Sigma 28-105mm f/2.8 DG DN Art (Sony E) teszt – Kompromisszum nélküli sokoldalúság
A Sigma a "Global Vision" Art, Sport és Contemporary termékcsaládokváltozatos termékeket kínálnak annak érdekében, hogy mindenféle műfajban alkotó fotós megtalálja a számára ideális megoldásokat.
A 2024. szeptember 5-én bemutatott Sigma 28-105mm F2.8 DG DN Art egy vonzó standard zoom olyan alkotók számára, akik a 24-70mm f/2.8 átfogását kevésnek találják és elég gyakran dolgoznak félhomályban, ahol az f/4 már nem jöhet szóba. Rajongok a kiváló optikai teljesítményéért, a gyors AF-ért és a hasznos makró képességekért, valamint a kiváló építési minőségért. A 28-105mm-es objektív nagyobb és drágább is, mint a Sigma 24-70mm f/2.8 DG DN Art II, amely a szélesebb minimális gyújtótávolságának köszönhetően továbbra is a fotósok kedvence a fényerős standard zoomok között...
A Sigma 28-105mm f/2.8 DG DN Art felépítése
Az objektív létfontosságú adatai 87.8mm x 159.9 mm és 990 g, valamint 82 mm-es szűrőátmérővel rendelkezik. A legújabb Sigma Art-line objektívekre jellemzően az építési minőség nagyon jó, fém és TSC (Thermally Stable Composite) komponenseknek köszönhetően. Ez utóbbi egy kiváló minőségű műanyag, amely az alumíniummal azonos hőtágulási együtthatóval rendelkezik. A rögzítőlemez sárgarézből készültek, és az objektív többféle időjárásálló tömítéssel, valamint fluor bevonat található az elülső elemen.
A kezelés ergonomikus. Fényképezésnél a zoomgyűrű simán működik, a HLA (High-response Linear Actuator) autofókuszrendszer pedig szupergyors és egyenletesen pontos. Van egy fizikai rekeszgyűrű, amely egyharmados kattintási lépésekben működik az állóképeknél, és egy kapcsolóval fokozatmentessé is tehetjük, ami ideálisabb a videókészítéshez. Tetszik, hogy van egy íriszzár kapcsoló is, hogy elkerüljük a vezérlőgyűrű véletlen elforgatásának veszélyét. Az objektív AF/MF fókuszmód kapcsolóval is rendelkezik, amit mindig szívesen látok, mivel így nem kell a fényképezőgép menüjében bolyongani a váltáshoz. A tubuson két testreszabható funkciógomb is helyet kapott.
Az optikai felépítést tekintve elég bonyolultnak tekinthető, ugyanis 12 lekerekített lamellát és 18 lencsét tartalmaz, utóbbi 13 csoportba van rendezve. Ezek között nem kevesebb, mint öt aszférikus elem található, amelyek segítenek a méret és a súly ésszerű szinten tartásában, valamint egy SLD (Special Low Dispersion) elem és két csúcsminőségű FLD („Fluorite” Low Dispersion) elem, ezek célja a maximális tisztaság, miközben minimalizálják a színhibákat.
A Sigma 28-105mm f/2.8 DG DN Art képminősége
Úgy gondolom, hogy a 28-105 mm-es zoomtartomány, valamint az állandó f/2.8-as rekeszérték nagyon sokoldalúvá teszi az objektívet. Minden bizonnyal csökkentette azoknak az alkalmaknak a számát, amikor úgy éreztem, hogy váltanom kell a normál és a teleobjektívek között. Egyáltalán nem zavart, hogy az objektív nem rendelkezik optikai képstabilizátorral, hiszen nagyon jól működik az objektív teszteléséhez használt Sony A7 IV fényképezőgép IBIS (In-Body Image Stabilization) funkciója. Valóban, manapság már nagyon messzire kell menni, hogy olyan E-bajonettes vagy L-bajonettes fényképezőgépet találjunk, amely nem rendelkezik IBIS-szel.
Nagyon lenyűgözött az autofókusz rendszer gyorsasága és pontossága, amely tesztelésem során teljesen konzisztens eredményeket adott. Az objektív élessége és tisztasága kiváló, a teljes zoomtartományban. Különösen a hosszabb gyújtótávolságoknál, f/2.8-nál könnyűnek találtam a szűk mélységélesség elérését, hogy a háttér elmosásával elkülönítsem a témát. A bokeh minősége szép és sima. Sőt, akkor is lenyűgöző marad, ha kicsit kisebbre állítjuk, amihez a lekerekített 12 lamellás kialakítás is hozzájárul.
Sony A7 IV, Sigma 28-105mm f/2.8 DG DN Art, 1/40, f/2.8, 105 mm, ISO 100
Az élesség még f/2.8-nál is kiemelkedő a képkocka nagy részén, a szélek és sarkok pedig f/4-nél még jobbak. A színhibák a legrövidebb, 28 mm-es gyújtótávolságnál a képkeret szélei és sarkai felé kissé észrevehetőek, de hosszabb zoom-beállításoknál eltűnnek. Erre általában amúgy is rendelkezésre áll a fényképezőgépen belüli automatikus korrekció. A hordótorzítás a rövid végén és a tűpárna a hosszú végén meglehetősen észrevehető, ha nem korrigáljuk a kamerán belül, de ez a közelmúltban tükör nélküli fényképezőgépekhez tervezett objektíveknél már megszokottá vált. Sok olyan objektívet láttam már, amely sokkal nagyobb mértékben támaszkodik a torzítás kamerán belüli korrekciójára, mint ez a Sigma. Mindent összevetve, a teljesítmény kiváló.
A Sigma 28-105mm f/2.8 DG DN Art alternatívái
Ebben a gyújtótávban a Sony háza táján és a Sigma kínálatában is találhatunk alternatívát, bár némi kompromisszumot kell tennünk az átfogásban, a maximális rekeszértékben vagy az ár tekintetében.
A Sigma 24-70mm f/2.8 DG DN II Art egy hagyományosabb „szentháromságba tartozó” standard zoom, tipikus 24-70mm-es zoomtartomány és állandó f/2.8 rekeszértékkel. Mérete 88x122mm, súlya 735g. Ezzel szemben a Sony FE 24-70mm f/2.8 GM II 87.8mm x 119.9mm dimenziókkal és 695 grammal bír.
A Sigma 28-45mm f/1.8 DG DN Art minden bizonnyal sokkal korlátozottabb zoomtartományt biztosít, mint a 28-105mm-es objektív, de a rekeszérték tekintetében állandó f/1.8-as értékkel a legjobb... A Sony FE 24-105mm f/4 G OSS áll legközelebb jelenlegi tesztalanyomhoz, bár a maximális rekeszérték tekintetében gyengébb, igaz 24mm-től indul. Nem pedig 28-tól.
A Sigma 28-105mm f/2.8 DG DN Art pozitívumai
- Nagyobb teleobjektív átfogás, mint egy 24-70 mm-es zoom
- Blende gyűrű és Fn gombok
- Kiváló teljesítmény és képminőség
- Szilárd építési minőség
A Sigma 28-105mm f/2.8 DG DN Art negatívumai
- Nincs optikai stabilizálás
- Elég nagy és nehéz
- Mérsékelt nagy látószögű potenciál
Mit tartalmaz a doboz?
A Sigma 28-105mm f/2.8 DG DN Art a gyártótól megszokott merev falú tokban érkezik. Ezen kívül napellenző (LH878-07) , első- és hátsó sapka, valamint garanciajegy található.
Tökéletes választás, ha
Olyan zoomobjektívet szeretnél, amely állandó f/2.8-as rekeszértékkel bír
Esküvőket és eseményeket fotózol/videózol
Sok portrét készítesz
Lenyűgöző képminőséggel bíró standard zoomot keresel
A Sigma 28-105mm f/2.8 DG DN Art-ról röviden
A Sigma 28-105mm f/2.8 DG DN Art elég vaskos és nehéz objektív, majdnem egy kilogrammot nyom, de kifinomult kezelhetőséggel és kiváló összteljesítménnyel rendelkezik. Az egészen a teleobjektív tartományig nyújtózkodó gyújtótávval és állandó f/2.8-as rekeszértékkel párosítva lenyűgöző eredményt kapunk. Az autofókusz gyors és pontos, a képminőség pedig kiváló. Összességében ez egy nagyon sokoldalú és mélyen kielégítő objektív a legkülönfélébb fotózási ágakhoz, és minden bizonnyal megéri az árát.
A terméket a Sigma Photo Magyarország biztosította.
A 220volt.hu-n már eszközbérlésre is van lehetőség, ahol széles termékpalettából válogathatsz. A Bérelhető termékek fül alatt pedig a teszthez használt Sony Alpha 7 IV is megtalálható.
Írta és a felvételeket készítette: Háfra Zsolt
Publikálva: 2024.10.15.
Tesztképek
A Sigma a "Global Vision" Art, Sport és Contemporary termékcsaládokváltozatos termékeket kínálnak annak érdekében, hogy mindenféle műfajban alkotó fotós megtalálja a számára ideális megoldásokat.
A Sigma 50mm f/1.2 DG DN Art a vállalat második f/1.2-es maximális rekeszértékkel bíró objektíve a 35mm f/1.2 DG DN Art (Sony E) után.
Imádom a Sigma 15mm f/1.4 DG DN Diagonal Fisheye Art-ban rejlő potenciált és kifinomult kezelési tulajdonságait. Az f/1.4-es maximális rekeszértékhez hasonlót eddig még egyetlen halszemben sem láttam, nyilván ennek a meglepően tág blende nyitási lehetőségnek ára van, mind a méret és a súly, mind a költségek tekintetében.
A Sigma 2023 február elején mutatta be legújabb, 50mm-es fix gyújtótávolságú objektívét, amelyet a prémium „Art” szériába sorol.