Sigma 50mm f/1.2 DG DN Art (Sony E) teszt – Egy igazi standard álomobjektív
A Sigma 50mm f/1.2 DG DN Art a vállalat második f/1.2-es maximális rekeszértékkel bíró objektíve a 35mm f/1.2 DG DN Art (Sony E) után.
Ahogy azt korábban is írtam a Sigma objektívek minősége évtizedek óta mindig is lenyűgözött, és az évek alatt egyre jobbá váltak a termékek. A legnagyobb fejlődés 2012-ben történt, amikor termékcsaládokat alkotott a Sigma és piacra kerültek a "Global Vision" Art, Contemporary és Sport objektívek. Az új 50 mm-es f/1.2-es objektív egyértelműen az Art kategóriába tartozik, és úgy tervezték, hogy ne legyenek fizikai határai a kreativitásnak. A legtöbb tekintetben felveszi a versenyt és képes megállni a helyét. Tehát minden adott, hogy a Sony-E bajonettes objektívek között az egyik legjobb legyen.
A Sigma 50mm f/1.2 DG DN Art (Sony E) felépítése
A 81 x 110.8 mm-es paramétereivel és 740 grammos súlyával a Sigma 50mm f/1.2 DG DN Art nem igazán egy kompakt darab, ez nem meglepő, hiszen ekkora fényerőhöz összetett optikai rendszer szükséges.
Mivel manapság olyan nagy hangsúlyt fektetnek a "hibrid" objektívekre, tetszik, hogy a rekeszállító gyűrűhöz tartozik egy kattanás/némítás- és egy rögzítő kapcsoló is. Utóbbi „A” állásban használható, ekkor a vázról vezérelhető és így biztosan nem mozdul el. Az is tetszik, hogy az AF-hold gomb a fényképezőgépen belüli menükön keresztül testre szabható, alternatív funkciók rendelhetők hozzá.
Visszatérve a súlyra, úgy érzem, hogy a nehéz objektívek kissé oda nem illőnek tűnhetnek a karcsú tükör nélküli fényképezőgép-vázakhoz. Szerencsére a teszthéten használt Sony Alpha 7R V se nem karcsú, se nem kicsi. A Sigma 745 g-os súlyával nem nagyon lóg ki a Canon és a Nikon tükör nélküli 50mm f/1.2 objektívek sorából, amelyek egyenként körülbelül egy kilogrammot nyomnak, és 43 g-mal könnyebb, mint a közvetlenül konkurens Sony objektív.
Ami az építési minőséget illeti, az objektív szilárdnak és robusztusnak tűnik. A Sigma objektívekre jellemzően sárgaréz tartólemezzel és különböző TSC (Thermally Stable Composite) alkatrészekkel rendelkezik, amelyek hőtágulási együtthatója megegyezik a fém alkatrészekével. A konstrukció kiterjedt időjárási tömítésekkel és fluorbevonattal rendelkezik a frontlencsén, amely taszítja a nedvességet és a zsíros ujjlenyomatokat.
Az optikai felépítést tekintve 13 lekerekített lamellát és 17 lencsetagot tartalmaz, utóbbi 12 csoportba rendezve, amelyek között négy nagy pontosságú aszférikus elem és magas törésmutatójú üveg található.
Az általános cél a méret és a súly minimalizálása (a gyártó állítása szerint ez a világ legkönnyebb 50mm f/1.2 objektíve), miközben maximalizálják az élességet és a tisztaságot, és minimalizálják a nem kívánt aberrációkat. Az axiális kromatikus aberráció problémás lehet a hasonló objektíveknél, ami színhibát okoz közvetlenül a fókuszsík előtt és mögött, de a tervezés igyekszik ezt a lehető legjobban kiküszöbölni.
A Sigma 50mm f/1.2 DG DN Art (Sony E) képminősége
A Sigma 50mm f/1.2 objektívet két vázzal is szerencsém volt kipróbálni. A Sony A7 IV és Sony A7R V fényképezőgépekkel tesztelve azt tapasztaltam, hogy kivételesen jó élességet biztosít a felvételek készítésekor, nem csak a képmező közepén, hanem egészen a szélekig, sarkokig még f/1.2-nél is. Még jobb eredményt kapunk, ha szűkebb értékre, valahol f/2 és f/8 közé állítjuk a rekeszt. Ebben a tekintetben közel azonos a Sony FE 50mm f/1.2 objektívvel.
Sony A7 IV, Sigma 50mm f/1.2 DG DN Art, 1/500, f/1.2, 50 mm, ISO 125
A bokeh kivételesen sima és álomszerű, és a 13 lamellás rekesznek köszönhetően a bokeh korongok szépen lekerekítettek maradnak. Lenyűgözött az objektívnek a szellemképek és a becsillanások elleni képessége is. A kettős HLA autofókuszrendszer gyorsnak és tévedhetetlenül pontosnak bizonyult a teszthét alatt. Ennek köszönhetően a fókuszlégzés videók készítésekor minimálisra csökkent. Mind az oldalirányú, mind az axiális kromatikus aberráció nagyon elhanyagolható, és a Sigma csupán kisebb tűpárnás torzítást mutat, valamivel kevesebbet, mint a Sony FE 50mm f/1.2 objektív. Összességében a képminőség és az összteljesítmény teljesen kiváló.
A Sigma 50mm f/1.2 DG DN Art (Sony E) alternatívái
Sony FE 50mm f/1.2 G Master
Azoknak a Sony fotósoknak, akik inkább a "saját márkás" objektíveket részesítik előnyben, a Sony FE 50mm f/1.2 G Master egyenrangú opció lehet. Viszont nagyságrendileg 220 000 Ft-tal többe kerül jelenlegi tesztalanyomnál.
Sigma 50mm f/1.4 DG DN Art
Ha úgy érzed, hogy nincs szükséged az f/1.2-es maximális rekeszértékre, akkor a Sigma 50mm f/1.4 DG DN Art egy kiemelkedő vétel lehet. Kicsit könnyebb és kiváló ár-érték aránnyal bír.
Sony A7 IV, Sigma 50mm f/1.2 DG DN Art <br />1/25, f/16, 50 mm, ISO 400
A Sigma 50mm f/1.2 DG DN Art (Sony E) pozitívumai
- Kiváló képminőség
- Kiváló kezelhetőség
- f/1.2 maximális rekeszérték
- Kiváló ár-érték arány
A Sigma 50mm f/1.2 DG DN Art (Sony E) negatívumai
- Nehéz
- Robosztus
- Csak Sony- E és Leica-L bajonettel kapható
Mit tartalmaz a doboz?
A Sigma 50mm f/1.2 DG DN Art a gyártótól megszokott merev falú tokban található. Ezen kívül első lencsevédő sapka (LCF-72mm II), hátsó sapka (LCR II) és egy szirom alakú napellenző (LH782-03) jár a termék mellé.
Tökéletes választás, ha...
Esküvőket és eseményeket fotózol
Sok portrét készítesz
Fontos a művészi bokeh effekt
Lenyűgöző képminőséggel bíró alap objektívet keresel
Sony A7 IV, Sigma 50mm f/1.2 DG DN Art, 1/50, f/1.2, 50 mm, ISO 100
A Sigma 50mm f/1.2 DG DN Art-ról (Sony E) röviden
Láttam már néhány kiemelkedő Sigma objektívet az évek alatt, és ez határozottan az egyik legjobb. Az élesség, a képminőség és a bokeh szinte álomszerű, színhibák pedig alig jelentkeznek. A kiváló képminőséget kiváló kezelési jellemzők és gyors, megbízható autofókusz teljesítmény támasztja alá, mindezt egy strapabíró, időjárásálló konstrukcióba csomagolva. Ez egy álomobjektív.
A terméket a Sigma Photo Magyarország biztosította.
A 220volt.hu-n már eszközbérlésre is van lehetőség, ahol széles termékpalettából válogathatsz. A Bérelhető termékek fül alatt pedig a teszthez használt Sony Alpha 7R V is megtalálható.
Írta és a felvételeket készítette: Háfra Zsolt
Publikálva: 2024.05.22.
Tesztképek
A Sigma 2023 február elején mutatta be legújabb, 50mm-es fix gyújtótávolságú objektívét, amelyet a prémium „Art” szériába sorol.
A Sigma 2023 februárjában jelentette be, hogy hamarosan elindul a Nikon Z bajonettel készülő objektívjeik forgalmazása. Három termék már meg is található a 220volt webáruházában és a polcainkon is!
A Sigma 2023 februárjában jelentette be, hogy hamarosan elindul a Nikon Z bajonettel készülő objektívjeik forgalmazása. Három termék már meg is található a 220volt webáruházában és a polcainkon is!
Imádom a Sigma 15mm f/1.4 DG DN Diagonal Fisheye Art-ban rejlő potenciált és kifinomult kezelési tulajdonságait. Az f/1.4-es maximális rekeszértékhez hasonlót eddig még egyetlen halszemben sem láttam, nyilván ennek a meglepően tág blende nyitási lehetőségnek ára van, mind a méret és a súly, mind a költségek tekintetében.