Tamron 11-20mm f/2.8 Di lll-A RXD (Canon RF) teszt - Megfizethető és imádnivaló
A Tamron bemutatta első objektívjét a Canon RF rendszerhez. A 11-20mm f/2.8 Di III-A RXD az APS-C tükör nélküli fényképezőgépekhez tervezett objektív ultraszéles és nagy látószög közötti lefedettséget kínál kompakt méretben.
A 11-20mm f/2.8 nem teljesen új. A Tamron eredetileg a Sony E-bajonettes APS-C fényképezőgépekhez dobta piacra még 2021-ben. A sikert követően 2023-ban megérkezett a Fujifilm X-bajonettes változata is. Az RF változat fejlesztését áprilisban jelentették be. Majd 2024 novemberében a Canon felhasználók legnagyobb örömére megérkezett a gyártó első objektíve az RF bajonetthez. A 17.6-32 mm-es, Full-Frame ekvivalens gyújtótávolsággal rendelkező objektív a nagylátószögű felvételek készítésében jeleskedik. A 84.2 mm hosszú és mindössze 340 g-os objektív könnyen hordozható, így kiváló mindennapi társnak. Az állandó f/2.8 rekeszérték ideális a gyenge fényviszonyok esetén.
Személy szerint nagyon megörültem, hogy végre a Tamronnak is lett Canon RF bajonettes objektívje. Remélem még jó sok fogja követni a sorban a 11-20mm f/2.8 Di lll-A RXD-t. Elsőként kaptam meg a hazai importőrtől. Nézzük, hát, hogyan vizsgázott a gyakorlatban.
A Tamron 11-20mm f/2.8 Di lll-A RXD (Canon RF) felépítése
Az objektív a szokásos minimalista Tamron dizájnt követi. Kezelőszervei a lehető legalapvetőbbek, a zoom és a fókusz beállításához különálló gyűrűkkel. A zoomvezérlő a tubus közepén helyezkedik el, és gumiborítású, kiemelkedő barázdákkal ellátott. A fókuszgyűrű egy kicsit előrébb helyezkedik el. A Sony-E változattal ellentétben tesztalanyom kapott egy AF/MF kapcsolót is. Egy Canon APS-C vázhoz csatlakoztatva viszonylag kis méretű szettet kell alkotnia, ezt is hibátlanul tudja. Ez többek között köszönhető a 340 grammos súlyának és 86 mm-es hosszának. A frontlencsénél 67 mm-es szűrőátmérő található.
A Tamron 11-20mm f/2.8 Di III-A RXD objektív nem rendelkezik képstabilizátorral. Ennek elhagyása csökkenti a méretet, a súlyt, a bonyolultságot és a költségeket. Az optikai stabilizálás azonban hasznos funkció. Azonban nem mindegyik Canon APS-C méretű vázban található IBIS, így célszerű R7 vázzal használni. A kalandot keresők értékelni fogják, hogy időjárásálló tömítéseket és fluorbevonatú elülső elemet kapott a tartósság érdekében.
Az optikai konstrukciót tekintve 7 lekerített rekeszlamellát és 12 lencsetagot tartalmaz, utóbbit 10 csoportba rendezve. Ezek között két GM (Glass Molded Aspherical), egy XLD (eXtra Low Dispersion) és két LD (Low Dispersion) lencsetagot is tartalmaz. Annak érdekében, hogy hatékonyan elnyomják az aberrációkat, így biztosítva a tiszta képminőséget. Emellett a BBAR-G2 (Broad-Band Anti-Reflection Generation 2) bevonat minimalizálja a szellemképeket és a tükröződést, hűen adva vissza a részleteket még ellenfényben is.
A Tamron 11-20mm f/2.8 Di lll-A RXD (Canon RF) képminősége
A teszthét alatt egy Canon EOS R7-tel használtam, amellyel tökéletes párost alkottak. Ez az objektív a teljes gyújtótávban éles képet produkál. Ne feledd, hogy a 11 mm-es végénél tapasztalható hordótorzítás a kép közepén lévő részleteket lényegesen jobban felnagyítja, mint a 20 mm-es szerény tűpárnatorzítás. Az objektívek jellemzően csökkent élességet mutatnak a képmező szélein/sarkain, ahol a fénysugarak erősebb szögben törnek meg, mint a középpontban. Ez itt csak enyhe csökkenést mutat a középponttól a sarok felé. Míg az f/4-es rekesznél szerény sarokélesség-javulást eredményez.
Canon EOS R7, Tamron 11-20mm f/2.8 Di lll-A RXD (RF), 0.6 sec, f/2.8, 11 mm, ISO 100
Talán az objektív legfontosabb tulajdonsága a közeli fókuszálási képessége. A 11 mm-es gyújtótávnál akár 0.15 méterre is képes fókuszálni, 1:4-es nagyítási arányt kínálva a nagylátószögű makró jellegű felvételekhez. Ez lehetővé teszi az egyedi perspektívákat és a lenyűgöző téma elkülönítést. A széles látószögű objektívek széles látószögük miatt nem produkálnak makró eredményeket, de a legtöbb kialakítás támogatja a nagyon közeli fókuszt. A Tamron RXD (Rapid eXtra-silent Drive) autofókusz-motorja gyors és csendes fókuszálást ígér, amely tökéletes mind állóképekhez, mind videókhoz.
A Tamron 11-20mm f/2.8 Di lll-A RXD pozitívumai
- Ultra-széles zoomtartomány
- Éles képminőség a sarkoktól a sarkokig
- Gyors, csendes és pontos RXD AF
- Állandó f/2.8 rekeszérték
- Megfizethető árú
- Kompakt és könnyű
A Tamron 11-20mm f/2.8 Di lll-A RXD negatívumai
- Mérsékelt kromatikus aberráció
- Nincs benne képstabilizátor
Mit tartalmaz a doboz?
A Tamron 11-20mm f/2.8 Di lll-A RXD (Canon RF) dobozában a terméken kívül található egy első lencsevédő,hátsó sapka, szirom alakú napellenző és garanciajegy.
Tökéletes választás, ha...
Tájkép- és ingatlanfotózáshoz keresel objektívet
Színesíteni szeretnéd az elkészült albumot
Vlogoláshoz keresel objektívet
Asztrofotóhoz keresel objektívet
A Tamron 11-20mm f/2.8 Di lll-A RXD-ről röviden
Sokat kellett rá várni, de megérte! A Tamron első Canon RF bajonettes objektíve magasra teszi a lécet képminőség tekintetében. A Tamron 11-20mm F/2.8 Di III-A RXD objektív a rendkívül hasznos, ultraszéles látószögtől a nagy látószögig terjedő gyújtótávolság-tartományt kínálja egy nagy teljesítményű, kompakt, könnyű és megfizethető köntösben.
A terméket a Tamron Magyarország biztosította.
A tesztnél használt Canon EOS R7-et te is kibérelheted a 220volt.hu-tól.
Írta és a fotókat készítette: Háfra Zsolt
Publikálva: 2024.12.16.
Tesztképek
A Sigma 10-18mm f/2.8 DC DN C már kapható Canon RF-S bajonettel is. Alternatívát kínál a Canon saját, gyengébb fényerővel bíró ultraszéles látószögű zoomobjektívjének.
A Canon RF 10-20mm f/4L a világ legszélesebb, full-frame-es objektívje autofókusszal és teljesen új stabilizációs technológiával.
Jó, hogy a Tamron 28-75mm f2.8 Di III VXD G2 végre elérhető Nikon Z-bajonetthez is. Kicsi és könnyű egy standard zoomobjektívhez képest, állandó f/2.8-as maximális rekesszel bír, kiváló képminőséget biztosít a teljes képkockán valamint a teljes zoomtartományban.
A Nikon tükör nélküli objektívkínálata lassan, de biztosan növekszik.