Tamron 35-150mm f/2-2.8 Di III VXD (Nikon Z) teszt – Hiánypótló és sokoldalú társ a mindennapokra
Amikor azzal a szembesülsz, hogy csak egy objektívet vihetsz magaddal a hétvégi városnézésre, kirándulásra, akkor képes lefagyni az ember pár percre. A Tamron 35-150mm f/2-2.8 Di III VXD (Nikon Z) jó opció a Nikon felhasználók számára.
Jelenlegi tesztalanyom szigorúan véve nem egy új objektív, hiszen a Tamron 2021-ben adta ki ugyanezt az objektívet Sony E-bajonettel, 2023 végétől pedig már a Nikon felhasználók számára is elérhetővé vált. A vállalat szerint ez az első olyan zoomobjektív a Nikon Z rendszerhez, amelynek maximális rekesznyílása f/2. Mivel minden objektív máshogy viselkedik különböző rendszereken, ezért kíváncsi voltam, hogy ez az eredetileg a Sony számára tervezett objektív hogyan alkalmazható a Nikon Z-bajonettes rendszerre. Ehhez az új Nikon Z6 III-at választottam, amelyet ki is bérelhetsz a 220volt.hu-tól.
Az építési minőség és az optikai kialakítás mindkét foglalatnál megegyezik, csak kisebb módosításokat kell végrehajtani a nagyobb Z foglalat átmérőjéhez való igazodás érdekében. Vannak azonban apró különbségek, például a Nikon változat kb. 100 000 Ft-tal drágább a Sony változathoz képest, valószínűleg a licencdíjak miatt. (A cikk megírásának pillanatában ez a helyzet állt fent, azóta ez változott.) A további apró különbségeket nem szeretném lelőni így, a cikk elején. Később, azonban kifejtem.
A Tamron 35-150mm f/2-2.8 Di III VXD (Nikon Z) felépítése
Az objektív teljes neve Tamron 35-150mm f/2-2.8 Di III VXD. A „Di III” kifejezés a „Digitally Integrated Design III” (digitálisan integrált tervezés III) rövidítése - ez azt jelenti, hogy ez az objektív kifejezetten tükör nélküli fényképezőgépekhez készült. Eközben a „VXD” kifejezés az objektívben található lineáris autofókuszmotor típusát jelzi: A Tamron „Voice-Coil Extreme-Torque Drive” motorját.
A Tamron 35-150mm f/2-2.8 viszonylag nagy és nehéz objektív, a maga 89.2mm x 158mm-es dimenzióival és 1165 grammos tömegével. Az objektív tubuasának nagy része és a foglalata fém, továbbá kiterjedt időjárásálló tömítésekkel rendelkezik. Ahogy az egy széles telefotó zoomra jellemző, a Tamron 35-150mm f/2-2-2.8 objektív külső zoom kialakítású, az objektív körülbelül 30%-kal hosszabb lesz, ahogy 150mm-re zoomolunk.
Bármikor, amikor külső zoomos objektívet használok, az egyik első amit megnézek, hogy észlelek-e bármilyen imbolygást, kotyogást a kihúzott tubusban. A Tamron 35-150mm f/2-2.8-as objektívnél gyakorlatilag semmit sem éreztem. Remélem ez a sok használat után is ugyanilyen stabil marad. Ez majd az idő múlásával kiderül. De ez a masszívság nagyon biztató időjárásállóság szempontjából, mivel a külső zoomobjektívek hajlamosabbak a por, a víz és egyéb szennyeződések „beszívására” a tubusba.
A tubus frontlencséhez közelebbi végén helyezkedik el a 28 mm széles, gumírozott fókuszgyűrű, amely simán és egyenletesen mozog. Mögötte két AF kapcsoló található, egyikkel a módokat, másikkal az AF/MF opciókat választhatjuk ki. Ezen kívül három személyreszabható gomb és egy Lock kapcsoló kapott még helyett ebben a sávban. Sajnos rögzíteni csak 35 mm-en tudjuk, ami szállításnál hasznos.
A 21 mm széles zoom gyűrű meglehetősen rövid, körülbelül 60 fokos szögben forog a két végpont között. A felülete szintén gumírozott, jó tapadású és ellenállása is nagynak mondható, így nem fordul el könnyen. A fontosabb értékek leolvashatók a mellette lévő jelölésekről. A bajonetthez közel pedig találunk egy fedetlen USB-C portot, ami elsőre fura lehet, de ez teszi lehetővé, hogy a Tamron új Lens Utility-jén keresztül konfigurálhassuk az objektív bizonyos paramétereit.
Alább látható, hogy pontosan hogyan változik a Tamron 35-150mm f/2-2-2,8-as objektív maximális rekeszértéke a zoomolás során:
35-38mm: f/2
39-46mm: f/2.1
47-55mm: f/2.2
56-66mm: f/2.4
67-81mm: f/2.5
82-115mm: f/2.7
116-150mm: f/2.8
A Tamron 35-150mm f/2-2.8 Di III VXD (Nikon Z) egy meglehetősen összetett termék. Összesen 9 rekeszlamella és 21 lencsetag található benne, utóbbi 15 csoportba rendezve. Ezek közül 4 speciális LD (Low Dispersion) és 3 aszférikus elemet tartalmaz.
A Tamron 35-150mm f/2-2.8 Di III VXD (Nikon Z) képminőség
A teszt során egy Nikon Z6 III-at használtam, amelyet akár ki is bérelhetsz a 220volt.hu-tól.
Az első és legfontosabb észrevételem a Sony bajonettes társához képest, hogy a Nikon változatnál a vignettálás zavaróbb, azonban még mindig a korrigálható határokon belül van, és az általános képminőség továbbra is remek. Kiváló élességgel és kontraszttal az egész zoomtartományban. Az objektív azon képessége, hogy a nagylátószögtől a teleobjektívig egyenletes teljesítményt nyújt, erős versenyzővé teszi azok számára, akik sokoldalú, minden egyben megoldást keresnek. Meg kell azonban jegyezni, hogy az élesség kissé visszaesik a hosszabb gyújtótávolságokon (105mm+), de egyáltalán nem rossz. A zoomtartomány nagy részében mérsékelt tűpárna torzítással rendelkezik. A Tamron 35-150mm f/2-2.8 objektívnél kis mértékű oldalirányú kromatikus aberráció tapasztalható. A szélsőértékeknél (35mm és 150mm) kicsit magasabb.
Nikon Z6 III, Tamron 35-150mm f/2-2.8 Di III VXD (Nikon Z), 1/250, f/2.8, 119 mm, ISO 400
A Tamron 35-150mm f/2-2.8 objektív rendkívül összetett kialakítása miatt hajlamosabb a becsillanásokra és a szellemképekre. (A tesztképeknél erre mutatok példát is.) Ennek az objektívnek viszonylag magas a becsillanása, különösen szűk rekesznyílásnál. Az egész zoomtartományban magas marad, bár értelemszerűen jobb, ha széles rekesznyílással fényképezel. A legerősebb becsillanás akkor jelentkezik, amikor a nap a képben van, de alkalmanként akkor is tapasztaltam becsillanást, amikor a nap a képen kívül volt, még akkor is, amikor a napellenzőt használtam.
Egy apróság, amit még érdemes megjegyezni, hogy a Nikon és a Sony nem rendelkezik kamerán belüli torzítási profillal ehhez az objektívhez. Ha tehát a témád sok egyenes vonalat tartalmaz, amelyek később torzításkorrekciót igényelnek, akkor azt javaslom, hogy a kompozíciót egy kicsit szélesebbre állítsd. Ez kompenzálja azt a kis kivágást, amely a torzítás utófeldolgozással történő korrigálásakor keletkezik.
Nikon Z6 III, Tamron 35-150mm f/2-2.8 Di III VXD (Nikon Z), 1/3200, f/3.2, 65 mm, ISO 100
A Tamron 35-150mm f/2-2.8 Di III VXD (Nikon Z) videós tulajdonságai
A Tamron 35-150mm a legújabb VXD (Voice-coil eXtreme-torque Drive) lineáris motoros fókuszmechanizmust használja az élességállításhoz, ennek köszönhetően nem hallatszik felvételkészítés közben. Fókuszlégzése minimális, ezt az operatőrök nagyon szeretik. Sajnos azonban képstabilizátorral nem rendelkezik a termék, így csak a használt váz szenzorstabilizálására hagyatkozhatunk. Egy izmosabb gimball vagy állvány nem árt, ha ezzel szeretnél videózni!
A Tamron 35-150mm f/2-2.8 Di III VXD (Nikon Z) pozitívumai
- Nagyszerű gyártási minőség
- Széleskörű testreszabási lehetőségek
- Időjárásálló
- Gyors és pontos AF
- Nagyfokú élesség az egész zoom-tartományban
A Tamron 35-150mm f/2-2.8 Di III VXD (Nikon Z) negatívumai
- Állványtartó hiánya
- 35mm-nél erősen vignettál
- Telekonverter NEM használható hozzá
- Potenciálisan hajlamos a becsillanásra
Mit tartalmaz a doboz?
A Tamron 35-150mm f/2-2.8 Di III VXD (Nikon Z) dobozában a terméken kívül található egy napellenző, illetve egy első és hátsó sapka. Természetesen a kezelési útmutató és a garanciajegy is megbújik a doboz alján.
Tökéletes választás, ha...
Előszeretettel fotózol street, travel, food témákat
Sok rendezvényt fotózol
Mindennapi fotózáshoz keresel objektívet
Csak egy objektívet vinnél magaddal az utazásra
Szükséged van a nagy maximális rekeszértékre
Sokat fotózol gyenge fényviszonyok között
A Tamron 35-150mm f/2-2.8 Di III VXD (Nikon Z)-ről röviden
A Nikon Z bajonettel ellátott Tamron 35-150mm f/2-2.8 Di III VXD optikailag egy nagyon erős objektív, eltekintve az esetleges becsillanási és vignettálási problémáktól. Ha ezeket ki tudod küszöbölni az utómunkában, nem zavar a súlya és az ára, akkor nem fogsz csalódni! Ezeknek tudatában is ki merem jelenteni, hogy a jelenleg gyártott egyik legjobb, mindenre alkalmas objektív a Nikon felhasználók számára.
Kifejezetten tetszik, hogy egy kétkamerás rendszer részeként is megállja a helyét sport - vagy természetfotózáshoz. Ahol sokszor nincs idő objektívet cserélni. Egy Tamron 150-500mm f/5-6.7 Di lll VC VXD-vel (Nikon Z) – a Linkre kattintva elolvashatod a tesztjét - a másik fényképezőgépen félelem nélkül nekivágnék egy hosszabb motorsportos versenyhétvégének is.
A terméket a Tamron Magyarország biztosította.
A tesztnél használt Nikon Z6 III vázat te is kibérelheted a 220volt.hu-tól.
Írta: Háfra Zsolt
Fotók : Háfra Zsolt / Szalai Zsolt
Publikálva: 2024.08.26.
Tesztképek
Jó, hogy a Tamron 28-75mm f2.8 Di III VXD G2 végre elérhető Nikon Z-bajonetthez is. Kicsi és könnyű egy standard zoomobjektívhez képest, állandó f/2.8-as maximális rekesszel bír, kiváló képminőséget biztosít a teljes képkockán valamint a teljes zoomtartományban.
A Nikon tükör nélküli objektívkínálata lassan, de biztosan növekszik.
A forradalmi "részben rétegelt" érzékelővel és a szemet gyönyörködtető keresővel a Z6 III új magasságokba emeli a Nikon középkategóriás tükör nélküli fényképezőgépeit.
A 2023. szeptember 20-án bemutatott Nikon Zf, a Z fc Full-Frame érzékelős változata, amelynek köszönhetően klasszikus Nikon FM2 filmes fényképezőgép végre méltó digitális utódra tett szert.