• AKCIÓK
  • FOTÓS OKTATÁS
  • FOTÓS ESZKÖZ BÉRLÉS
  • FOTÓS, VIDEÓS WORKSHOPOK
  • 7% CETELEM KEDVEZMÉNY
  • HÍREK, TESZTEK
  • BEMUTATÓTERMÜNK
  • GY.I.K.
  • KAPCSOLAT
  • Kategóriák
    törlés

    Tesztjeink
    Akciókamera és drón
    Állvány és gimbal
    Audió
    Bang & Olufsen
    Canon
    Fényképezőgép
    Fotós eszközbérlés
    Fujifilm
    GoPro
    Legújabb tesztek
    Nikon
    Objektív
    Objektívszűrő
    Olympus
    OM SYSTEM
    Panasonic
    Segítség vásárláshoz
    Sigma
    Sony
    Tamron
    Távcső
    Újdonság
    Szűrés törlése

    Sigma 30mm f/1.4 DC DN Contemp. (Nikon Z) teszt - Ismerős társ a Nikon tükör nélküli palettájához

    220volt
    220volt
    2023.06.22 15:30
    Sigma 30mm f/1.4 DC DN Contemp. (Nikon Z) teszt - Ismerős társ a Nikon tükör nélküli palettájához

    A Sigma 2023 februárjában jelentette be, hogy hamarosan elindul a Nikon Z bajonettel készülő objektívjeik forgalmazása. Három termék már meg is található a 220volt webáruházában és a polcainkon is!

    Első körben három darab f/1.4 maximális rekeszértékkel bíró fix gyújtótávolságú objektív érhető el, amelyek az APS-C (DX) szenzoros Nikon Z gépekhez készültek. Ezek pedig a Sigma 16mm f/1.4 DC DN Contemporary (Nikon Z), a Sigma 30mm f/1.4 DC DN Contemporary (Nikon Z) és a Sigma 56mm f/1.4 DC DN Contemporary (Nikon Z). Az említett objektívek mindegyike már ötféle rendszerhez (Sony-E, Canon EF-M, Fujifilm X, Micro 4/3 és Leica L) használható.

    A Sigma 16 mm-es, 30 mm-es és 56 mm-es f/1.4 DC DN Contemporary objektíveket olyan DX-es vázakhoz tervezték, mint a Nikon Z fc, Nikon Z50 és Nikon Z30, ahol ezek az értékek 24 mm-es, 45 mm-es és 84 mm-es gyújtótávolságot jelentenek. Ennek a tesztnek a főszereplője a Sigma 30mm f/1.4 DC DN Contemporary (Nikon Z) lesz. Nézzük is meg, hogyan teljesít terepen! 

     

    A Sigma 30mm f/1.4 DC DN Contemporary (Nikon Z) felépítése 

    Fizikailag ez az új objektív a meglévő öt MILC rendszerre készült termék közül a legnagyobb és egyben a legnehezebb is, a maga 70.0mm-es átmérőjével, 75.3mm-es hosszával és 285 grammos súlyával. A kialakítása illeszkedik a kisméretű DX-es Nikon vázak dizájnjához, a tubuson egyetlen gomb vagy kapcsoló sem kapott helyet, csupán egy széles AF gyűrű. A fókuszrendszert úgy optimalizálták, hogy a folyamatos fókusz is elérhetővé vált.

     

    A legújabb és jelenlegi Sigma objektívekre jellemző, hogy a TSC (termikusan stabil kompozit) anyag alkotja a tubust és számos belső alkatrészt. Ez elősegíti a robusztus és masszív felépítést, amely a nagyon csekély hőtágulásnak köszönhetően megőrzi integritását a hőmérséklet ingadozások során is. Az objektívhez kiváló minőségű napellenző (LH586-01) is tartozik, amely csúszásgátló bevonattal rendelkezik. Az objektívek bajonett csatlakozója felőli részen gumiperemet alakítottak ki a bejutó por és nedvesség ellen.

    A 30 cm-es minimum fókusztávolsággal bíró objektív belsejében összesen 9 rekeszlamella és 9 lencsetag található, utóbbi 7 csoportba rendezve. Két aszférikus tagot is tartalmaz - a fenti képen a színessel jelölt elemek - , amelyek segítenek megvalósítani a kompakt kialakítás mellett a kimagasló képminőséget is. Ugyanakkor az objektív nem tartalmaz sem FLD (fluorit-minőségű alacsony szórású), sem SLD (Special Low Dispersion) elemet, amelyeket gyakran használnak a Sigma objektívekben az élesség és a kontraszt növelésére, valamint a kromatikus aberráció csökkentésére.

     

    A Sigma 30mm f/1.4 DC DN Contemporary (Nikon Z) képminősége

    A 30mm DX szenzoron 45 mm gyújtótávolságú F1.4-es fényerejű objektívvé avanzsál, amely az emberi látáshoz hasonló látószöget biztosít. A teljesítménye masszívan kimagasló az élesség és a tisztaság tekintetében, az élesség elképesztő szintje még akkor is megmarad, ha f/1.4-es rekesznél fotózol. Igaz, a sarkok felé ez minimálisan csökken. Ezzel a rekesznyílással igazán szűk mélységélesség érhető el, ha meglehetősen rövid fókusztávolságról fényképezel. A Bokeh (a defókuszált területek minősége) kellemes.

    Nikon Z50, Sigma 30mm f/1.4 DC DN C (Nikon Z), 1/1000, f/2, 30 mm, ISO 100

    A hordótorzítás meglehetősen alacsony és nagyon egyenletes, szükség esetén könnyen javítható az utómunka során. Ebben a gyújtótvában jellemző a tengelyirányú vagy „hosszirányú” kromatikus aberráció, amely néha nagy rekesznyílásoknál látható. Ez lila és zöld árnyalatként jelenik meg a nagy kontrasztú átmenetek között, a fókuszpont előtt vagy mögött. Az oldalsó kromatikus aberrációtól eltérően - amely általában csak a keret szélei és sarkai felé fordul elő - a tengelyirányú kromatikus aberráció bárhol előfordulhat. Ennek ellenére a Sigma Z bajonettes termékén szinte alig észrevehető ez a jelenség, így az összteljesítmény rendkívül lenyűgöző. Az oldalirányú kromatikus aberráció és a hordótorzítás alacsony, és jó az ellenállás a szellemképekkel és a becsillanással szemben is!

     

    A Sigma 30mm f/1.4 DC DN (Nikon Z) alternatívái

    A Nikon Z bajonetthez (DX) tervezett Sigma 30mm f/1.4 DC DN Contemporary-nak nem nagyon van 1/1-es alternatívája, viszont a 220volt.hu kínálatában megtalálható néhány hasonló gyújtótávval rendelkező termék. A Nikon palettájában talán a Z DX 24mm f/1.7 áll legközelebb tesztalanyomhoz, amely szintén DX szenzormérethez készült. A Nikon Z 35mm f/1.8 S pedig már FX-es, viszont maximális rekeszértékben hasonló. Külső gyártó által készített objektívek sorát pedig csak a Viltrox AF 33mm f/1.4 (Nikon Z) erősíti. Szóval nem túl nagy a merítés jelenleg a Z család körül ebben a gyújtótávban.

     

    A Sigma 30mm f/1.4 DC DN (Nikon Z) videós tulajdonságai

    A tükör nélküli fényképezőgépekhez leginkább igazodó DN-kialítás és a gyújtótáv miatt ez az objektív videózáshoz is remek, mivel a benne található lineáris léptetőmotor kimagaslóan gyors fotózásnál, miközben további bónuszt kínál videók készítésénél. Sima és fokozatmentes átmeneteket tesz lehetővé, gyakorlatilag hangtalan működés mellett. A képminőségre pedig egyszerűen nem lehet panasz, a mozgóképek esetében sem.

    A Sigma 30mm f/1.4 DC DN (Nikon Z) pozitívumai

    • Könnyű és kompakt
    • Kiváló optikai minőség
    • Gyors és halk AF
    • Elfogadható ár egy f/1.4-es objektívhez képest

     

    A Sigma 30mm f/1.4 DC DN (Nikon Z) negatívumai

    • Nincs benne képstabilizátor
    • Axiális kromatikus aberráció észrevehető

    A Sigma 30mm f/1.4 DC DN-ről (Nikon Z) röviden

    Jelenlegi tesztalanyommal tett első ismerkedés váratlan meglepetést okozott, ugyanis egy Nikon Z50-re felcsattintva a blende elkezdett mozogni, viszont a fényképezőgép semmire sem reagált. Ezt a látványos és elsőre igencsak ijesztő problémát egy szoftver frissítés megoldotta. Egy újabb Z30-as vázzal azonnal hibátlanul működött. 

    Ez a kis fiaskó azonban mit sem von le a Nikon Z bajonettes Sigma 30mm f/1.4 érdemeiből, amely egy kompakt kialakítású, remek képminőségű, fix gyújtótávú objektív. Az automatikus élességállítás gyors és pontos, ugyanakkor egyenletes és gyakorlatilag hangtalan a film rögzítéséhez. A képminőség összességében kiváló, bár, mint általában a fix objektíveknél, a tengelyirányú kromatikus aberráció itt is észrevehető f/1.4-es rekesznél. Mindent egybevetve ez a Sigma fantasztikus választás a portréktól a tájképekig gyakorlatilag bármihez, beleértve a gyenge fényviszonyokat is, köszönhetően a fényes rekesznek.

    Írta és a felvételeket készítette: Háfra Zsolt

    A 220volt.hu-n már eszközbérlésre is van lehetőség, ahol széles termékpalettából válogathatsz. A Bérelhető termékek fül alatt a Nikon Z50 váz is megtalálható.

     


    Tesztképek

    Rendelhető
    Ady Endre: Rendelésre
    Kiszállítás: Rendelésre
    309 890 Ft
    (-16%)
    259 890 Ft
    Raktáron
    Ady Endre: Raktáron
    Kiszállítás: 1-3 munkanap
    399 890 Ft
    (-10%)
    359 890 Ft

    A Nikon 2022 júniusában mutatta be a Z30-at, amely a gyártó harmadik APS-C méretű szenzorral szerelt tükör nélküli fényképezőgépe volt, a 2021 júniusában debütáló retró stílusú Z fc-t és a lassan már három éves Z50-et követve.

    A Nikon Z fc tipikus esete annak, amikor az old school stílus találkozik az éppen aktuális csúcstechnikával.

    A Nikon 2021 októberében a Z 100-400 mm f/4.5-5.6 VR S-sel egy időben mutatta be a Z 24-120 mm f/4 S-t, amely kitölt egy űrt a Z-bajonettes objektívek sorában, beilleszkedve a kompaktabb Z 24-70 mm f/4 S és a vaskosabb Z 24-70 mm f/2.8 közé.

     

     

    A Nikon mérnökei nem lazsáltak az utóbbi években, hiszen a a Nikon Z5 2020 júliusi debütálása óta sorra dobja piacra a különböző kategóriás MILC vázait... A Z5-öt követően pár hónappal később mutatkozott be a Nikon Z6 II, majd a Nikon Z7 II . 2021 júniusában pedig egy olcsóbb kategóriás designer vázzal rukkoltak elő, amely Nikon Z fc névre hallgat. Hosszas várakozás után pedig végre a jelenlegi nagyágyú, a Nikon Z9 is megérkezett!

    Összehasonlítom a fenti termékeket! Az összehasonlításhoz pipáld ki más termék(ek) oldalán is az "Összehasonlítom" négyzetet!
    bezár