Sigma 10-18mm f/2.8 DC DN Cont. (Canon RF) teszt – A gyártó második RF objektívje
A Sigma 10-18mm f/2.8 DC DN C már kapható Canon RF-S bajonettel is. Alternatívát kínál a Canon saját, gyengébb fényerővel bíró ultraszéles látószögű zoomobjektívjének.
A közelmúltban már részletesen kiveséztem a Sigma 18-50mm f/2.8 DC DN Contemporary (Canon RF) objektívet - linkre katintva olvashatod a tesztjét - , most pedig a Sigma 10-18mm f/2.8 DC DN Cont. (Canon RF) kerül gorcső alá. Mindkettő állandó f/2.8 rekeszértékkel bír és a „Contemporary” termékcsaládba tartozik. Mindkét objektív az eredeti tervekből lett átdolgozva, amelyek egy ideje már kaphatók Fujifilm X, L-bajonettes és Sony E-bajonettes változatban. A Sigma 10-18mm tesztje Canon-felhasználóknak még érdekesebb, ugyanis ez az ultraszéles látószögű zoom közvetlen versenybe száll a saját márkájú Canon RF-S 10-18mm f/4.5-6.3 IS STM objektívvel. Célja tehát, hogy a Canon EOS R50 és más APS-C formátumú EOS R rendszerű fényképezőgépek egyik legjobb objektívje legyen.
A Sigma 10-18mm f/2.8 DC DN Cont. (Canon RF-S felépítése
Mielőtt belemennék a Sigma kialakításába és kezelésébe, azzal kezdem, hogy mit szeretek a konkurens Canon RF-S 10-18mm f/4.5-6.3 IS STM objektívben. A Canon figyelemre méltóan kompakt és könnyű. Kialakításának köszönhetően mindössze 69x45 mm. Emellett figyelemre méltóan pehelykönnyű, mindössze 150 g. A Canon változat 4 fokozatú optikai képstabilizátorral is rendelkezik, amit bónusznak érzek, tekintve, hogy a Canon EOS R7 eddig az egyetlen APS-C formátumú EOS R váz, amely IBIS-szel (In-Body Image Stabilization) rendelkezik. Ez sajnos hiányzik az EOS R100, az EOS R50 és az EOS R10 fényképezőgépekből. Lehet azzal érvelni, hogy az optikai stabilizálás nem „kötelező” egy ilyen nagy látószögű objektívnél, de én nagyon hasznosnak találom az olyan helyszíneken, mint a múzeumok és katedrálisok, ahol az állványok használata tilos. Ami nem tetszik a Canon objektívvel kapcsolatban, az az f/4.5-6.3 változó rekeszérték, hogy a műanyag foglalat kevésbé tűnik masszívnak és robosztusnak, mint egy fém, és hogy nincs rajta semmilyen időjárási tömítés.
Jelenlegi tesztalanyom fizikai hossza kissé megnyúlik, ahogy a 18 mm-es állásról 10 mm-re zoomolsz, de ez elég minimális, és a súlypontban bekövetkező változás észrevehetetlen. Az objektív mérete és súlya 72x62mm és 260g, tehát nagyobb, mint a Canon objektív és nehezebb is. Még így is nagyon kompakt és könnyű egy ilyen ultraszéles látószögű objektívhez képest. Az építés minősége szilárdabbnak tűnik, mint a Canon objektívé, különösen azért, mert műanyag helyett sárgaréz bajonettel és időjárásálló tömítéssel rendelkezik, ami a Canon objektívből hiányzik. Az elülső elemen fluor bevonat is található, valamint a Sigma szokásos Super Multi-layer Coatings bevonata a szellemképek és a becsillanások csökkentése érdekében. A kezelés kifinomultnak tűnik. A zoomgyűrű nagyon simán működik, és az elektronikusan kapcsolt kézi fókuszgyűrű pontos beállításokat tesz lehetővé.
Az autofókuszt egy gyors és szinte hangtalan léptetőmotor hajtja, a fókuszálás pedig teljesen belső, így az elülső elem nem nyúlik ki és nem forog. A forgás elkerülése fontos tényező, ha tájképek fotózásához ND szűrőket használunk. Ha már itt tartunk, az objektív egy közepes méretű 67 mm-es szűrőmenettel rendelkezik.
Optikai felépítést tekintve az objektív 7 lekerekített lamellát és 13 lencsetagot tartalmaz utóbbit 10 csoportba rendezve. Ebből négy aszférikus elem, három csúcsminőségű FLD („Fluorite” Low Dispersion) elem és egy SLD (Special Low Dispersion) elem található.
A Sigma 10-18mm f/2.8 DC DN Cont. (Canon RF) képminősége
A tesztidőszak alatt egy Canon EOS R7-tel használtam, amit TE is kibérelhetsz a 220volt-tól. Az ultraszéles látószögek a széles rekesznyílással párosulva igazi kihívássá tehetik az élességet. Az biztos, hogy az élesség az egész képmezőn f/2.8-nál inkább jó, mint teljesen nagyszerű, ezt viszont a teljes gyújtótávolságon tudja. Az f/4-es rekesznél a középső élesség jobb. 10 mm-nél a Sigma sokkal élesebb, mint a Canon objektív. Közepes zoombeállításoknál mindkét objektív hasonló élességet ad vissza. A Sigma objektív a legrövidebb, 10 mm-es zoombeállításnál nagyon észrevehető a hordótorzítás, de a 12-14 mm-es szektorban már jobban kontrollálható, 18 mm-nél pedig egy kis tűpárna torzítás tapasztalható. Még így is, a natív torzítás sokkal kisebb, mint amit a tükör nélküli fényképezőgépekhez tervezett objektíveknél láttam, amelyek szinte teljes mértékben a fényképezőgépen belüli automatikus korrekcióra támaszkodnak.
Canon EOS R7, Sigma 10-18mm f/2.8 DC DN C (Canon RF), 1/80, f/13, 10 mm, ISO 500
A Sigma 10-18mm f/2.8 DC DN Cont. (Canon RF) alternatívái
Canon RF-S 10-18mm f/4.5-6.3 IS STM
A Canon RF-S 10-18mm f/4.5-6.3 IS STM változó rekeszértékkel rendelkezik, ahogy a zoomtartományon keresztül bővül, de olcsóbban megvásárolható, és optikai képstabilizátorral, valamint 0.5x-es makró lehetőséggel büszkélkedhet manuális fókuszálási módban.
Canon RF 16mm f/2.8 STM
Ha inkább egy fix objektívet szeretnél, a Canon RF 16mm f/2.8 STM objektív hihetetlenül kicsi és könnyű, valamint kompatibilis mind a full-frame, mind az APS-C formátumú Canon EOS R rendszerű fényképezőgépekkel...
A Sigma 10-18mm f/2.8 DC DN Cont. pozitívumai
- Ultraszéles látószögek
- Állandó f/2.8 rekeszérték
- Jó építési minőség és
- Kiváló képminőség
- Időjárásálló tömítések
A Sigma 10-18mm f/2.8 DC DN Cont. negatívumai
- Nincs optikai stabilizátor
- Nehezebb a gyári Canonnál
- Hiányzik a Canon makró lehetősége
Mit tartalmaz a doboz?
A Sigma 10-18mm f/2.8 DC DN Contemporary (Canon RF) dobozában a terméken kívül található egy első lencsevédő (LCF-67mm III ,hátsó sapka (LCR II), szirom alakú napellenző (LH706-02 Push-on) és garanciajegy.
Tökéletes választás, ha...
olyan ultraszéles látószögű zoomot szeretnél, amely jól használható:
asztrofotózáshoz,
tájképekhez,
városképekhez,
építészeti belső terekhez,
vlogoláshoz
A Sigma 10-18mm f/2.8 DC DN Cont.-ról (Canon RF) röviden
Engem megfogott a Sigma 10-18mm f/2.8 DC DN C látószögével, masszív építési minőségével és nem utolsó sorban a képminőségével. Tökéletes társ lehet tájképekhez, városképekhez, építészeti belső terekhez és még vlogoláshoz is. Az állandó f/2.8-as rekeszérték az asztrofotózást is hozzáadja a listájához. Ez egy nagyon ígéreteres ellenfele a Canon saját márkás objektíveinek, amelyek korlátozott választékkal bírnak az APS-C formátumú EOS R rendszerű fényképezőgépekhez, de hiányolom a Canon 10-18 mm-es objektívjében megtalálható stabilizátort, amely olcsóbban megvásárolható, kisebb és könnyebb, és még 0,5x makró lehetőséggel is rendelkezik. Ez azonban semmit nem von le az értékéből, én egyértelműen a Sigmát választom. És te?
A terméket a Sigma Photo Magyarország biztosította.
A 220volt.hu-n már eszközbérlésre is van lehetőség, ahol széles termékpalettából válogathatsz. A Bérelhető termékek fül alatt pedig a teszthez használt Canon EOS R7 váz is megtalálható.
Írta és a felvételeket készítette: Háfra Zsolt
Publikálva: 2024.12.04.
Tesztképek
A Sigma 18-50mm f/2.8 DC DN a Sigma első objektívje a Canon RF családhoz. Hat évet kellett várni az első RF Sigma objektívre, de megérte a várakozás - feltéve, hogy APS-C felhasználó vagy.
A Sigma a "Global Vision" Art, Sport és Contemporary termékcsaládokváltozatos termékeket kínálnak annak érdekében, hogy mindenféle műfajban alkotó fotós megtalálja a számára ideális megoldásokat.
A Sigma a "Global Vision" Art, Sport és Contemporary termékcsaládokváltozatos termékeket kínálnak annak érdekében, hogy mindenféle műfajban alkotó fotós megtalálja a számára ideális megoldásokat.
A Sigma 50mm f/1.2 DG DN Art a vállalat második f/1.2-es maximális rekeszértékkel bíró objektíve a 35mm f/1.2 DG DN Art (Sony E) után.