőséget eredményez.
A Z 28-400mm f/4-8 VR S nem kompatibilis a Nikon telekonvertereivel ugyanakkor, ha DX (APS-C) vázon használod, vagy nem a teljes FX tartományt, akkor a croppolt érzékelőn a 42-600mm-es gyújtótávolságot érhetsz el.
Tesztalanyom minimális tárgytávolsága 0.2 m 28 mm-es gyújtótávolságnál és 1.2 m 300 mm-es gyújtótávolságtól felfelé. A maximális nagyítás elég jó, 1:2.8, ez 28mm-es gyújtótávolságnál érhető el, és nagyon rövid, mindössze 42mm-es munkatávolságot eredményez.
Nikon Z6 II, Nikon Z 28-400mm f/4-8 VR S, 1/250, f/8, 200 mm, ISO 125
A szuperzoom objektívek általában nagyon bonyolult optikai képletűek, sok üvegelemmel. Aggódtam amiatt, hogy az objektívvel a nap felé fényképezzek, mert a sok üveg hajlamos belső tükröződéseket okozni. Nagyon meglepődtem, hogy szinte semmi tükröződés és minimális szellemképesedés volt. A szellemképek mennyisége jól kontrollálható a kiváló Nikon bevonatoknak köszönhetően.
A Z 28-400mm optikai stabilizációt is kínál, amely a Nikon full-frame Z fényképezőgépek IBIS-ével együtt működik, így a gyártó adatai alapján 5.5 fokozatú stabilizációt ér el 5 tengelyen a "Synchro-VR" (Nikon Z6II, Z7II, Z8 és Z9) támogatással rendelkező fényképezőgépeknél.
A Nikon Z 28-400mm f/4-8 VR S pozitívumai
- 14.2x-es nagyítás
- Kellően kompakt felépítés
- 5 fokozatú képstabilizálás
- Remek képminőség
- Szép bokeh effekt
- Gyors, megbízható és csendes AF
- Fejlett időjárásálló kivitel
- Meggyőző ár-érték arány
A Nikon Z 28-400mm f/4-8 VR S negatívumai
- Extenderekkel nem kompatibilis
- Nincs állványmenet
Mit tartalmaz a doboz?
A gyártó legsokoldalúbb objektíve a tudásához képest kompakt kialakítású ezért kényelmesen elfér egy kisebb oldaltáskában is. Ugyan a Nikon mellékel a termék mellé egy „objektív táskát” (CL-C2), ez inkább hasonlít egy tablet tokra, mint egy objektív táskára. A 220volt kínálatában számos alternatívát találsz. Ezen kívül még egy szögletes napellenző (HB-1114), első (LC-77B) - és hátsó (LF-N1) objektívsapka és felhasználói kézikönyv található a dobozban. A kisméretű táska mellé még egy protector vagy UV szűrőt (77mm) megvásárolnék első körben a 28-400mm mellé.
Tökéletes választás, ha...
Egy objektívet keresel a mindennapi fotózáshoz
Travel, street vagy portré fotózáshoz keresel objektívet
Sportot, akciót és vadvilágot fotóznál
A Nikon Z 28-400mm f/4-8 VR S-ről röviden
Könnyű kialakításával és 14.2-szeres zoomtartományával, amely a széles és a szuper-telefotó hatótávolság között mozog, ez a szuperzoom vitathatatlanul a Nikon legsokoldalúbb objektívje. Bárhová magaddal viheted, és bár a rekesznyílása nem a legnagyobb, kiváló VR támogatja, amely kompenzálja a fényképezőgép rázkódását. Így gyengébb fényviszonyok között is megállja a helyét kézből használva is. Könnyű, kompakt és nagyszerű, részletgazdag képminőséget eredményez. Tehát, egy tökéletes társ a mindennapi fotózáshoz és kreatív pillanatokhoz is.
A terméket a Nikon Magyarország biztosította.
Írta és a felvételeket készítette: Háfra Zsolt
Publikálva: 2024.04.30
Tesztképek
A nemzetközi sajtóban talán ez a legtöbbet feltett kérdés jelenlegi tesztalanyommal kapcsolatban: „A Nikon Z8 a D850 szellemi utódja vagy egy mini Z9?”
A Nikon 2018-ban dobta piacra a Z6 és Z7 vázakat, így várható volt, hogy 2020-ban majd megérkezik a második generáció mindkét Full-Frame MILC-ből. Ez így is lett, hiszen novembertől már a 220 voltnál is megvásárolható a Nikon egyik újdonsága, a Z6 II !
A közelmúltban már járt nálam a Nikon Z5 (A linkre kattintva elolvashatod a tesztjét ) , amit az első generációs Z6 alá pozícionált a gyártó. Mivel nagyon tetszett, így kíváncsian vártam, hogy végre kézbe foghassam a japánok friss termékét is.
A Nikon 2021 októberében a Z 100-400 mm f/4.5-5.6 VR S-sel egy időben mutatta be a Z 24-120 mm f/4 S-t, amely kitölt egy űrt a Z-bajonettes objektívek sorában, beilleszkedve a kompaktabb Z 24-70 mm f/4 S és a vaskosabb Z 24-70 mm f/2.8 közé.
Viszonylag sokat kellett várni, hogy a Nikon piacra dobja a Z termékcsalád első telezoom objektívét. Viszont ezúttal is igaz, hogy a jó dolgokra megéri várni. Nos, erre megérte, mivel tartalmaz pár technikai újdonságot és különlegességet is... Jelenlegi tesztalanyom nevében található „S” már árulkodik arról, hogy ez egy csúcskategóriás, Z-bajonettes objektív, amely kiváló építési minőséggel és időjárásálló szigeteléssel készült.