• AKCIÓK
  • FOTÓS OKTATÁS
  • FOTÓS ESZKÖZ BÉRLÉS
  • FOTÓS, VIDEÓS WORKSHOPOK
  • 7% CETELEM KEDVEZMÉNY
  • HÍREK, TESZTEK
  • BEMUTATÓTERMÜNK
  • GY.I.K.
  • KAPCSOLAT
  • Kategóriák
    törlés
    Tesztjeink
    Akciókamera és drón
    Állvány és gimbal
    Audió
    Bang & Olufsen
    Canon
    Fényképezőgép
    Fotós eszközbérlés
    Fujifilm
    GoPro
    Legújabb tesztek
    Nikon
    Objektív
    Objektívszűrő
    Olympus
    OM SYSTEM
    Panasonic
    Segítség vásárláshoz
    Sigma
    Sony
    Tamron
    Távcső
    Újdonság
    Szűrés törlése

    Tamron 28-75mm f/2.8 Di III VXD G2 (Nikon Z) teszt – A népszerű alapzoom megérkezett Nikonra is

    220volt
    220volt
    2024.05.22 08:32
    Tamron 28-75mm f/2.8 Di III VXD G2 (Nikon Z) teszt – A népszerű alapzoom megérkezett Nikonra is

    Jó, hogy a Tamron 28-75mm f2.8 Di III VXD G2 végre elérhető Nikon Z-bajonetthez is. Kicsi és könnyű egy standard zoomobjektívhez képest, állandó f/2.8-as maximális rekesszel bír, kiváló képminőséget biztosít a teljes képkockán valamint a teljes zoomtartományban.

    Korábban már járt nálam a Tamron 28-75mm f2.8 Di III VXD G2 Sony-E bajonettes változata, amely az akkori teszthéten nagyon jól muzsikált. Mikor olvastam a bejelentésről, miszerint érkezik Nikon Z-re is, azonnal lecsaptam rá! Minél előbb szerettem volna kipróbálni. Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy mit várok, ha már próbáltam a Sony-s változatot? Nos, igazából az ergonómiát ismerem, a képminőség tekintetében tudtam, hogy mire számítsak. Amire nagyon kíváncsi voltam az, hogy mennyire stabilan, gyorsan és pontosan működik Nikon fényképezőgéppel... A tapasztaltak magukért beszélnek! 

     

    A Tamron 28-75mm f/2.8 Di III VXD G2 (Nikon Z) felépítése

    A „Di III” jelöléssel tudatja a gyártó, hogy az objektívet kifejezetten tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgéphez tervezték. A „VXD” (Voice-coil eXtreme-torque Drive) pedig az alkalmazott fókuszmotorra utal, ami jelenleg a Tamron legmagasabb fokú prémium autofókusz rendszere, és gyorsabb, mint a korábban használt RXD fókusz meghajtások. Igen, jól látod kedves olvasó, nincs jelölve a képstabilizátor a nevében. Nos, ennek az egyszerű oka, hogy nincs benne…

    A termék meglehetősen kompaktnak számít a 117.6mm-es hosszával és 75.8 mm-es átmérőjével, amelyhez 550 grammos súly társul. – Ez 10 grammal több, mint a Sony-s változat. –  Kialakítása prémium hatást kelt. A fluor bevonattal ellátott frontlencséhez közelebb helyezkedik el a 28 mm széles zoom gyűrű, ez kicsi, körülbelül 60 fokos szögben forog a két végpont között. Felülete gumírozott, jó tapadású, ellenállása nagynak mondható, így nem fordul el könnyen. A fontosabb értékek leolvashatók a mellette lévő jelölésekről. Mögötte egy személyre szabható funkciógomb kapott helyet. 

    A 16 mm széles gumírozott fókuszgyűrű simán mozog. A bajonetthez közel még található egy fedetlen USB-C port, ami elsőre fura lehet, de ez teszi lehetővé, hogy a Tamron Lens Utility-jén keresztül egyszerűen konfigurálhasd az objektív bizonyos paramétereit. 

    A felszín alatt 9 lekerekített rekeszlamella és 17 optikai elem található, utóbbi 15 csoportba rendezve. Ezek között két LD (Low Dispersion) elem és két aszférikus elem található.

     

    A Tamron 28-75mm f/2.8 Di III VXD G2 (Nikon Z) képminősége

    A teszthét alatt egy Nikon Z6 II vázzal használtam - a linkre kattintva elolvashatod a tesztjét -, amely megtalálható a bérelhető termékek között is.

    Mivel korábban nagyon meggyőzött a már említett Sony-E bajonettes változat, ezért izgatottan vártam ezt a terméket is. Nem meglepő, hogy szinte a teljes zoomtartományban kiváló élességet mutat, a sarkok felé enyhe lágysággal. Becsillanás, tükröződés és szellemkép nem is érzékelhető.

    A hasonló, maximális rekeszértékkel bíró objektívek hajlamosak a hosszanti színhibákra, ezek lilás árnyalatként jelennek meg az előtérben és zöldes árnyalatokként a háttérben. Tesztalanyom azonban csak minimális kromatikus aberrációt mutat. A rövidebb végénél enyhe összetett torzítás tapasztalható, ami a gyújtótáv végéhez közeledve tűpárna torzítássá alakul. A bokeh effekt viszont az egész tartományban szép lágyságot mutat.

    Nikon Z6 II, Tamron 28-75mm f/2.8 Di III VXD G2, 1/8000, f/2.8, 75 mm, ISO 400

    50 mm-es gyújtótávolságig az objektív meglehetősen éles képet ad a sarkokban is. Csak 75 mm-nél a középponton kívüli területek kissé lágyabbak, de az f/4.0-ra rekeszelés dob egyet az élességen. A legközelebbi fókusztávolsága 28 mm-en csak 0.18 méter, ezt 1:2.7-es nagyítással és rendkívül rövid, 4 cm-es munkatávolság mellett tudja. 75 mm-es gyújtótávolságnál a maximális nagyítás 1:4.1, ami még mindig elég jó, és körülbelül 21 cm-es munkatávolságot eredményez.

     

    A Tamron 28-75mm f/2.8 Di III VXD G2 (Nikon Z) alternatívái

    Az alternatívák tekintetében csak házon belül érdemes körülnézni, ugyanis Sigmából nem akad hasonló gyújtótáv Nikon Z bajonettre. Igaz, a korábbi DSLR-re készült modellek átalakítóval használható, de most csak a MILC rendszerre optimalizált termékekre fókuszálnék. Így két objektív jöhet szóba, amelyekhez volt szerencsém korábban, így rendelkezem elég információval az összehasonlításhoz.

     

    Nikon Z 24-70mm f/2.8 S

    A Nikon Z 24-70mm f2.8 S a korábbi teszteknél nagyon jól teljesített a kontraszt, a felbontás, a fókusz sebesség, megbízhatóság és a színeltérések tekintetében. Hasznos OLED kijelzővel és dedikált fókuszgyűrűvel rendelkezik (a multifunkciós gyűrű mellett). A Tamronhoz hasonlóan ez is rendelkezik testreszabható funkciógombbal, és időjárásálló. Az optikai minőséget tekintve a Tamron fej-fej mellett halad a Nikonnal. A Tamron jobb a becsillanások és a tükröződések tekintetében, és kevesebb mint fele annyiba kerül, mint a Nikon. Tehát az ár-teljesítmény arány mindenképpen a Tamron mellett szól - ha nem zavar a rövid végén hiányzó 4 mm-es gyújtótávolság (9 fokos látószög).

      

    Nikon Z 28-75mm f/2.8

    A Nikon Z 28-75mm f/2.8 objektívvel összehasonlítva a Tamron G2 objektív jobb a felbontás, a Bokeh, a becsillanás- és tükröződésmentesség, a maximális nagyítás és a fókuszálási sebesség tekintetében. Véleményem szerint a gyári objektív a közeli felvételek készítésénél jobban teljesít. A Nikon Z 28-75mm f/2.8 még mindig jó objektív, de én inkább a Tamron 28-75mm f2.8 Di III G2 Z-bajonettes objektívet venném, egyszerűen jobb az ár-érték aránya és a legtöbb tulajdonsága. Igaz, hajszálnyival, de jobb. Kattints IDE és olvasd el a tesztet. 

     

    A Tamron 28-75mm f/2.8 Di III VXD G2 pozitívumai

    • Kiváló képminőség az egész tartományban
    • Nagyon kompakt
    • Minimális színhiba
    • Minimális becsillanás, tükröződés vagy szellemkép
    • Konfigurálható fókuszgyűrű és fókuszbeállító gomb
    • Időjárásálló
    • Kiváló ár-érték arány

     

    A Tamron 28-75mm f/2.8 Di III VXD G2 negatívumai

    • 28 mm-től indul csak, nem 24-től
    • Optikai képstabilizátort nem tartalmaz

    Mit tartalmaz a doboz?

    A Tamron 28-75mm f/2.8 Di III VXD G2 dobozában a terméken kívül található egy napellenző, illetve egy első és hátsó sapka. Természetesen a kezelési útmutató és a garanciajegy is megbújik a doboz alján.

     

    Tökéletes választás, ha...

    Mindennapi fotózáshoz keresel objektívet

    Esküvőket és eseményeket fotózol/videózol

    Sok portrét készítesz

    Előszeretettel fotózol street, travel, food témákat

    Lenyűgőző képminőséggel bíró alapzoomot keresel

     

    A Tamron 28-75mm f/2.8 Di III VXD G2-ről röviden

    A Tamron 28-75mm f/2.8 Di III G2 optikailag felveszi a versenyt a többi gyártó legjobbjaival. Ráadásul kicsi, könnyű, és vonzó az ára is. A Tamron nem fukarkodott a funkciókkal sem: Az objektív teljesen időjárásálló, és rendelkezik fókuszbeállító gombbal, valamint USB-C porttal, amelyen keresztül az objektív számítógépen és a Lens Utility szoftveren keresztül nagymértékben konfigurálható. A Tamron egy meggyőző standard zoomot tervezett vonzó ár-érték aránnyal, immár Nikon Z bajonetthez is.

     

    A terméket a Tamron Magyarország biztosította.

    A tesztnél használt Nikon Z6 II vázat te is kibérelheted a 220volt.hu-tól. 

    Írta és a felvételeket készítette: Háfra Zsolt

    Publikálva: 2024.05.22.


    Tesztképek

    Raktáron
    Ady Endre: Raktáron
    Kiszállítás: 1-3 munkanap
    409 900 Ft
    (-10%)
    367 890 Ft

    A Nikon Z 28-75mm f/2.8 értékes kiegészítője a Nikon Z-Mount termékcsaládjának, amely tökéletesen illeszkedik a belépő szintű Z 24-70mm f/4 S és a csúcskategóriás Z 24-70mm f/2.8 közé. 

    2018-ban a 28–75mm-es f/2.8 Di III RXD (A036-os modell) volt a Tamron első olyan natív objektívje, amelyet kifejezetten a Sony Full- Frame-es, tükör nélküli E-bajonettes vázaihoz terveztek.

    A Nikon 2018-ban dobta piacra a Z6 és Z7 vázakat, így várható volt, hogy 2020-ban majd megérkezik a második generáció mindkét Full-Frame MILC-ből. Ez így is lett, hiszen novembertől már a 220 voltnál is megvásárolható a Nikon egyik újdonsága, a Z6 II !

     

    A közelmúltban már járt nálam a Nikon Z5 (A linkre kattintva elolvashatod a tesztjét ) , amit az első generációs Z6 alá pozícionált a gyártó. Mivel nagyon tetszett, így kíváncsian vártam, hogy végre kézbe foghassam a japánok friss termékét is.

    Az értékesítő kollegák időről-időre belefutnak az objektíveken található jelölésekkel kapcsolatos kérdésekbe, ami kifejezetten jó, mert aki mer kérdezni, annak birtokába juthatnak olyan információk, amelyeknek köszönhetően magabiztosan tud majd objektívet választani. Ezeknek a jelöléseknek a mibenléte nem csupán a kezdő fotósoknak okoz fejtörést, szóval nem kell szégyenkezned, ha nem tudod mindet.

    Összehasonlítom a fenti termékeket! Az összehasonlításhoz pipáld ki más termék(ek) oldalán is az "Összehasonlítom" négyzetet!
    bezár